Różanka

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 7 kwie 2007, o 10:23

Busol pisze:A cos mi mowi ze w najblizszy wtorek o 20.00 to bedzie temat audycji :)
:D
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 10 kwie 2007, o 10:35

Bachinstitut pisze:A jak z Vogelbrunnen? Coś tam było o płycie. Bedzie gotowe na otwarcie?


Będzie, a nawet już jest i działa :D
Załączniki
Vogelbrunnen
Vogelbrunnen
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 19 kwie 2007, o 13:31

Jutro, tj. 20.04.2007 nieoficjalne otwarcie bram różanki dla szczecinian. Kto ma czas i chce już obejrzeć różankę po renowacji może to uczynić od jutra od godziny 9.00 :D
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 19 kwie 2007, o 13:39

Oooo
wraga tu ...
wraga tam...


Wlasnie go slychac w PR Szczecin :)
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Postautor: Jan_Krzysztof » 19 kwie 2007, o 19:33

Busol pisze:Oooo
wraga tu ...
wraga tam...


Wlasnie go slychac w PR Szczecin :)
Słuchałem, słuchałem. :lol:
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 20 kwie 2007, o 17:16

Busol pisze:Oooo
wraga tu ...
wraga tam...

Wlasnie go slychac w PR Szczecin :)
Matrix :D
Jan_Krzysztof pisze: Słuchałem, słuchałem. :lol:
A ja niestety nie :lol:

Mam pytanie do osób pamiętających różankę. Jak podaje
Pani Redaktor Ola".....Jeszcze w latach 70. rosło tu kilkadziesiąt gatunków róż, była kawiarenka, staw i działająca fontanna...."
Gdzie tam był staw :?: , czy to tylko bujna fantazja Pani Oli :D
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 20 kwie 2007, o 17:31

Z tym stawem to oczywiście jakaś dęta lipa. Pośrodku różanych rabacików, pamiętam prostokątny basenik z fontanna pośrodku. Później basenik zmniejszono i nadano mu fikuśne kształty. Wolałem ten pierwszy, a teraz odtwarza się kształt przedwojenny -już bez drugiej powojennej fontanny.
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: kgirl » 20 kwie 2007, o 17:58

RychO pisze: Pamiętam prostokątny basenik z fontanna pośrodku.
Chyba, żeby go stawem nazwać ;).
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 20 kwie 2007, o 18:28

kgirl pisze:
RychO pisze: Pamiętam prostokątny basenik z fontanna pośrodku.
Chyba, żeby go stawem nazwać ;).
Wszystko zależy od wieku osoby patrzącej na ten basen/basenik/staw*

* niepotrzebne skreślić
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 28 kwie 2007, o 20:49

Apel - Różanka z rodzinnych albumów - pokażmy te zdjęcia :D
krzekowo
Posty: 394
Rejestracja: 12 cze 2004, o 11:53

Postautor: krzekowo » 30 kwie 2007, o 00:12

Co do istnienia stawu w Różance to patrząc czysto historycznie to nie była żadna lipa choć po 1945 już nie istniał, ale po kolei. Otóż na przełomie XIX / XX wieku kiedy tereny Różanki stanowiły zupełnie puste niezagospodarowane i pozbawione niemal jakiejkolwiek roślinności tereny na jej terenach istniał niewielki naturalny staw ( ale bardzo mały - coś w rodzaju oczka wodnego ). Usytuowany był on gdzieś na środku Różanki, a więc w miejscu gdzie za PRLu postawiono koszmarną fontanne. O istnieniu tego stawu można dowiedzieć się z niektórych ( podkreślam z niektórych bo nie na wszystkich jest on zaznaczony ) mapach z tego okresu. Jest on zaznaczony jeszcze na mapie z ok. 1915 potem głucha cisza. Jest możliwe że ten niewielki staw mógł nie dotrwać do roku 1928 kiedy zagospodarowano teren pod przyszły Ogród Różany. Być może wysechł albo został zlikwidowany w inny sposób, a przynajmniej na mapach z lat 20 stych ( przynajmniej mi tych znanych ) już nie jest zaznaczony.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Postautor: Zibsky » 30 kwie 2007, o 03:17

Co widac ...
Załączniki
Staw Rozanka.jpg
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 30 kwie 2007, o 07:56

krzekowo pisze:Co do istnienia stawu w Różance to patrząc czysto historycznie to nie była żadna lipa choć po 1945 już nie istniał, ale po kolei. Otóż na przełomie XIX / XX wieku kiedy tereny Różanki stanowiły zupełnie puste niezagospodarowane i pozbawione niemal jakiejkolwiek roślinności tereny na jej terenach istniał niewielki naturalny staw ( ale bardzo mały - coś w rodzaju oczka wodnego ). Usytuowany był on gdzieś na środku Różanki, a więc w miejscu gdzie za PRLu postawiono koszmarną fontanne. O istnieniu tego stawu można dowiedzieć się z niektórych ( podkreślam z niektórych bo nie na wszystkich jest on zaznaczony ) mapach z tego okresu. Jest on zaznaczony jeszcze na mapie z ok. 1915 potem głucha cisza. Jest możliwe że ten niewielki staw mógł nie dotrwać do roku 1928 kiedy zagospodarowano teren pod przyszły Ogród Różany. Być może wysechł albo został zlikwidowany w inny sposób, a przynajmniej na mapach z lat 20 stych ( przynajmniej mi tych znanych ) już nie jest zaznaczony.
Staw był ale trochę obok (jest to to obniżenie które można obserwować teraz za płotem seminarium - doskonale widoczne z krzyżówki Słowackiego, Zaleskiego i Papieża Pawła VI). Dobrze to też widać na skanie od Zibsky. Staw zlikwidowano (osuszono ) prawdopdobnie w momencie zbudowania Muhlbachkanal, który przebiegał po lini na której znajdował się staw.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 30 kwie 2007, o 09:27

wraga pisze: Staw zlikwidowano (osuszono ) prawdopdobnie w momencie zbudowania Muhlbachkanal, który przebiegał po lini na której znajdował się staw.
Może jednak wtedy osuszaono, gdy wydodowano WySRol (Pädagogische Akademie) w 1931/32, bo stawik chyba był częścią Mühlenbacha.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
siwy
Posty: 786
Rejestracja: 10 cze 2006, o 15:27

Postautor: siwy » 30 kwie 2007, o 12:55

Myślę, że nastąpiło nieporozumienie. Zibsky wskazał spiętrzenie Mühlenbach leżące na północ od Różanki :arrow: Z1. Natomiast Krzekowo wyraźnie pisze o stawie na terenie Różanki.
Załączniki
Z1.jpg
Sztuką jest umieć się śmiać z samego siebie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości