Opublikowane przez Busol w Bez kategorii, Wydarzenia.

…albowiem, naszą ambicją jest, aby jak najszybciej „Sedina” stała się bogatą i wiarygodną skarbnicą wiedzy zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać dawny Szczecin, jak też „miejscem spotkań” dla ciekawskich i pasjonatów szukających bratnich dusz. Już udało się nam pozyskać do współpracy kilka osób posiadających bogate zbiory związane z miastem oraz imponującą wiedzę o jego historii, a w szczególności panów Ryszarda Kotlę i Mirosława Borowskiego. Dziękujemy za dotychczasowe dary i liczymy na jeszcze!

Choć nie minęło dużo czasu, wokół „Sediny” już zgromadziło się wcale niemałe grono zapaleńców, pragnących wnieść bezpośredni wkład do tego projektu, oferujących własną wiedzę oraz pomysły na zorganizowanie takich działów, które pozwolą ocalić od zapomnienia wszystko, co tylko się da. „Szczęśliwi wybrańcy”, czyli po prostu ci, którzy odważyli się zaproponować „redakcji” jakieś pomysły i podjąć kroki zmierzające do ich realizacji – w środowy wieczór (19.05.2004) spotkali się w piwnicy pubu FUGA, wzajemnie obejrzeli swoje oblicza i wymienili poglądy oraz informacje o ciekawych miejscach i ludziach. Było bardzo ciekawie, a rozpiętość wieku – na razie tylko pomiędzy 18 a 47, ale wspominano także znacznie starszych ludzi… i wyrażono nadzieję, że na którymś ze spotkań pojawią się następni, zarówno starsi jak i znacznie młodsi koleżanki i koledzy. Oczywistym jest też, że bardziej nieśmiali mogą po prostu łączyć się z nami wirtualnie…

W tym gronie są zarówno „ludzie całkiem normalni”, jak też zapaleńcy już wcześniej prowadzący nie tylko własną eksplorację podziemi i poszukujący „skarbów i sensacji”, a częstokroć założyciele własnych stron internetowych o zbliżonej tematyce. Należy spodziewać się, że dzięki nim i ich dalszym znajomym „Sedina” wkrótce wzbogaci się o kolejne ciekawostki, a może nawet obszerniejsze opracowania, teksty, mapy i fotografie, które będą gromadzone w stałych rubrykach, jak na przykład: ranking ulubionych miejsc starego Szczecina, bibliografia „o mieście i z miastem w tle”, szczecińskie cmentarze, zachowane poniemieckie napisy i oznaczenia. W dalszych planach jest odtworzenie wiedzy i obrazów tego zjawiska, z którego Szczecin był znany w niedalekiej przeszłości – „Zielonego Szczecina”. Powstanie także galeria sławnych i mniej znanych osób ze Szczecinem związanych.

Wszystkie te zamierzenia wymagają pracy i czasu, ale osoby wiążące się z „Sediną” mają dużo zapału i nadzieję, że powoli będą do nich dołączać kolejne osoby, które mają choćby fragmentaryczną i nieraz bardzo osobistą wiedzę o miejscu zwanym Szczecin. Mile widziane będą także kolejne pomysły z cyklu „co i jak ocalić od zapomnienia”, bo przecież nasze miasto posiada niemało pamiątek wszystkim znanych, ale chyba jeszcze więcej czekających na odkrycie i opisanie.

A więc zapraszamy do współpracy!