(artykuł) W rocznicę stanu wojennego

Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

(artykuł) W rocznicę stanu wojennego

Postautor: woti » 11 gru 2006, o 12:52

1/ Brak danych o godzinie spotkania. Czyli - choć wstęp wolny, to wyłącznie dla wybranych?
2/ W dzisiejszej TV Trwam przed południem był długi wykład prof. Szaniawskiego. Cytował dokumenty z radzieckiego politbiura, m.in. o tym, jak Jaruzelski i Kania odbierali jednoznaczne polecenia i plany "radzieckich" o wprowadzeniu "stanu wojennego". Jaruzelski miał błagać o wprowadzenie wojsk "sojuznika", bo bał się, że się nie uda... Odmówili, nakazali...
Pokazano też podobno dotychczas nieznane zdjęcie z Jałty (tak, TA Jałta i ta sama willa!), kiedy to "za stan" Jaruzelski odebrał wysokie "towarzyskie" odznaczenie - co ponoć do dziś skrzętnie ukrywano.
Wspomniano o arcyciekawej roli płk. Kuklińskiego - dostarczone przez niego do USA materiały miały m.in. dotyczyć radzieckich planów zajęcia Europy Zachodniej (w 3 okołoświąteczne tygodnie!?) przez wojska (2 mln ludzi stojących już na granicy z PRL), które "idąc z bratnią pomocą wcale NIE zatrzymałyby się w Polsce". Ponoć Carter "czerwoną linią" poinformował Breżniewa, że "wie - i odetnie im konta na zachodzie, porty morskie i lotnicze...". Kazał policzyć - a więc policzyli...
Piszę tu o tym, bo choć to nie o Szczecinie były informacje, to przecież i dla nas b.ważne.
Absolwenci - łączcie się!
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) W rocznicę stanu wojennego

Postautor: Busol » 11 gru 2006, o 13:10

woti pisze:Piszę tu o tym, bo choć to nie o Szczecinie były informacje, to przecież i dla nas b.ważne.
tak alemnie bardziej interesuje Szczecinski tego wymiar niz dyskutowaie o globalnym wymiarze stanu wojennego na ktory to temat mozna dyskutowac w wielu innych miejscach...
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 11 gru 2006, o 14:16

Rozumiem i niemal przepraszam. ale Trwam ogląda niezbyt wielu - sam trafiłem na to przypadkiem. Pomyślałem zaś sobie, że także wśród szczecinian "co 13" toczą się dyskusje. starłem się więc NIE DYSKUTOWAĆ, ale podać ciekawe, nowoodkryte fakty.
Jeśli zaś chodzi o "stan- szczecin" - szczecinska GW "coś tam" szykuje... Wspomnienia, oczywiście :)
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 11 gru 2006, o 16:46

Woti! to może zapodaj tu odnośnik, gdzie dyskutuje się ogólnie, a tu ograniczmy się do Szczecina i okolic.
Podobno w razie interwencji nasz region miały okupować wojska DDR. Dawno temu w jakiejś (nie pamiętam której) telewizorni widziałem mapkę ze strzałkami - kto i skąd wkracza. Czy był to autentyk, czy propagandowa (czyja?) podróba - pewnie się nie dowiemy 8)
waal-de-maar
Posty: 43
Rejestracja: 31 maja 2006, o 20:56

Postautor: waal-de-maar » 11 gru 2006, o 19:28

Wielu pamiętnego poranka 13 grudnia niedoczekało się
"Teleranka".Mnie przepadła przepustka. :(
A tak na poważnie,to może być coś na rzeczy z tą armią DDR.
Szczeciński 5 pułk 12DZ po ogłoszeniu stanu wojennego skierowano pod
granicę z Niemcami w okolice Nowego Warpna.
Ciekawe czy to przypadek,czy rozmyślne działanie?
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 11 gru 2006, o 21:38

1/ Nie pamietam już na pewno które, ale nie jeden szczeciński pułk został wyprowadzony "do lasu" - tam przygotowywały się do "zajęcia" miasta w grudniową noc. Jeden z moich znajomych, ówczesny pchor. SOR, tak właśnie "wjechał na czołgu" do Stoczni. Nikt go nie pytał o zdanie.
2/ Sam słyszałem opowiastki o "wejściu Prusaków". M.in. przypadkowo spotkany w autobusie 67 pułkownik jadący na Mickiewicza czy może nawet do "cyrku Jaruzelskiego" (12DZ) wspominał mi otym w autobusie i żalił się, że "jakby co, to nasi maja amunicji tylko na 2 tygodnie; Ruscy na więcej nie pozwolą...".
3/ Właśnie dzisiaj usłyszałem od pewnej pani, że telewizja Berlina Zachodniego podawała już 11 wieczorem informację, że "na dniach" wybuchnie wojna w Polsce. Tę informację potwierdzili też celnicy - wiedzieli, że od nocy 12/13 mają zamknąć granicę.
4/ Utracone przepustki - PRYSZCZ - a co pwiesz o chłopakach po 3 latach w "marwoju", którzy płynąc ze Świnoujścia barką do domu - zostali nagle zawróceni!
Ja miałem mnóstwo szczęścia - pójscia do SOR nie odwlekałem, służbę skrócono nam do 10m-cy - wyskoczyłem z kamaszy w kwietniu "roku pamietnego". A nasz kolega, który "się nie sieszył do odbycia zaszczytnego obowiazku" - chodził w patrolach "mieszanych" i służył ponad 12 m-cy. Pech!
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Re: (artykuł) W rocznicę stanu wojennego

Postautor: Torney » 12 gru 2006, o 09:28

woti pisze:Brak danych o godzinie spotkania. Czyli - choć wstęp wolny, to wyłącznie dla wybranych?
Początek o 19:00. Może po prostu kilka dni temu godzina nie była ustalona? A wybrani pewnie by sobie i tak poradzili.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

(artykuł) W rocznicę stanu wojennego

Postautor: quistorp » 12 gru 2006, o 16:05

....(Początek o 19:00. Może po prostu kilka dni temu godzina nie była ustalona?)...
Nooooo.... ale adres czy miejsce spotkania dalej tajne????
Quistorp
Awatar użytkownika
michrzan
Posty: 44
Rejestracja: 29 gru 2004, o 11:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: (artykuł) W rocznicę stanu wojennego

Postautor: michrzan » 12 gru 2006, o 17:36

Alter Ego Klub Sztuki Niepopularnej
adres: Pl. Stefana Batorego 4, 70-207 Szczecin
tel: 091 440 33 03
fax: 091 440 33 03
email: info@alterego.art.pl
www: http://www.alterego.art.pl
Niekonwencjonalne spotkanie poświęcone stanowi wojennemu na Pomorzu Zachodnim organizują 12 grudnia br. Klub Sztuki Niepopularnej "Alter Ego" i IPN
quistorp pisze:....(Początek o 19:00. Może po prostu kilka dni temu godzina nie była ustalona?)...
Nooooo.... ale adres czy miejsce spotkania dalej tajne????
Quistorp
quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

(artykuł) W rocznicę stanu wojennego

Postautor: quistorp » 12 gru 2006, o 18:34

Proszę się nie dziwić tak zimnej i bez entuzjazmu reakcji na takie spotkanie. Wczoraj wyemitowano w TVP1 sztukę "NORYMBERGIA" w reżyseri Krzystka i w roli głównej Gajosa. Tu macie odpowiedż.Dlaatego macie to co macie. W tramwaju będzie jechać trzech pasażerów. trzech łapidychów.
Quistorp
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 12 gru 2006, o 18:40

A ja przypominam ze dzis (12.12.2006) o 20.00 w PR Szczecin audycja w tym temacie.
ZAchecam do sluchania i dzwonienia.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

cron