Filmy fabularne kręcone w powojennym Szczecinie

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 12 sie 2009, o 09:16

Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 14 sie 2009, o 08:42

Busol pisze:Znaczy ze nie ten film mi sie ściąnął bo mój odcinek o tym samym tytule ma inną zawartość :)
A jednak dobrze...
Załączniki
110a.jpg
110c.jpg
100d.jpg
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Postautor: secessionlove » 14 sie 2009, o 16:18

Busol pisze:Wrocław udawał Szczecin: http://www.rp.pl/artykul/9131,347565_Pr ... zycia.html
Przeczytałem cały ten artykuł. Nie podoba mi się, gdy na tym że przykładzie Wrocław udaje Szczecin. Moim zdaniem, jak kręcic film z akcją rozgrywającą się w jakimś konkretnym mieście, to tylko w tym mieście. Co innego, gdy chodzi o film historyczny, jak "Ogniem i Mieczem", czy "Pancernych", gdzie Bydgoszcz udawała Berlin. Poza tym wątek taki też był w "Młodych Wilkach", gdzie Szczecin udawał Berlin. I teraz ktoś, kto zna doskonale miasto wymienione w fabule, będzie się doszukiwac szczegółów, czy podobieństw do jakiegoś okreslonego miejsca, gdzie to niby mogło byc kręcone. I nie znajdzie. Bo zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Zrozumiałym jednak może byc fakt, że akcja dzieje się gdzieś za granicą, bądź gdy budżet filmu nie pozwala na taką wyprawę i pobyt w innym mieście. Ale to są chyba skrajne przypadki. Również, jeśli ujęcia mają byc kręcone tylko wewnątrz budynków i nie ma potrzeby wychodzenia z kamerami na ulice. Ja osobiście obstawiam za swoim, jeśli kręcimy film dziejący się w Szczecinie, to kręcmy go właśnie w Szczecinie.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 14 sie 2009, o 19:45

secessionlove pisze:jeśli kręcimy film dziejący się w Szczecinie, to kręcmy go właśnie w Szczecinie.
Kiedy i co kręcicie ?
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Postautor: secessionlove » 17 sie 2009, o 15:05

Ja tam nic w tej chwili nie kręcę, chyba że watę na patyku :D Ale tak poważnie, to miałem na myśli, że ogólnie, gdy już akcja jakiegoś filmu rozgrywa się w konkretnym mieście, to powinno się ten film kręcic właśnie tam. No chyba, że są wyjątkowe sytuacje, o których wspomniałem wcześniej.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 17 sie 2009, o 23:43

secessionlove pisze:Ja tam nic w tej chwili nie kręcę, chyba że watę na patyku :D Ale tak poważnie, to miałem na myśli, że ogólnie, gdy już akcja jakiegoś filmu rozgrywa się w konkretnym mieście, to powinno się ten film kręcic właśnie tam. No chyba, że są wyjątkowe sytuacje, o których wspomniałem wcześniej.
Wszystkim i tak kręci kasa. :-P
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK
Awatar użytkownika
juna
Posty: 335
Rejestracja: 9 maja 2006, o 16:18

Re: Filmy fabularne kręcone w powojennym Szczecinie

Postautor: juna » 19 sie 2010, o 11:42

dzisiaj - "Cała naprzód" :)

Spotkanie z cyklu KINO RETRO

Czas rozpoczęcia: 2010-08-19 18:00
Czas zakończenia: 2010-08-19
Lokalizacja: Kino Obserwatorium
Adres: Al. Wojska Polskiego 90, Szczecin ,
Organizator: SZCZECIN 2016 i Stowarzyszenie OFFicyna

W sierpniu zapoznamy się z filmem "Cała naprzód", który został nakręcony w Szczecinie w roku 1966 przez Stanisława Lenartowicza. Jest to awanturniczo - przygodowa komedia ze Zbigniewem Cybulskim w roli marynarza oraz Zdzisławem Maklakiewiczem w podwójnej roli, zrealizowana w plenerach szczecińskiego portu, Łasztowni, w Książu i Dakarze, ilustrująca starą zasadę, że na cudzym polu zawsze zboże lepsze. Schronieni przed ulewą Cybulski i Maklakiewicz snują opowieści o swoich diametralnie różnych egzystencjach: pełnej awanturniczych przygód, barwniejszych w każdej kolejnej opowieści oraz idyllicznej życiowej przystani. Współautorką scenariusza była Ewa Szumańska, znana z radiowego "Studia 202" i "Pamiętników młodej lekarki".

wstęp: 5 zł

Organizatorzy: SZCZECIN 2016 i Stowarzyszenie OFFicyna
STAR66
Posty: 16
Rejestracja: 3 lut 2011, o 18:30

Re: Filmy fabularne kręcone w powojennym Szczecinie

Postautor: STAR66 » 4 lut 2011, o 10:10

Janson napisał:
"KIERUNEK BERLIN cz. 1 - scen. Wojciech Żukrowski /i Jerzy Passendorfer, reż Jerzy Passendorfer. Film przedstawia losy żołnierzy jednej z kompanii I Armii WP, uczestniczącej w ofensywie na Berlin. W pierwszej części pokazana jest operacja forsowania Odry w Szczecinie."

Litości proszę nie pisać takich głupot. W tym filmie pokazano operację forsowania Odry w rejonie Gozdowice-Siekierki.

A co do filmu "Jarzębina Czerwona". Zdjęcia kręcono obok dworca głównego, katedry i jeszcze paru innych miejscach. Przy dworcu powstały zdjęcia orginalnego otwierania bramy kamienicy przy pomocy granatu, płonący Su-76, wyjeżdżający za barykady niemiecki samochód pancerny. Sceny te w filmie występują jedna po drugiej.
Dla dokładniejszej lokalizacji podaję, że miejsce to istnieje niezmienione do dzisiaj. Jedyne co może mylić to fakt braku dzisiaj frontów kamienic zbudowanych specjalnie na potrzeby filmu. Kamera początkowo pokazuje to miejsce z wylotu dzisiejszej kładki nad peronami. Pojawia się grupa żołnierzy biegnących wzdłuż ściany budynku (z prawej strony kadru widoczna przewrócona ciężarówka) później ujęcie w górę ulicy. W głębi widoczna barykada a za nią dekoracje(fronty kamienic) ustawione wzdłuż ulicy Czarnieckiego i zasłaniające widok na ciągle pusty plac z wkopaną w skarpę obrzydliwą szarą budowlą z dużą bramą wjazdową. Miejsce to oraz widok z okna po zastrzelenie panzerfausciarza są orginalne z tej ulicy.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Filmy fabularne kręcone w powojennym Szczecinie

Postautor: Busol » 4 lut 2011, o 11:01

Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Re: Filmy fabularne kręcone w powojennym Szczecinie

Postautor: Iwonka » 7 sie 2011, o 21:09

Szukałam według haseł i chyba nie ma tego tytułu w naszych zbiorach. :wink:

""Dwoje z wielkiej rzeki"".
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Filmy fabularne kręcone w powojennym Szczecinie

Postautor: Busol » 7 sie 2011, o 22:22

No piękne...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
MI-5
Posty: 2
Rejestracja: 24 sie 2014, o 15:42

Re: Filmy fabularne kręcone w powojennym Szczecinie

Postautor: MI-5 » 24 sie 2014, o 17:25

dragon113 pisze:"Okolice spokojnego morza" były także kręcone przy ul. Odzieżowej bodaj że nr 14 (przedostatni wieżowiec), na parterze.
Rzeczywiście jest to budynek przy ulicy Odzieżowej 14 (widać go z zewnątrz od 19:48 do 19:59 minuty filmu). Po prawej budynek Odzieżowa 15. Od minuty 20:16 do 20:19 widzimy, że główny bohater otwiera drzwi z numerem 23 w ostatnim mieszkaniu po lewej stronie. Mieszkanie o takim numerze wedle mojej wiedzy nie może się tam znajdować (najbliższy temu numerowi numer to 21). Obserwując sceny we wnętrzu mieszkania wydaje mi się, że nie jest to, ze względu na jego układ, mieszkanie przy ulicy Odzieżowej. Zresztą nakręcenie scen w przedpokoju mieszkań, jakie się tam znajdują byłoby chyba dość karkołomnym wyczynem, biorąc pod uwagę jego powierzchnię. Garaż spod, którego odjeżdża główny bohater może znajdować się w ciągu garaży przed budynkiem Odzieżowa 15, choć pewności nie mam. Zastanawia mnie wieżowiec, który widać za bohaterami w minucie 24:44. Od minuty 48:47 widać klatkę schodową na parterze budynku Odzieżowa 14 z widocznym na skrzynkach kodem pocztowym ulicy. Od minuty 49:19, gdy główny bohater wraz z partnerką wysiadają z windy widać na jej wewnętrznych drzwiach, że jest to piętro pierwsze. Wcześniej było widać, że mieszkanie kapitana ma nr 23. W wieżowcach na Odzieżowej na pierwszym piętrze są mieszkania o numerach od 7 do 12. Widać również w tej scenie charakterystyczne dla bloków przy ulicy Odzieżowej, dwuskrzydłowe przeszklone i istniejące do dziś drzwi oddzielające część piętra, gdzie znajdują się mieszkania od tej, gdzie znajdują się windy, zsyp i schody.
Od minuty 23:53 do 23:56 to chyba Aleja Wojska Polskiego, choć z racji na oświetlenie ulicy ciężko przesądzać nie mając jej aktualnie przed oczami. Od minuty 24:07 do 24:23 najprostszy do poznania, mimo nieświecących niektórych liter w neonie Dom Marynarza. Widać też kilkukrotnie wnętrze ówczesnej siedziby PŻM przy Małopolskiej i widok z niej na ulicę. Nie wiem co to za ulica widoczna od minuty 33:42. W tle jest jakiś kościół?
Statek, który objął pod koniec filmu w rzeczywistości nie nazywał się "Adolf Warski". Patrząc od minuty 1:02:03 z zewnątrz nie wygląda, jakby był po remoncie. Od minuty 1:05:54 widać końcówkę prawdziwej nazwy statku: "... SEA". Od 1:19:42 i od 1:20:00 widać, że nazwa statku na rufie jest przemalowana. Może ktoś jest w stanie stwierdzić, co to był za statek?
Poza tym film trochę poczekał na premierę. A zdaje się, że nic nieprawomyślnego może poza kwestią azylu II oficera w RFN i rozmową głównego bohatera z postacią graną przez L. Niemczyka przed wypłynięciem w próbny rejs - od 1:03:45 nie ma.
Wszystki moje spostrzeżenia na temat tego filmu i podanie czasu poszczególnych scen na podstawie tego źródła: http://www.youtube.com/watch?v=uLdgprvZdnQ
Awatar użytkownika
sudmar
Posty: 82
Rejestracja: 4 sty 2005, o 08:05
Lokalizacja: Friedrichshofer Weg

Re: Filmy fabularne kręcone w powojennym Szczecinie

Postautor: sudmar » 31 paź 2014, o 14:31

MI-5 pisze: Rzeczywiście jest to budynek przy ulicy Odzieżowej 14 (widać go z zewnątrz od 19:48 do 19:59 minuty filmu). Po prawej budynek Odzieżowa 15. Od minuty 20:16 do 20:19 widzimy, że główny bohater otwiera drzwi z numerem 23 w ostatnim mieszkaniu po lewej stronie. Mieszkanie o takim numerze wedle mojej wiedzy nie może się tam znajdować (najbliższy temu numerowi numer to 21). Obserwując sceny we wnętrzu mieszkania wydaje mi się, że nie jest to, ze względu na jego układ, mieszkanie przy ulicy Odzieżowej...
Dokładnie Odzieżowa 14/3 - na parterze - mieszkał tam mój wujek. Sceny z przyjazdem kpt. Markiewicza do domu (20:16) jak i spotkanie syna pod drzwiami (39:40) były kręcone tego samego dnia (a raczej wieczoru) - to pamiętam z dzieciństwa :) a później miałem styczność z jednostką na której p. Wilhelmi i Bińczycki rozmawiają (1:01:00) - była to "Kasia" jednostka inspekcyjna Urzędu Morskiego - stała zazwyczaj pod Kapitanatem - parę lat temu sprzedana do Trójmiasta i obecnie pod inną już nazwą wozi wędkarzy na połowy dorsza :).
zs2029
Posty: 1
Rejestracja: 8 mar 2017, o 12:58

Re:

Postautor: zs2029 » 9 maja 2017, o 12:43

Busol pisze:Przypomniałem sobie jeszcz jakiś kręcony w ostatnim 10 leciu film gdzie na bramie królewskiej palił się tramwaj a film chyba dotyczył wydarzeń lat 70
Film Skarga:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skarga_(film)
MI-5
Posty: 2
Rejestracja: 24 sie 2014, o 15:42

Re: Filmy fabularne kręcone w powojennym Szczecinie

Postautor: MI-5 » 19 wrz 2020, o 08:59

Artykuł o filmie "Okolice spokojnego morza" z wypowiedziami reżysera filmu i Romana Wilhelmiego w "Kurierze Szczecińskim" z 1981 r. do poczytania pod poniższym linkiem na stronie 5.: https://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/dlibr ... ?&ref=desc

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości