Murki i Piaskownice-prośba o pomoc w projekcie dot.nagrobków

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
karolina_freino
Posty: 15
Rejestracja: 4 kwie 2007, o 17:57

Murki i Piaskownice-prośba o pomoc w projekcie dot.nagrobków

Postautor: karolina_freino » 4 kwie 2007, o 18:25

Dzień dobry Państwu,

nazywam się Karolina Freino, jestem artystką i przygotowuję projekt "Murki i Piaskownice", który będzie pokazany w Miejscu Sztuki OFFicyna w czerwcu b.r. W jego ramach postanowiłam zająć się problemem nagrobków, głownie niemieckich, używanych w latach powojennych w Szczecinie do budowy rozlicznych murków i piaskownic.

Mój projekt zakłada współprzenikanie się dwóch części: dokumentacyjnej i artystycznej. Z uwagi na specyfikę tematu, uważałam za niezbędne niepoprzestanie na czysto artystycznej interwencji, ale także podjęcie próby zgromadzenia możliwie pełnej dokumentacji tego zjawiska.
Moim planem jest ustalenie, razem z pomocą uczestników forum sedina.pl, na którą bardzo liczę listy takich miejsc, sporządzenie fotograficznej ich dokumentacji, a następnie przesłanie pisma z załączoną listą do Miejskiego Konserwatora Zabytków z prośbą o ustosunkowanie się do tego problemu.
W ramach interwencji artystycznej w przestrzeni publicznej, planuję przykrycie fragmentów nagrobków transparentną tkaniną tak, by ogniskowała uwagę przechodniów, zachowując jednak możliwość odczytania znajdujących się tam inskrypcji. Mam przez to nadzieję zwiększyć świadomość Szczecinian odnośnie tego problemu. Chciałabym dokonać tego w możliwie wielu zidentyfikowanych miejsach w Szczecinie, do czego posłużyłaby mi również lista tworzona mam nadzieję przy udziale Państwa na forum Sediny.

Efekty mojej pracy przedstawię na forum Sediny, a pełną dokumentację projektu, łącznie z pismem do Miejskiego Konserwatora Zabytków (i mam nadzieję z odpowiedzią) przedstawię w ramach wystawy w OFFicynie.

Poniżej rozpocznę listę znanych mi do tej pory miejsc (z uwzględnieniem materiałów już znalezionych na forum!) z gorącą prośbą do Państwa o jej kontynuację, dopisywanie miejsc Państwu znanych (z miarę dokładnym adresem tak, abym mogła się tam udać ) a także wszelkich możliwych informacji, które uważają Państwo za pomocne.

Mam nadzieję, że ten poruszający problem zyska Państwa zainteresowanie, a moja prośba o pomoc -Państwa przychylność.
Dziękuję bardzo za wszelkie informacje, do zobaczenia na forum,
pozdrawiam,

Karolina Freino





LISTA:

Piaskownice:
1. Pl. Żukowa ( macewa - nagrobek żydowski i nagrobki niemieckie)
2. Placyk przy ul. Brodzińskiego
3. Ul.Szafera nr 136÷184, os. Zawadzkiego

Murki:
1. Otoczenie Ogrodu Dendrologicznego (ulice Słowackiego i Niemierzyńska)
2. Park Kasprowicza (m.in. okrągłe punkty widokowe przy basenie p.poż)
3. Rejon skrzyżowania ulic Sikorskiego, Pułaskiego, Piastów przy PS (Stara Chemia)
4. Ul. Żubrów, obok Domu Marynarza
5. Ul. Wiosny Ludów 13
6. Pl. Matki Teresy z Kalkuty (podwórko)
7. Ul.Wyzwolenia (podwórka) vis a vis Galaxy
8. Pl. Kościuszki
9. Pl. Grunwaldzki
10. Pl. Batorego
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 4 kwie 2007, o 18:55

Ul. Reduty Ordona na południe od ul. Rokitniańskiej (niski murek po zachodniej stronie ulicy).

Ul. Chłopickiego 20 (elementy ogrodzenia).

Ul. Milczańska, na wschód od ul. Dunikowskiego.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 4 kwie 2007, o 19:09

Pl. Matki Teresy z Kalkuty (murek przy kościele) oraz już wymienione podwórko za kamienicą nr 1a, 2, 3 (też murek)
Ostatnio zmieniony 4 kwie 2007, o 19:17 przez wraga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 4 kwie 2007, o 19:13

Oczywiście jeszcze pl. Zwycięstwa.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
GRYF
Posty: 338
Rejestracja: 26 cze 2004, o 19:47

Postautor: GRYF » 4 kwie 2007, o 21:26

Brama Portowa ( okolice grzybka)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 4 kwie 2007, o 22:34

Zachęcam do pomocy. Temat bliski a i interwencja u MKZ/WKZ tez wazna sprawa...

Murek

- boczne wejscie na arkonkę - idąc od tego wejscie z kasami chodnikiem w strone wiezy quistorpa
- Domek LAsów panstwoych przy jeziorku naprzeciw głebokiego
- ul. Kmieca 7 albo 9 zwykly murek.

jesli dobrze pamietam to podwórko SP 60 - ogródek od strony Witkiewicza
gdzies murki na Czorsztynskiej
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 4 kwie 2007, o 22:39

Busol pisze:Smialo mozna powiedziec ze takie murki sa (prawie) wszedzie.
Kilka z nich jest w naszej galerii. pisaly kiedys o tym gazety.
Chcialbym kiedys zrobic (moze ktos sie znajdzie) inwentaryzacje takich murkom. Moze jakis szlak milczacej pamieci... Bo chyba tylko tyle mozemy zrobic...
moze kiedys 1 listopada postawic tam swieczki - jednoczesnie w calym miescie na wszystkich takich murkach
Trochę o tym pisaliśmy na Forum, słowa kluczowe wyszukiwarki Forum: "Nagrobki", "Murki"
Trzymam kciuki za projekt, jestem do dyspozycji jako przewodnik w rejonie Żelechowa (Park Brodowski, Tomaszowska, Staw Brodowski, Ostrowska...) i nie tylko, inne np. Dom Marynarza...
Pozdrawiam
Jsz
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 4 kwie 2007, o 23:37

otoczenie kościoła na Krzekowie (nagrobki z przykościelnego cmentarza wykorzystano do budowy murków)
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 5 kwie 2007, o 01:06

Na Milczańskiej to jeden przy skrzyżowaniu z Dunikowskiego za budką z kurczakami a więcej bomiedzy niskim blokiem a przedszkolem (od strony "błękitnej"). Na Słonecznym na Kostki Napierskiego na pewno wszystkie murki przed 4ro piętrowym blokiem (chyba klatki 54-xx), było kiedyś wiecej, np. przy bloku obok pętli ale troche już porozbierali. I jeszcze w Zdrojach przy dawnej fabryce organów - murek.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Peritus
Posty: 59
Rejestracja: 18 lis 2005, o 12:36

Postautor: Peritus » 5 kwie 2007, o 10:59

wraga pisze:Pl. Matki Teresy z Kalkuty (murek przy kościele) oraz już wymienione podwórko za kamienicą nr 1a, 2, 3 (też murek)
I chyba także piaskownice i murki na terenie pobliskiego przedszkola. Co do nagrobków użytych do budowy muru przed Friedenskirche, to przy bliższych oględzinach widać, że ktoś poczynił kroki w celu ich zatarcia. Ale gdzieniegdzie ślady napisów pozostały.
karolina_freino
Posty: 15
Rejestracja: 4 kwie 2007, o 17:57

Postautor: karolina_freino » 5 kwie 2007, o 11:15

dziękuje za tak szybką i liczną reakcję!
i za wszelkie informacje
cały kwiecień przeznaczam na objeżdżanie wszystkich miejsc, wiec mam nadzieje wszędzie dotrzeć

pozdrawiam, dziękuję i do zobaczenia :)
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 5 kwie 2007, o 11:38

W mojej starej piaskownicy na słonecznym terz pozacierali, ale tylko to co było widać, jak wię pokopało głębiej wzdłuż murka to widać było całe inskrypcje. Trochę zdjęć tych miejsc TU
Generalnie napisy często zacierano dopiero po wybudowaniu murka, w miększość fragmentów starano się kaść inskrypcją do środka(mniej roboty przy skuwaniu), dlatego gdy taki murek zaczyna się rozpadać do dopiero widać na jaką skalę zostało to użyte.

PS. Po "prawo" mozemy oprowadzić no bo niestety nie każdy się orientuje :wink:
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 5 kwie 2007, o 14:13

Murek przed cukiernią na ul. Walecznych 93 (nie widać napisów ale z dużym prawdopodobieństwem użyto tam fragmentów tablic nagrobnych)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 5 kwie 2007, o 15:00

Aygon pisze: w miększość fragmentów starano się kaść inskrypcją do środka(mniej roboty przy skuwaniu), dlatego gdy taki murek zaczyna się rozpadać do dopiero widać na jaką skalę zostało to użyte.
chyba ze to murek "dwustronny" albo w narozniku :)
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 9 kwie 2007, o 15:44

Murek na rogu ulicy Storrady i Jana z Kolna
Załączniki
murek.jpg

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości