Opublikowane przez Busol w Architektura i Urbanistyka, Bez kategorii.

Po niemal 60 latach wieża kościoła przy ul. Broniewskiego znów będzie miała hełm. Na razie drewniana, obstawiona rusztowaniami konstrukcja stoi na placu przy kościele i budzi zainteresowanie przechodniów. Zza okalających ją desek prześwituje błyszcząca czerwonawa blacha. – Pokrycie jest miedziane, jak cały dach kościoła – mówi Andrzej Zimnicki, konstruktor. – Kiedy całość będzie gotowa, dźwig wstawi hełm na szczyt wieży.

A w naszej galerii zdjęcia

Nowy hełm jest dokładnie taki jak przed wojną, projektanci odtworzyli go na podstawie zachowanych dokumentów. Ma 15 m wysokości, a razem z krzyżem, który zostanie zamontowany na samej górze – 17 m. Kościelna wieża, którą zwieńczy, to kolejne 23 m. Stalowy krzyż kościoła pw. św. Kazimierza będzie się więc wznosił na wysokości 40 m.

Prace zakończą się prawdopodobnie w przyszłym miesiącu.

Zwieńczenie zaprojektowała szczecińska pracownia projektowa Atrium.

Ceglany kościół pw. św. Kazimierza został zbudowany w 1888 r. w stylu neogotyckim z wieżą przy zachodniej elewacji. Wniesiony dla gminy protestanckiej, po wojnie stał się parafią rzymskokatolicką. Częściowo zniszczony w 1945 r. Z historycznego wyposażenia kościoła przetrwały w zasadzie tylko dwa XIX-wieczne dzwony.

Kinga Konieczny, Gazeta Wyborcza, 18 VIII 2004 r.