Opublikowane przez Busol w Portal.

Z wielką radością po raz kolejny mam zaszczyt zaprosić do naszego „kina”. Radość tym większa, że nie jest to kolejne zdjęcie czy pocztówka (nierzadko bardzo ciekawa) ale coś „zywego” gdzie możemy zobaczyć fragmenty „ruchomej” historii Szczecina.

Otóż pragnę przedstawić prawie 8 minutowy film przedstawiający proces produkcji gazu w gazowni w Szczecinie na Tamie Pomorzańskiej. Oczywiście film pochodzi sprzed 1945 roku i „na oko” datuję go na lata 20.

Sam film nie jest ciekawy, gdyż widać na nim, dym, węgiel i koks i kilka innych rzeczy :-). Od razu uprzedzam – nie widać miasta – tak wiec w sumie wydawałoby się że nic atrakcyjnego. Jednak kiedy widzę tak charakterystyczny dla krajobrazu Szczecina obiekt jakim jest wieża gazowni przy Tamie Pomorzańskiej to naprawdę szybciej bije mi serce.

Nie mam pojęcia kto film nakręcił i gdzie znajduje się orginał. Jeśli ktoś jest w stanie pomóc w ustaleniu tego być może uda się trafić na ślady innych filmów. Bo przecież gazownia nie była najważniejszym zakładem przedwojennego Szczecina. Komunikacja miejska, Elektrownie, Stocznia, Port – na pewno musiły powstać jakieś dokumenty o czym świadczą choćby bardzo konkretne głosy na naszym forum.

Dlatego tradycyjnie zapraszam do dzielenia się swoją wiedzą na temat zachowanych filmów ew. miejsc gdzie można ich szukać.

Życzę miłego oglądania i zapraszam do zwiedzania naszego portalu.A przy okazji zapraszam do galerii zdjęć gazowni na Tamie Pomorzańskiej oraz wzbudzającej niemałe emocje – pociętej na złom w latach 90 XX w. gazowni na Świerczewie czyli tzw. Kuli

Tak Kula wyglądała w czasach swej świetności.

Przedwojenne zdjęcia gazowni na Tamie Pomorzańskiej można zobaczyć w albumie Pommerensdorf, Pommerensdorfer Anlagen.