Opublikowane przez Krasiu w Bez kategorii, Wydarzenia.

Wystawę zdjęć zniszczonego i współczesnego Szczecina będzie można od poniedziałku (16 sierpnia) zobaczyć kolejno w różnych miejscach miasta. Wystawę, przypominającą 60 rocznicę zniszczenia miasta przez alianckie lotnictwo, organizuje „Głos Szczeciński”.


60 lat temu, w sierpniu 1944 roku, alianckie lotnictwo dokonało dwóch największych nalotów na Szczecin. Pierwszy miał miejsce w nocy z 16 na 17 sierpnia. Drugi niecałe dwa tygodnie później. To przede wszystkim wtedy zniszczony został Szczecin, który znamy z przedwojennych pocztówek. Redakcja „Głosu Szczecińskiego” przygotowała z tej okazji specjalną wystawę fotograficzną. Będzie można na niej zobaczyć fotografie zniszczonego Szczecina wykonane przez Krystynę Łyczywek, a także zdjęcia ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz Muzuem Narodowego. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę. Wykonane zostały przez fotoreporterów Pommersche Zeitung ale nie dopuszczone do druku przez hitlerowską cenzurę. Fotografie znajdują się w zbiorach muzeum ale nie są niestety eksponowane. Archiwalnym zdjęciom towarzyszą fotografie współczesne ukazujące to co w ciągu powojennego półwiecza w danym miejscu się zmieniło.

Wystawa otwarta zostanie 16 sierpnia na deptaku przy ulicy Bogusława. W kolejnych dniach będzie ją można zobaczyć m.in na Jasnych Błoniach, na placu przed stocznią czy też na placu Rodła. Zachęcam do obejżenia, a od wtorku codziennie do lektury „Głosu” gdzie obok informacji o wystawie znajdą się ciekawe materiały związane ze zniszczonymi budynkami, ulicami i ich powojennymi dziejami.

Andrzej Kraśnicki