Opublikowane przez Busol w Portal.

NOWA TOŻSAMOŚĆ: SZCZECIN 1945–1970

Przedstawiamy kolejnego współpracownika naszego portalu, panią Dorotę Kobylińską, która jest nauczycielem historii i WOS-u w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. W czerwcu 2004 roku obroniła pracę magisterską pt. „Architektoniczne koncepcje odbudowy Szczecina po 1945 roku”, w Instytucie Historii US, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Włodzimierza Stępińskiego, w Zakładzie Historii Powszechnej XIX i XX wieku.
Cykl artykułów NOWA TOŻSAMOŚĆ: SZCZECIN 1945–1970 będzie opierał się przede wszystkim na wyżej wspomnianej pracy i będzie dotyczył tematyki demograficznej naszego miasta oraz różnorodnych pomysłów, planów i realizacji jego odbudowy, a w tym przesłanek ideologicznych, poszukiwań podstawy kulturowej tożsamości na tych nowych ziemiach przyłączonych do Polski w wyniku politycznych skutków drugiej wojny światowej oraz problemu dewastacji, które były dokonywane na ogromną skalę.
Mam nadzieję, że także te artykuły Was zaciekawią i niejednokrotnie pomogą dowiedzieć się więcej o naszym mieście oraz zrozumieć, dlaczego „jest, jakie jest”.

Wojciech Banaszak