Park Żeromskiego

Wiosną 1807 roku powstało w Szczecine Towarzystwo Upiększania Miasta. Była to jedna z pierwszych tego rodzaju organizacji w tej części Europy. Sama idea przyszła z Francji, a szczecińskie grono założycieli zyskało od razu mocny patronat komendanta garnizonu francuskiego.
Z inicjatywy miłośników sztuki i przyrody, tuż za umocnieniami miejskimi powstał pierwszy publiczny park. Wybrano teren starego cmentarza, gdzie rosły najstarsze dęby w okolicy. Obok najciekawszych okazów tutejszej flory posadzono specjalnie sprowadzone z południowej Europy drzewa kasztana jadalnego, buki, cisy i dęby ze strefy śrudziemnomorskiej, a także prawdziwie egzotyczne chińskie topole o wielkich liściach, szary orzech amerykański oraz skrzydłorzech kaukaski.
W roku 1810 publiczny podmiejski ogród spacerowy został uroczyście otwarty. Termin zbiegł się prawdopodobnie z wizyt jakiegoś francuskiego dostojnika, gdyż towarzyszyła mu cała seria balów podczas krótkiej, trwającej w Szczecinie zaledwie lat siedem epoki napoleońskiej.
Kiedy w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia rozebrano umocnienia, rozpoczął się lawinowy wykup terenów położonych jak najbliżej centrum miasta. Towarzystwo założone za czasów fracuskich zdobyło nowych sprzymierzeńców i obszar wyłączono z obrotu terenami pod zabudowę.
W pierszych latach naszego wieku, kiedy miasto posiadało własne przedsiębiorstwo ogrodnicze, zabrano się do kolejnego etapu rozwoju parku. Wtedy to właśnie postawiono w śród wyniosłych buków stylową rustykalną gospodę. Urządzono w niej elegancką piwiarnię.
Do dziś zwraca uwagę upstrzona głazami narzutowymi skarpa przy ul. Parkowej. Nie jest to od początku do końca dzieło natury. Ten dziki, romantyczny pejzaż został zakomponowany przez fachowców od projektowania parków.
Na polance tej, w śród różnobarwnych dywanów kwietnych stała na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych rzeźba bogini Flory – dzieło Damarta.

J.Ławrynowicz
Artykuł pochodzi z nieistniejacej już strony kicikk-a

Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.