Opublikowane przez Bartez w Wydarzenia.

Po wojnie niektórzy mieszkańcy Szczecina swój żal wylewali poprzez dewastacje tego co związane z Niemcami. Takim sposobem zniszczone zostało wiele cmentarzy niemieckich. Teraz po blisko 60 latach od zakończenia wojny ludzie zaczynają myśleć nad przywróceniem „świetności” temu co zniszczono w wojennej zawierusze jak i już po zakończeniu działań wojennych.

W imieniu ZGR serdecznie Zapraszam na jutrzejszą (sobota 09.10.2004) „impreze”, wszystko zacznie się ok. godziny 10 –10.30.

Przed wakacjami zainteresowaliśmy się starym niemieckim cmentarzem na Sławocieszu, cmentarz ten jak i wiele innych tuz po wojnie został zdewastowany, zostały połamane i częściowo zniszczone nagrobki. Wszystkie przez długi okres (od wojny) leżały i niszczały, przykryte ziemią, liśćmi oraz na niektórych po prostu wyrosły krzaki i drzewa. Kiedy pierwszy raz tam byliśmy cmentarz wyglądał jak zwykła polana lekko zarośnięta drzewami. Odkryliśmy kilka nagrobków, trochę pochodziliśmy po okolicy i z czasem przyszło nam do głowy aby własnym sumptem z własnych środków zrobić coś. Wtedy zaczęliśmy coraz poważniej myśleć nad odnowieniem tego cmentarza. Zaczęliśmy dowiadywać się o szczegóły z nim związane, zbieraliśmy informacje i kontakty. Tak upłynął okres wakacji, a teraz działamy.

Od kilku tygodni aktywnie działamy na terenie cmentarza przywracając mu dawna świetność. Zdobyliśmy pozwolenie od Konserwatora zabytków oraz od nadleśnictwa na terenie którego owy cmentarz się znajduje. Obecnie prace mają się ku końcowi a finał zaplanowaliśmy na

9 października 2004. Obecnie nagrobki znajdują się na swych pierwotnych miejscach, krzewy i drzewa zostały wycięte. W sobotę w końcowych pracach pomagać Nam będą uczniowie z gimnazjum w Wielgowie.

W sobotę na „impreze” pokazująca obecny stan cmentarza ma się pojawić wiele osób m.in. Miejski Konserwator Zabytków, okoliczni mieszkańcy, uczniowie z gimnazjum w Wielgowie wraz z kadrą pedagogiczną, Pastor z parawi ewangelickiej,TV GRYF, ZGR oraz inni zaproszeni goście. Chcemy aby ludzie docenili Nasz wkład pracy w to aby to miejsce wyglądało tak jak kiedyś.

W imieniu ZGR serdecznie Zapraszam na jutrzejszą „impreze”, wszystko zacznie się ok. godziny 10 –10.30.

Dojazd jest dość ciężki ale warto. Osoby zmotoryzowane niech kierują się na Stargard Szczeciński a tuż za Płonią niech skręcą w lewo w stronę Wielgowa, zaraz po skręceniu w lewo należy odbić znów w lewo i jechać drogą płytową aż do „Starego Szlaku”, tam, należy skręcić w lewo w drogę szutrową i jechać cały czas prosto, minąć mostek, minąć zabudowani po prawej stronie i jechać dalej prosto aż do kolejnych zabudowań, po lewej stronie będzie widać taki mały domek z białej cegły (ktoś zaczął budować ale już nie dokończył). Tam jest dobrze zaparkować autko i udać się pieszo drogą leśną w lewo za tym domkiem, iść prosto jakieś150 metrów a po lewej będzie już widać cmentarz.

Osoby niezmotoryzowane najlepiej niech dojadą autobusem linii 73 do „Starego Szlaku” a dalej to już tak samo jak napisałem powyżej.

Mam nadzieje ze nie zniechęci nikogo fakt o dość ciężkim dostaniu się na miejsce.

PS. Ostatnimi czasy ZGR mniej udziela się w życiu forum portalu sedina.pl jednak jest to efekt działań na cmentarzu, wszyscy w każdej wolnej chwili siedzieli na cmentarzu prowadząc prace renowacyjne. Dodatkowo staramy się zaistnieć jako stowarzysznie to również zajmuje sporo czasu ale postaramy się znów czynnie uczestniczyć w życiu sedina.pl

Pozdrawiam

Bartez ZGR Squad