Opublikowane przez Bruce w Wydarzenia.

„Osiedle Sławociesze (Franzhausen) powstało w 1768 roku, w ramach pruskiej kolonizacji wewnętrznej. W XIXw. Przeprowadzono tutaj linię kolejową, a przed II wojna światową rozwinęło się budownictwo willowe.

Przy ul.Stary Szlak znajdował się w lesie cmentarz oznaczony na planie z 1888 roku.

Dokładny rok jego powstania nie jest znany. Teren cmentarza wynosił 100m. x 100m. I rozciągał się w kierunku rzeki Płoni. W 1989 roku był porośnięty młodym lasem, który był posadzony już po 1945 roku.

W wyniku ostatniej wojny został częściowo zniszczony, podobnie jak i sąsiednie zabudowania osiedla. W 1990 roku cmentarz uprzątnięto i znajduje się on w gestii Nadleśnictwa w Kliniskach. Pozostało na nim kilka płyt nagrobnych z lat 1860, 1873, 1884, 1900 – Dorothe Schwenke, Julius Schirmeister, Charlotte Laurent.” *

* Dr.Bogdan Frankiewicz, „Szczecińskie cmentarze”

Podczas jednej z wypraw ZGRu odszukaliśmy ten cmentarz i padł pomysł aby przywrócić mu jego dawny wygląd. Okazało się jednak że to wcale nie będzie takie łatwe, gdyż znajduje się on na terenie Nadleśnictwa w Kliniskach. Na szczęście Nadleśnictwo dało nam wszelkie potrzebne pozwolenia. Tak samo konserwator zabytków wyraził zgodę na nasze prace, a także wspomógł nas cennymi informacjami na temat tego cmentarza.

Stan w jakim zastaliśmy cmentarz był przerażający (pozapadane groby, połamane nagrobki, całość porośnięta krzakami). Najlepiej przedstawia to 6-cio minutowy filmik jaki można pobrać z działu download na stronie ZGRu – www.zgr.szczecin.of.pl (która od kilku dni posiada nową szatę graficzną).

Prace renowacyjne ruszyły pełną parą we wrześniu i w ciągu kilku tygodni ciężkiej pracy udało się nam częściowo przywrócić mu dawny wygląd.

Na dzień 9 października została przewidziana główna „impreza” w której udział wzięły dzieci z Gimnazjum nr.31 w Wielgowie. W tym dniu nie prowadziliśmy już większych prac konserwatorskich, pozostało już jedynie zgrabić liście, w czym bardzo pomogły nam wspomniane powyżej dzieci, a także nauczyciele i dyrekcja z tej szkoły.

Następnie było można się posilić w przygotowanym przez nas bufecie.

Około godziny 13 dotarł do nas ksiądz z parafii ewangelickiej, który dokonał poświęcenia cmentarza.

Przybili także okoliczni mieszkańcy zarówno Ci starsi jak i Ci najmłodsi.

Cała uroczystość została zakończona zapaleniem kilkunastu symbolicznych zniczy

Zdjęcia z tej uroczystości można zobaczyć w naszej galerii, a także w galerii na wspomnianej już wcześniej stronie stronie www.zgr.szczecin.of.pl

Działalność ZGRu na tym cmentarzu jeszcze się nie zakończyła, w planach mamy między innymi wykonanie ogrodzenie, oraz postawienie tablicy informacyjnej.

Bruce

ZGR Squad