Opublikowane przez Busol w Bez kategorii, Miejsca.

Przedwojenny dystrybutor paliwa znajduje się przy wjeździe do myjni samochodowej przy ul. Pocztowej. Dzierżawca terenu zamierza go odrestaurować. Zdjęcia zabytku pojawiły się na internetowym portalu sedina.pl [nadesłał Andrzej Mażul-Guty – przyp. Busol]. Dystrybutor znajduje się też w ewidencji Miejskiego Konserwatora Zabytków. Pochodzi prawdopodobnie z lat 20 – 30-tych XX w.

Służył do odmierzania paliwa. Na zewnętrznej ściance zachowała się tabliczka znamionowa. Dzięki niej wiadomo, że wyprodukowała go fabryka spod Hanoweru, a należał do firmy D.A.P.G.

– Czyli Deutsch-Amerikanische Petroleum-Gesellschaft, obecnie Esso – wyjaśnia Piotr Twardochleb, prezes Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Zabytków Kultury Technicznej. – Moim zdaniem to wartościowa rzecz, prawdopodobnie jedyny taki zabytek, który przetrwał w Szczecinie.

Dystrybutor wygląda na kompletny – przez szybę można dojrzeć pięciolitrowe menzurki, które znajdują się w jego wnętrzu. Dziś zamknięty na kłódkę i zakurzony, ma jednak szansę na remont.

Galeria „To pozostało” zakładka ul. Pocztowa dystrybutor paliwa

– Chciałbym go odrestaurować, zamierzam skontaktować się w tej sprawie z konserwatorem zabytków – mówi Adam Krzyżaniak, szef firmy, która w podwórzu przy ul. Pocztowej prowadzi myjnię. – Zainteresowałem się nim, gdy tylko go zobaczyłem. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będzie jak nowy.

Kinga Konieczny, Gazeta Wyborcza 3 VI 2004 r.