Opublikowane przez Busol w Architektura i Urbanistyka, Bez kategorii.

Jest duża szansa, że za dwa lata będzie można podziwiać panoramę Szczecina z katedralnej wieży. Kuria metropolitalna złożyła wniosek o dofinansowanie remontu bazyliki ze środków Unii Europejskiej.
W tej chwili wnętrze wieży wygląda tragicznie. Pełno tam ptasich odchodów i padłych gołębi, które dostają się tam przez powybijane szyby. Gruntownej naprawy wymagają też schody.


– Na początku myśleliśmy tylko o pieniądzach na remont okien i ogrzewania – mówi proboszcz katedry ks. Jan Kazieczko. – Ale marszałek Zygmunt Meyer zasugerował arcybiskupowi Zygmuntowi Kamińskiemu, by wziąć się za całą wieżę i przystosować ją jako punkt widokowy dla turystów.

Projekt przygotował architekt prof. Stanisław Latour, autor m.in. realizowanej w tej chwili zabudowy przykatedralnej skarpy. Wieża ma otrzymać iglicę, taką jak przed wojną. Wewnątrz na punkt widokowy, który znajduje się pod czterema istniejącymi wieżyczkami, turystów mają wwozić windy.

– Jedna z dołu, z południowo-zachodniego narożnika, na poziom powyżej sklepienia katedry – wyjaśnia ks. Kazieczko. – Stamtąd turyści przechodziliby nad chórem na drugą stronę, gdzie będzie druga winda na samą górę. Schody jednak zostaną. Choćby dla młodzieży, dla której frajdą będzie na pewno wspięcie się na szczyt o własnych siłach.

Z poziomu pierwszej windy przejść będzie można do katedralnego muzeum na emporze, które ma zostać do tego czasu rozbudowane.

Koszt całego przedsięwzięcia władze kościelne oszacowały na ok. 5 mln zł. 75 proc. mają pokryć środki unijne. Dwa miesiące temu do Urzędu Marszałkowskiego wpłynął projekt kurii, zaakceptowany już wstępnie pod względem formalnym. – Teraz musi go rozpatrzyć merytorycznie panel ekspertów, ocena powinna być gotowa za dwa, trzy tygodnie – mówi Agnieszka Lisicka, zastępca dyrektora departamentu integracji europejskiej. – Później przejdzie on przez sito regionalnego komitetu sterującego, aż wreszcie, prawdopodobnie pod koniec września, pozytywnie zaopiniowany wniosek dostałby wojewoda, który podejmie decyzję o podpisaniu, bądź nie, umowy.

Do remontu katedry dorzuciło się też miasto. Kolegium prezydenckie zadecydowało we wtorek, że dofinansuje inwestycję kwotą 820 tys. zł – po połowie w 2005 i 2006 r., bo tyle trwać ma przebudowa wieży.

Prace mają ruszyć, jak tylko projekt uzyska ostateczną akceptację Unii Europejskiej.

– Najlepiej byłoby, gdyby wszystko było gotowe latem 2006 r., ale najpewniej będzie to jesień – szacuje proboszcz.

Marcin Górka, Gazeta Wyborcza, 4 VIII 2004 r.