(artykuł) Znaleźli stary wodociąg

Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

(artykuł) Znaleźli stary wodociąg

Postautor: Krasiu » 17 sty 2005, o 19:28

Ciąg dalszy tej historii niczym z Barei:
Kolega fotoreporter udał się na plac Orła Białego żeby sfotografować cenne znalezisko. Pstrykał pstrykał, aż tu jakiś facet wychodzi z wykopu i mówi: chce pan? No na pamiątkę
I kolega przyniósł do redakcji kawałek zabytkowego wodociągu. Mniej więcej wielkości klawiatury. Leży sobie u nas, taki ładny, brązowy, mokry jak gąbka.
Krasiu
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Postautor: bronx » 17 sty 2005, o 19:42

No cóż, swoja droga pan kopacz bardzo sympatyczny się okazał, tylko że jak tak dalej pojdzie to nie bedzie co przykrywać pancerną szybą :/
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 17 sty 2005, o 20:13

Wodociąg przykryją szybą, na którą wlepią zdjęcie czegoś bardziej nowoczesnego, żeby czasem nie fałszować historii (jak to swego czasu ktoś chciał czynić względem napisów na Hakenterrasse). Przykładowo będziemy podziwiać takie coś:
Załączniki
Wodociąg.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 17 sty 2005, o 21:59

Podobnie było na Wyszyńskiego w 1997. Wielki remont, wielkie wykopy i po raz pierwszy odsłonięte piwnice kamienic, po których na codzień biegnie ulica. Podchodzę do dwóch panów w strojach roboczych. Jeden kręci się w wielkim dole z łopatą, drugi siedzi w koparce. I ten z dołu tylko co chwilę krzyczy: ostrożnie Heniek, ostrożnie!
Więc się pytam: - Macie panowie coś ciekawego?
Mieli
Za 70 złotych stałem się właścicielem wygrzebanych z piwnic całych i ślicznych wazoników
- A filiżanki kolega ma w koparce - zachęcał do dalszych zakupów pan z łopatą.
Już się wycofywałem a tu woła mnie facet z bloku koło wykopu. Zaprasza do mieszkania. W środku segmanet na wysoki połysk, żona w papilotach, zasmarkane dziecko. A na pułkach piękna porcelana, w szufladach biżuteria. Do wyboru do koloru. Właściciel pracował jako robotnik przy odgrzebywaniu fundamentów na Podzamczu (jak się zabrali za nibyodbudowę). Z tego co opowiadał to jednego nie można było tym robotnikom odmówić: wyczucia chwili. Mnóstwo rzeczy trafiło wówczas na rynek, nieźle zarobili, a trochę zostawili sobie. I nad tym wszystkim czuwał oczywiście nadzór archeologiczny jakby ktoś pytał.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 17 sty 2005, o 23:17

No tak, oprócz kwestii wodociągowych ma być remontowany zieleniec. Mogliby też wziąć się za ten straszny (choć pewnie mimo wszystko potrzebny) parking. Plac jest przecież niezwykle urokliwym miejscem...
Załączniki
www.cezaryskorka.pl.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 18 sty 2005, o 23:44

...także w czasie prac ziemnych w 1928 r. znaleziono resztki wodociągów na rogu pl.Orła Białego / Koński Kierat oraz przy ul. Duńskiej 65/66.
:arrow: O tym napisał pan C.Friedrich, Zu Wasserleitung Friedrich Wilhelms I, Monatsblatter 43 (1929)
Torney pisze:....... Mogliby też wziąć się za ten straszny (choć pewnie mimo wszystko potrzebny) parking. Plac jest przecież niezwykle urokliwym miejscem...
.....przy okazji: Uprzejmie proszę o rozbiórkę bloku Polmozbytu
Ostatnio zmieniony 18 sty 2005, o 23:51 przez Jsz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 18 sty 2005, o 23:50

Torney pisze:Mogliby też wziąć się za ten straszny (choć pewnie mimo wszystko potrzebny) parking.
Ja ci dam parking. Tak się składa, że codziennie tam parkuję. Pęka w szwach !
Swoją drogą zgapiłem się z tym wodociągiem. Obserwowałem z okna kilka dni jak tam kopali ale oczywiście nic nie było widać. :(
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 19 sty 2005, o 00:04

MariuszSamek pisze:Ja ci dam parking.
Nie Mariusz, ja Ci dam - jest Twój, tylko zabierz to cholerstwo z Pl. Orła Białego, a w promocji dostaniesz te z Podzamcza.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 19 sty 2005, o 08:41

Mam lepszy pomysł - niech zrobią podziemny, przy okazji znajdą z 5 wodociągów ale z X wieku. I jeszcze latrynę jakiegoś lokalnego watażki.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 19 sty 2005, o 08:49

Jak Ci tam zaczną kopać, to natrafią na jeden z dawnych Roßmühle, adres Roßmarkt 6. Tam na pewno były jakieś drzwi, które mógłbyś sfotografować...
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 19 sty 2005, o 08:57

Cholera jasna ! Chyba umieszczę te drzwi w swojej sygnaturce !
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 19 sty 2005, o 09:08

Wal śmiało. Torney ma okno, to Ty możesz mieś w drzwi. Chyba że zrobisz przenikanie drzwi w okno.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
kurzastopka
Posty: 515
Rejestracja: 5 gru 2004, o 18:36
Lokalizacja: kurlandia

Postautor: kurzastopka » 22 sty 2005, o 01:15

Co do budynku Polmozbytu,to chociaż trudno w to uwierzyć, to w przeważającej części zachował on znamiona budowli,którą był przed wojną.W aktach Niem. Policji. Budowlanej znajduje się kompletna dokumentacja budowlana;od szczegółowo rozrysowanej elewacji(wyjątkowo elegancka secesja) po szczegółowe obliczenia el. nośnych.Był to na tamte czasy dość nowatorski projekt - zdaje sie jeden z pierwszych gdzie zastosow. żelbet. Wydaje się, że część konstrukcji,podziały elewacji - szerokość okien - pozostały prawie niezmienione. Aż się prosi by przywrócić secesyjny detal i wygląd górnej kondygnacji - akurat w tym przypadku tzw.kosmetyka elewacji mogła by przynieść zadowalające efekty(bez potrzeby większych ingerencji w konstrukcję).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

cron