Miejsca których juz nie ma - lista

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Gregor

Miejsca których juz nie ma - lista

Postautor: Gregor » 26 cze 2004, o 20:52

Proponujê otworzenie listy naszych ulubionych miejsc które ju¿ zniknê³y z mapy Szczecina oraz tych zagro¿onych znikniêciem.
Moje typy na pocz±tek, proszê o dopisywanie kolejnych jakie mog³y mi umkn±æ:
Sk³adnica Harcerska, sklep metalowy róg Jagielloñskiej-Sl±skiej, kino Ba³tyk, kawiarna Sadyba na Gumieñcach, piekarenka na Jagielloñskiej gdzie by³y pod³u¿ne bu³eczki z kminkiem i sol±, delikatesy Krzywoustego-Bogus³awa, bar Extra, stocznia jachtowa im. L.Teligi,...
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 26 cze 2004, o 20:56

Na gorąco i szybko prosto z głowy:
Budyneczek przy pogotowiu na WOjska Polskiego, Skrzyżowanie Wawrzyniaka i Wojska polskiego, Witrak na rogu Jagiellońskiej i Boh Wawy - myślę, że to trzebaby w jakieś kategorie poukłądać - Keson może formularz jakiś ???

No bo gdzie wrzucić składnicę piasku na 26 kwietnia gdzie teraz Aral/BP stoi ? Razem z Kinem Polonia/Derby ?
Gusta

Postautor: Gusta » 26 cze 2004, o 21:14

A kto z was apmieta kina na wolnym powietrzu - Ogrodowe i Derby. To byla duza radosc pojsc an film do takiego kina, Chociaz w tym roku byloby kiepsko. czy znikniete zreczy tez sie licza? Mnie jest zal wagonow tramwajowych do ktorych wsiadalo sie srodkiem na pomost i mozna bylo pojsc usiasc na lewo lub prawo. Nazywaly sie Pulmany nie wiem dlaczego. Zniknal rowniez Fotoplastikon na ulicy Wojska Polskiego. Czy jeszcze ktos pamieta co to bylo?
Gość

Postautor: Gość » 26 cze 2004, o 22:08

Adam_R

Restauracja Bosmanska na Energetykow, Sadyba na Ku Sloncu, Na Rozstajach na Mieszka, teraz stoja tam McD i stacje benzynowe. Ryska na rogu Krzywosutego i Piastow ( zdaje sie ze restauracja byla tam i przed wojna ) obecnie kfc, po drugiej stronie ulicy gdzie jest Beverlyhills tez chyba byla jakas knajpa. Agawa przy UM, Sloneczna na Mickiewicza... dokoncze pozniej.
Awatar użytkownika
Yossarian
Posty: 880
Rejestracja: 26 cze 2004, o 21:36
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Yossarian » 26 cze 2004, o 22:56

Sklep muzyczny "Meloman" przy pl. Hołdu Pruskiego
Parterowa zabudowa przy Al. Wojska Polskiego, vis a vis kina Kosmos (którego tez juz nie ma)
Antykwariat przy Al. Wyzwolenia i sklep sportowy po przeciwnej stronie
Pawilon handlowy "Barbara" przy ul Krzywoustego
[url=http://picasaweb.google.com/yossarian67]Szczecinianin z urodzenia i przekonania[/url]
wanda
Posty: 31
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:16
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: wanda » 27 cze 2004, o 14:54

Ładna i stara willa, która ostatnio zniknęła ze skrzyżowania ulic Warcisława i Przyjaciół Żołnierza
Gość

Postautor: Gość » 27 cze 2004, o 17:52

Gusta pisze:A kto z was apmieta kina na wolnym powietrzu - Ogrodowe i Derby. To byla duza radosc pojsc an film do takiego kina, Chociaz w tym roku byloby kiepsko. czy znikniete zreczy tez sie licza? Mnie jest zal wagonow tramwajowych do ktorych wsiadalo sie srodkiem na pomost i mozna bylo pojsc usiasc na lewo lub prawo. Nazywaly sie Pulmany nie wiem dlaczego. Zniknal rowniez Fotoplastikon na ulicy Wojska Polskiego. Czy jeszcze ktos pamieta co to bylo?
FOTOPLASTIKON - oczywiscie; byla to obrotowa przgladarka do slajdów stereoskopowych, przewaznie z roznych egzotycznych i s³onecznych krain; mama prowadza³a mnie tam jak bylem ma³y, mgla wtedy zrobic zakupy i mnie miala z g³owy na jakis czas a by³em w innym swiecie.
Gość

Postautor: Gość » 27 cze 2004, o 18:46

Anonymous pisze:
Gusta pisze:A kto z was apmieta kina na wolnym powietrzu - Ogrodowe i Derby. To byla duza radosc pojsc an film do takiego kina, Chociaz w tym roku byloby kiepsko. czy znikniete zreczy tez sie licza? Mnie jest zal wagonow tramwajowych do ktorych wsiadalo sie srodkiem na pomost i mozna bylo pojsc usiasc na lewo lub prawo. Nazywaly sie Pulmany nie wiem dlaczego. Zniknal rowniez Fotoplastikon na ulicy Wojska Polskiego. Czy jeszcze ktos pamieta co to bylo?
FOTOPLASTIKON - oczywiscie; byla to obrotowa przgladarka do slajdów stereoskopowych, przewaznie z roznych egzotycznych i s³onecznych krain; mama prowadza³a mnie tam jak bylem ma³y, mgla wtedy zrobic zakupy i mnie miala z g³owy na jakis czas a by³em w innym swiecie.
A czy pamietasz ze w tym lokalu z ta machina mozna bylo kupic albo przynajmniej przegladnac zachodnie amgazyny kolorowe , nawet Playboy sie zdarzal Pani pilnujaca wcale nie zabranaila przegladala. Pachnialo normalnym swiatem
Gusta
Gość

Postautor: Gość » 28 cze 2004, o 00:12

Pasztecikarnia na przeciwko Kosmosu, Kino Polonia na Niebuszewie, kamienica mniej wiecej w miejscu dzisiejszego ZuSu, stara koksownia na Niebuszewie ze wznoszacym sie i opadajacym zbiornikiem, zabudowania fabryczne (nie wiem co tam wyrabiali, ja pilem piwo i sie niezle bawilem) przy stoczni za budynkiem przychodni i biur projektowych, knajpa Kapitanska chyba, przy kosciele za mostem Dlugim ...
Tomek

Postautor: Tomek » 28 cze 2004, o 09:54

Anonymous pisze:Pasztecikarnia na przeciwko Kosmosu, Kino Polonia na Niebuszewie, kamienica mniej wiecej w miejscu dzisiejszego ZuSu, stara koksownia na Niebuszewie ze wznoszacym sie i opadajacym zbiornikiem, zabudowania fabryczne (nie wiem co tam wyrabiali, ja pilem piwo i sie niezle bawilem) przy stoczni za budynkiem przychodni i biur projektowych, knajpa Kapitanska chyba, przy kosciele za mostem Dlugim ...
W tej kamienicy, a w³a¶ciwie dwóch, przy ul. Matejki, mie¶ci³o siê na parterze przedszkole. Pamiêtam, bo tam chodzi³em w latach 1982-85.
Gregor

kamienica

Postautor: Gregor » 28 cze 2004, o 21:12

Anonymous pisze:Pasztecikarnia na przeciwko Kosmosu, Kino Polonia na Niebuszewie, kamienica mniej wiecej w miejscu dzisiejszego ZuSu, stara koksownia na Niebuszewie ze wznoszacym sie i opadajacym zbiornikiem, zabudowania fabryczne (nie wiem co tam wyrabiali, ja pilem piwo i sie niezle bawilem) przy stoczni za budynkiem przychodni i biur projektowych, knajpa Kapitanska chyba, przy kosciele za mostem Dlugim ...
Kamienica w miejscu ZUSu - tak, chodzi³em tam do przedszkola w latach 60-tych.
Du¿o czasu spêdzali¶my w parku Zeromskiego, czy kto¶ pamiêta co by³o wtedy w obecnej knajpie Parkowej ? W mojej pamiêci zachowa³o siê to jako obskurny budynek gospodarczy, w jedny z pomieszczen garazowych sta³ jakis stary grat, a poza tym to woko³o krêcili siê Cyganie, mo¿e tam pomieszkiwali...
Gość

Postautor: Gość » 28 cze 2004, o 21:22

wanda pisze:£adna i stara willa, która ostatnio zniknê³a ze skrzy¿owania ulic Warcis³awa i Przyjació³ ¯o³nierza
Zaraz za will± s± jeszcze pozostalosci cegielni która oczywi¶cie cegielni± ju¿ nie jest, ale ja pamiêtam jak jeszcze funkcjonowa³a (czy ja jestem az taki stary? no nie! to by³y jeszcze lata 70-te), po drugiej stronie Warcis³awa na górce by³o wyrobisko gliny, dowozi³a j± do cegielni w±skotorówka której lokomotywka stoi teraz przy Przyjació³ Zo³nierza, na górze jest jeszcze kawa³ek toru w poprzek Warcis³awa.
Gość

Postautor: Gość » 28 cze 2004, o 21:32

A pamiêtacie bruk na Wojska Polskiego. Wtedy by³a to jeszcze ulica z jednym pasem ruchu w ka¿dym kierunku... ¦rodkiem, po niemi³osiernie powyginanych torach je¿dzi³y tramwaje:) No i czy ktos pamiêta Ró¿ankê i Ptasie ¬ród³o?? Dzis po Ptasim ¬ródle zosta³ jedynie monumet. Mo¿na na nim jeszcze odczytaæ napis Stettiner Garten Bauverein... No i wreszcie czy ktos pamiêta przedszkole na Wojska Polskiego, które mie¶ci³o siê tam gdzie dzisiaj jest stacja benzynowa BP...?
Gość

Postautor: Gość » 28 cze 2004, o 23:09

przedszkole na wojska polskiego bylo zadaje sie jeszcze czynne na poczatku lat '90.
a na monument z napisem trzeba bedzie naslac chyba lotne kommando w celach fotograficznych
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Postautor: Bruce » 29 cze 2004, o 08:40

A fontanna "Ściana płaczu" na Wojska Polskiego....

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości

cron