Murki i Piaskownice-prośba o pomoc w projekcie dot.nagrobków

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 11 kwie 2007, o 08:55

Róg Mickiewicza i Wojska Polskiego - niektóre z kamieni wykorzystanych do budowy ogrodzenia to fragmenty nagrobków -
to tutaj i środkowy kamień w górnym rzędzie
Awatar użytkownika
einer
Posty: 29
Rejestracja: 21 maja 2004, o 04:57
Kontakt:

Postautor: einer » 12 kwie 2007, o 01:09

A ja ze swojej strony dodam murek przy szpitalu na unii lubelskiej. Miedzy szpitalem a wielkim dolem, przy parkingu, byl dosc dlugi, niski murek, w wiekszosci zrobiony z nagrobkow, w niektorych miejscach na kamieniach byly napisy i plaskorzezby.

Chyba cmetarz glowny byl po wojnie glownym zrodlem budulca w tym miescie :/
A odnosnie samych nagrobkow to pamietam tez jak koparki na zawadzkiego, obok kosciola i garazy wyciagaly nagrobki z ziemi.
Awatar użytkownika
juna
Posty: 335
Rejestracja: 9 maja 2006, o 16:18

Postautor: juna » 14 kwie 2007, o 16:26

- okolice Placu A.Mickiewicza (naprzeciw budowanej cerkwi prawosławnej)
- przy szkole na ul. Mazurskiej 40
karolina_freino
Posty: 15
Rejestracja: 4 kwie 2007, o 17:57

Postautor: karolina_freino » 30 kwie 2007, o 17:23

Witam ponownie,
dziękuję bardzo za wszystkie wpisy i informacje. To była nieoceniona pomoc.
Objechałam wskazane miejsca, zrobiłam dokumentację fotograficzną. Poniżej podaję uaktualnioną listę. Skupiłam się jednak tylko na tych miejscach, w których widoczne są fragmenty inskrypcji nagrobnych, a zatem z całą pewnością można stwierdzić, iż użyto tam nagrobków.
Nadchodzący maj przeznaczam na szykowanie pisma do MKZ wraz z całą dokumentacją, jak również na realizację 'części artystycznej'.
O postępach będę informować na bieżąco.
A teraz już lista, jak widać zawiera razem 35 punktów (oczywiście gdyby jeszcze nasunęło się Państwu jakieś miejsce to proszę wciąż uaktualniać:)).
Dziękuję, pozdrawiam -
Karolina Freino


Piaskownice:
1. Plac zabaw na pl. Żukowa ( macewy - nagrobki żydowskie i nagrobki niemieckie).
2. Plac zabaw na pl.Waleriana Pawłowskiego.
3. 2 place zabaw w kwartałach bloków przy ul.Szafera nr 128÷168, os.Zawadzkiego.

Murki:
1. Pl. Zwycięstwa.
2. Pl. Brama Portowa (okolice grzybka).
3. Pl. Brama Portowa (okolice kiosków targowych).
4. Pl. W.Andersa (za Kościołem Najświętszego Serca Jezusowego)
5. Ul. Dworcowa od nr 9 do skrzyżowania z Al. 3-go Maja (fragment macewy i nagrobków niemieckich).
6. Pl. Batorego.
7. Pl. Kościuszki (skrzyżowanie ulic Sikorskiego i Piastów).
8. Skrzyżowanie ulic Sikorskiego i Pułaskiego.
9. Otoczenie Parku Żeromskiego, m.in. skrzyżowanie ulic Starzyńskiego i Zygmunta Starego, Parkowej i Swarożyca.
10. Skrzyżowanie ulic Żubrów i Malczewskiego.
11. Skrzyżowanie ulic Storrady i Jana z Kolna.
12. Pl. Matki Teresy z Kalkuty 1a÷3 (podwórko).
13. Pl. Matki Teresy z Kalkuty, murek przy Kościele p.w.św.St.Kostki.
14. Teren Przedszkola Publicznego nr 65 "Zatoczka", ul. J.Ch. Paska 34.
15. Ul.Wyzwolenia 25÷45 (podwórka).
16. Ul. Mazurska 6B÷4.
17. Pl. Grunwaldzki.
18. Park Kasprowicza (okrągły punkt widokowy przy basenie p.poż, murek przy schodach za wybiegiem dla psów).
19. Otoczenie Ogrodu Dendrologicznego (ulice Słowackiego i Niemierzyńska) oraz murki okalające drzewa.
20. Staw Brodowski.
21. Ul. Wiosny Ludów 13÷15.
22. Ul. Żołnierska 1A, otoczenie Domu Parafialnego.
23. Skrzyżowanie ulic Unii Lubelskiej i Szenwalda.
24. Ul. Chłopickiego 20.
25. Ul. Reduty Ordona 73.
26. Ul. Kmieca 14.
27. Skrzyżowanie ulic Milczańskiej i Dunikowskiego.
28. Ul. Milczanska 34÷43 (podwórka).
29. Ul. Kostki Napierskiego 30÷40, os. Słoneczne.
30. Ul. Kostki Napierskiego 44÷58, os. Słoneczne.
31. Ul. Kostki Napierskiego 78, os. Słoneczne.
32. Skrzyżowanie ulic Jaśminowej i Batalionów Chłopskich, os. Zdroje.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 30 kwie 2007, o 17:53

Proszę jeszcze rzucić okiem również na murek na w Parku Kasprowicza przy Teatrze Letnim (przy głównej alei). Widziałem tam fragment gładkiej płyty, może też jest coś literami.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 30 kwie 2007, o 22:52

Jak mówimy o Parku Kasprowicza to proponuję zerknąć na murki przy mostku coś mi podejrzanie wydlądają, może inteligentnie je wymurowano ale czuję że ze specyficznych kamieni.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 2 maja 2007, o 12:26

Cieawy wg mnie obiekt jest przy kosciółku na gumienckach.
Wchopdząc przez bramę od ul. Krakowskiej pod nogami mamy chodnik z płyt ale takze i nagrobków dokladnie na srodku znajduje sie wąski kawałek z wyraznie widocznym imienim nazwiskiem i datami.

polecam
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 2 maja 2007, o 22:17

Murek na ul. Energetyków zaraz za mostem po lewej i trzeba zejść na dół po stronie Urzędu Celnego.
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 7 maja 2007, o 16:29

Kolejny murek - ul. Rynkowa (pomiędzy blokami 6-8)
Załączniki
ul. Rynkowa 6-8.jpg
ul. Rynkowa 6-8 (1).jpg
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 17 maja 2007, o 07:19

W dzisiejszej GW jest już artykuł na ten temat ze zdjęciami. Autorka wspomina o naszym portalu. :D
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
karolina_freino
Posty: 15
Rejestracja: 4 kwie 2007, o 17:57

Postautor: karolina_freino » 17 maja 2007, o 13:09

Szanowni Państwo, trochę aktualności:

1. Dziękuję za ostatnie wpisy. Odwiedziłam te miejsca i wciągnęłam na listę. Poszło już również pismo do MKZ wraz z dokumentacją.

2. Dziś również rozpoczęła się realizacja projektu artystycznego. Winna tu jestem wyjaśnienie, iż zmieniłam projekt w stosunku do mojego pierwszego wpisu. Po dłuższej pracy z tym tematem doszłam do wniosku, iż ta forma jest bardziej odpowiednia:
przez okres miesiąca w czterech gazetach szczecińskich: Gazecie Wyborczej, Głosie Szczecińskim, Kurierze i Moim Mieście, publikowane będą 'nekrologi', zawierające fragment inskrypcji wraz z tłumaczeniem, zdjęcie nagrobka i nazwę miejsca gdzie się on znajduje. Dziś rozpoczęła GW i MM. Jutro dołączy Głos Szczeciński, a w przyszłym tygodniu Kurier.
Przeczytać więcej i zobaczyć przykładowe 'nekrologi' można również na stronie: www.officyna.art.pl/nagrobki.htm

Dziękuje wszystkim za współpracę. :)
Pozdrawiam serdecznie. K. Freino
karolina_freino
Posty: 15
Rejestracja: 4 kwie 2007, o 17:57

Postautor: karolina_freino » 31 maja 2007, o 19:12

dodaję znalezioną przed chwilą pozycję 40stą na liscie - murek, skrzyżowanie Unisławy z Niedziałkowskiego
karolina_freino
Posty: 15
Rejestracja: 4 kwie 2007, o 17:57

Postautor: karolina_freino » 12 cze 2007, o 23:32

Serdecznie zapraszam na wernisaż prezentujący całość projektu do miejsca sztuki OFFicyna, w ten piątek, 15 czerwca o godz.19.
będzie mi miło spotkać się tam z Państwem.
Zapraszam.
Karolina Freino
fla_master
Posty: 1
Rejestracja: 13 cze 2007, o 14:14

Postautor: fla_master » 13 cze 2007, o 14:19

A dodać tylko chciałem, że we Wrocławiu wspaniałym, rowiez nie brakuje podobnych atrakcji. Co rusz, na kazdym niemalze kroku mozna napotkac chodniki, murki czy schody wykonane w calosci, badz jedynie z elementami pochodzacymi z nagrobkow itp. tablic. Niesamowite.
Moze kiedys doczekamy sie wspolnej wystawy ZIEM ODZYSKANYCH Z KAMIENIA NAGROBNEGO. Jest to jakis odzysk, nie?
pozdr.
karolina_freino
Posty: 15
Rejestracja: 4 kwie 2007, o 17:57

odpowiedz MKZ

Postautor: karolina_freino » 19 cze 2007, o 11:29

zamieszczam odpowiedz Miejskiego Konserwatora Zabytkow Pani Malgorzaty Jankowskiej

-----------------------------------------------
Szanowna pani Karolino,

dziękuje Pani serdecznie za przesłany materiał. Jako urodzona szczecinianka, zafascynowana pięknem mojego Miasta, oglądam przesłane fotografie z ogromną ciekawością i ożywają w wyobraźni obrazy Szczecina znane z zachowanej licznie ikonografii......

Gratuluję pomysłu na wybór tematu i jestem pod wrażeniem pracowicie zebranej przez Panią dokumentacji, która tak świetnie wpisuje sie w działania OFFicyny.

Pytania, które mi Pani zadała to przede wszystkim jeden wielki temat do szerokiej dyskusji między Tymi, których Szczecin interesuje i którzy kochają, chociaż może każdy inaczej to Miasto. To niestety temat który nie mieści się w ramach działań urzędu i służby konserwatorskiej. Z przyjemnością jednak wezmę udział w takiej dyskusji.

Do Pani pytań odniosę się więc jedynie w dużym skrócie. Zgodnie z naszym prawem ochronie konserwatorskiej podlega obiekt- ruchomy/ nieruchomy wpisany do rejestru zabytków lub objęty ochroną na mocy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. I w zasadzie tych obiektów, które Pani dokumentuje nie można zakwalifikować do wpisu do rejestru ( tu z kolei prawo mówi o obiektach, które posiadają walory historyczne, artystyczne i szczególne znaczenie w skali miejsca dla, którego zostały przeznaczone) Interpretacja zabytku, jak każdego dzieła sztuki jest dokonywana na wielu płaszczyznach i oczywiście nie bez znaczenia pozostaje jego symbolika i cała sfera ikonologiczna. Co nie znaczy, że Pani praca jest niepotrzebna w kontekście ochrony konserwatorskiej. Należy zauważać zmiany i burzliwe losy, których Szczecin w swojej bogatej historii doświadczał i które spowodowały, że w takim właśnie kształcie jest dzisiaj naszym miastem. Poprzez takie działania, jak Pani i Pani Koleżanek i Kolegów odnajduje się namacalne dowody tych zmian.

Jako Zespół Miejskiego Konserwatora tworzymy m.in Gminną Ewidencje Zabytków. W jej ramach dokumentujemy wszystko co powstalo przed 1945 rokiem w mieście. Wiele spośród tych obiektów nigdy nie będzie zakwalifikowanych do wpisu do rejestru, ale to nie znaczy, że można je niszczyć. Tworzą barwną mapę kulturową naszego miasta. Zapraszam m.in. na naszą stronę internetową www.szczecin.pl/mkz. Tam też znajdzie Pani zakres naszych obowuiązków. Działaniem, które m.in ma dla nas duże znaczenie jest inwentaryzacja polichromii w mieście, w większości zamalowanych po wojnie a teraz stopniowo odsłanianych np.; W gmachach Urzędu Wojewódzkiego, Sądu Okręgowego, Wojewódzkiej Komendy Policji , czy w przejazdach bramnych szczecińskich kamienic.

Niestety wraz z upływem czasu, zmianą standardów, funkcji i niestety gustów, wiele śladów przeszłości, ulega trwałym przekształceniom, lub nieodwracalnemu procesowi zniszczenia. Często jedyną możliwością przetrwania jest potraktowanie jako surowiec wtórny. Tak dzieje się wszędzie . I tak np. w dzisiejszej Brukseli w jednym z parków w dzielnicy Woluwe wszystkie alejki parkowe są wyłożone płytami nagrobnymi pochodzącymi ze zlikwidowanego cmentarza. Tam też są czytelne napisy i liczne ślady po bolcach na których mocowano fotografię zmarłego....

Chciałam tylko dodać, że niektóre z fragmentów płyt nagrobnych użyto wtórnie jeszcze przed II wojną światową i nawet na początku XX wieku, sukcesywnie likwidując liczne szczecińskie cmentarze na rzecz zakładanego Cmentarza Centralnego. Podobnie bylo z usuniętymi przed 1945 rokiem płytami nagrobnymi z kościoła św. Jana Ewangelisty. W zeszłym roku udało się je wydobyć z chodnika , oczyścić i umieścić wewnątrz światyni. Zarząd Dróg I Transportu Miejskiego wykonał nawierzchnię wokół światyni.

Miłym akcentem dbałości o ślady dawnego Szczecina jest niewątpliwie otwarcie naszego lapidarium, dzięki m.in. działaniom Stowarzyszenia na rzecz Cmentarza Centralnego. W tym roku przeznaczamy z naszego budżetu 27 000 zł na renowację zabytkowych nagrobków w lapidarium. Ponieważ będą też znaczne środki z Ministerstwa na ten cel na pewno uda się wiele zrobić. 19 czerwca ogodz. 17.00 Pan Maciej Słomiński będzie oprowadzał po lapidarium w ramach zebrania Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Spotkanie przed Bramą Główną cmentarza. Serdecznie zapraszam.

Łączę najserdeczniejsze pozdrowienia i życzę wiele satysfakcji w działaniach zmierzających do zachowania tego co piękne w naszym mieście.

Małgorzata Jankowska

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

cron