Valus - zagadka light spacerowa nr 13

Zagadki zadawane bez obawy, że zostaną szybko zepsute przez grono redakcyjne, które w tym miejscu ma zakaz ich rozwiązywania.
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Postautor: Valus » 24 sty 2006, o 20:53

No wiec tak... mieszkam tu od 30lat i zawsze uliczka Judyma nazywala sie Judyma. Jest to slepa uliczka w jednym kierunku z wjazdem od ul. Broniewskiego. Uliczka konczy sie na posesji prywatnej zaznaczonej na planie miasta szczecina jako obiekt z adresem nr 1a. Jest to wieza cisnien (zdjecie). Wieza jest bardzo stara i trapi mnie po diaska zostala tu postawiona (?). W okolicy nie ma obiektow ktore potrzebowalyby spietrzac tyle wody poza... mlynem. Byc moze kiedys byl tu problem z woda pitna... moze ktos przy okazji wyjasni ten problem.
Powracajac do meritum to wieza jest obiektem prywatnym i stoi niezagospodarowana od lat... ok 30 :). Wieza konczy uliczke Judyma... nawet przed wieza wbite sa kolki gdyz dalej jest park chopina i mozna powiedziec ze przedluzeniem ulicy Judyma jest sciezka (zdjecie) ktora prowadzi do skrzyzowania ulic wiosny ludow i chopina.
Co ciekawe kiedys mozna bylo przejechac do Judyma przedluzeniem ulicy malinowej... bylo do ladnych pare lat temu... problem w tym ze trzeba bylo wjechac do parku i taka droga parkowa (lesna) doczlapac sie do Judyma. Tu takze wbito slupki (slusznie) i przejazdu teraz nie ma. Patrzac jednak blizej na te pozostalosci tej parkowej sciezki widac ze byla kiedys droga dojazdowa czy przedluzeniem ulicy Judyma... w parku jest taki wawoz w ktorym prowadzi ow droga. Droga ta wraz z wbitymi slupkami znajduje sie wlasnie przy posesji nr 24 gdzie zostalo zorobione zdjecie na pocztku ten zagadki.
Załączniki
Sciezka w parku Chopina - przedluzenie ul. Judyma
Sciezka w parku Chopina - przedluzenie ul. Judyma
Wieza cisnien przy koncu ul. Judyma
Wieza cisnien przy koncu ul. Judyma
Inne ujecie wiezy cisnien. zdjecie z parku.
Inne ujecie wiezy cisnien. zdjecie z parku.
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Postautor: Jan_Krzysztof » 25 sty 2006, o 00:01

Masz rację Valus, od ok 30 lat jest to Judyma. To boisko, które jest w tym parku, było kiedyś cmentarzem (jeśli się nie mylę). Budynak 26 ja pamiętam jak mieściło się w nim Studium Wojskowe Akademi Rolniczej (dawniej WSR). A w tej wieży ciśnień uczyłem się kiedyś gasić pożary. Ta przybudówka przy wieży to już późniejszy wytwór - grubo po 1975 r. Te budynki przy ulicy Judyma przynależały do ulicy Broniewskiego. Pamiętam te czasy gdy osiedle przy ul. Chopina jeszcze nie istniało - były to ogródki działkowe itp. W 1976 roku, gdy przez jakiś czas często byłem na tej uliczce gościem - to już była Judyma. Pamiętam również, że klub studentów WSR , "Kubuś" był na parterze w budynku gdzie Szpital ma obecnie swe oddziały związane z nerkami (dializę, nefrologię i urologię).
Co do planów miesta - faktycznie nie wpełni oddają jej faktyczny przebieg.
Może nasi eksperci powiedzą coś na ten temat.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 26 mar 2007, o 12:57

O ile mnie pamięć nie myli, dzisiejsza Judyma 24 (kiedyś męski akademik AR - DS Adonis, później zakład Statystyki Matematycznej) - do 1975, to było Broniewskiego 40.
Jak głosiła legenda, przed wojną był tam odział psychiatryczny, później, gestapo, czyli zawsze - Dom Wariatów. :wink: :lol:
Awatar użytkownika
wraga
Posty: 1336
Rejestracja: 23 gru 2004, o 13:18
Lokalizacja: najpierw Falkenburg, potem Szczecin - Wussower Str., a teraz Am Bültpohl
Kontakt:

Postautor: wraga » 26 mar 2007, o 13:12

RychO pisze:O ile mnie pamięć nie myli, dzisiejsza Judyma 24 (kiedyś męski akademik AR - DS Adonis, .......... czyli ... Dom Wariatów. :wink: :lol:
:D
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Postautor: Jan_Krzysztof » 26 mar 2007, o 14:22

RychO pisze:O ile mnie pamięć nie myli, dzisiejsza Judyma 24 (kiedyś męski akademik AR - DS Adonis, później zakład Statystyki Matematycznej) - do 1975, to było Broniewskiego 40.
Jak głosiła legenda, przed wojną był tam odział psychiatryczny, później, gestapo, czyli zawsze - Dom Wariatów. :wink: :lol:
No nie, wariatkowo jest na swoim miejscu. Przed 1940 rokiem był to budynek zakładu Tabor dla epileptyków.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2007, o 20:01 przez Jan_Krzysztof, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 28 mar 2007, o 14:54

Jan_Krzysztof pisze: No nie wariatkowo jwst na swoim miejscu. Przed 1940 rokiem był to budynek zakładu Tabor dla epileptyków.
Ale przed wojną i po - to wciąż niebanalne miejsce ;)
Chyba się nie wyrobię na dzisiejszą (28 marca) wycieczkę w te strony. Ciekawe , co tam jest teraz? W razie, jak nie będę - napiszcie :)
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 28 mar 2007, o 19:10

Ufff... zdążyłem. :)
Są tam teraz "instytucje" Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt (dawna Zootechnika). Między innymi Instytut Hodowli Koni ("albo jakoś tak").
Awatar użytkownika
MONTER61
Posty: 380
Rejestracja: 3 sty 2006, o 11:32
Lokalizacja: Turzyn

Postautor: MONTER61 » 4 sty 2009, o 18:38

emeryt pisze:Widac,ze z ta uliczka jest troche zamieszania :
--wedlug planu z 1965r (str.gl. galerii uzytk.) uliczka ta praktycznie
jeszcze nie istnieje, jest tylko kawalek jako przedluzenie ulMalinowej
i bez nazwy.
-- na planie z 1984r przebiega dosc prosto od Wiosny Ludow do
ul Broniewskiego jako ul Dr. Judyma (na przedl.ul Malinowej)
-- na planie z 2004r jej przebieg (jako przedl. ul. Grzybowej) najpierw
prosto, a pozniej duzym lukiem do ul. Broniewskiego.
Ktoryz tych planow jest prawdziwy ?
plan z 1982
Załączniki
skanuj.jpg
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 4 sty 2009, o 18:53


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości