Szczecin Wstowo

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Szczecin Wstowo

Postautor: Sławek » 14 cze 2004, o 14:38

Witam.
Wjeżdżając do Szczecina pociągiem od strony Zdrojów, po minięciu Szosy Poznańskiej, jest nastawnia kolejowa "Szczecin Wstowo".
http://www.kolej.shentel.pl/Strony/Infra/Nas_S-W.htm
Kto wie skąd ta nazwa?
Czy jest dzielnica Szczecina o nazwie Wstowo?
Czy nazwa wzięła się od Ustowa (to nawet blisko...), ale wtedy dlaczego Szczecin i dlaczego Wstowo a nie Ustowo?
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 16 cze 2004, o 11:50

Szkoda że nikt nie wie... :roll:
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Gość

Postautor: Gość » 16 cze 2004, o 13:32

Spokojnie...
Czasami na odpowied¼ trzeba poczekaæ a cierpliwo¶c zostaje wynagrodzona...
Mo¿e kto¶ grzebie w ksi±¿kach, a mo¿e kto¶ szuka zdjêc...
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 16 cze 2004, o 13:50

Ja szukałem wczoraj, ale nic nie znalazłem... W książce "Szczecin stary i nowy" temat jakby pominięty, albo oślepłem na chwilę i nic nie znalazłem...
.:konger:.

One life. Live it.
Gość

Postautor: Gość » 17 sie 2004, o 23:07

wstowo to by³a wioska(gospodarstwo) pomiêdzy pomorzanami a ustowem, obacnie ma³a niby dzielnica na wzgórzu z domkami jednorodzinnymi. Przed woj± i tu¿ po niej mo¿na siê by³o dostaæ do wstowa bespo¶rednio z pomorzan z ulicy budziszyñskiej, ale po rozbudowie torów w kierunku dworca g³ównego rozebrano wiadukt i teraz do wstowa mo¿na dojechac tyko od strony tamy pomorzañskiej lub szosy poznañskiej
Ustowo - to inna wioska poza granicami szczecina
Awatar użytkownika
alat
Posty: 62
Rejestracja: 7 lut 2006, o 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: Szczecin Wstowo

Postautor: alat » 17 maja 2010, o 12:51

Dawniej Ustowo nazywało się właśnie Wstowo (Güstow).
Załączniki
Wstowo.jpg
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Szczecin Wstowo

Postautor: Busol » 17 maja 2010, o 14:26

alat pisze:Dawniej Ustowo nazywało się właśnie Wstowo (Güstow).
na budynku kolejowym w tej okolicy taki jest napis...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
alat
Posty: 62
Rejestracja: 7 lut 2006, o 11:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: Szczecin Wstowo

Postautor: alat » 17 maja 2010, o 17:35

Busol pisze:
alat pisze:Dawniej Ustowo nazywało się właśnie Wstowo (Güstow).
na budynku kolejowym w tej okolicy taki jest napis...
ja podałem w sumie trzy nazwy, nie wiem o którą Ci chodzi:)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Szczecin Wstowo

Postautor: Schulz » 17 maja 2010, o 22:53

Przede wszystkim uważam, ze nie ma dzielnicy, ani tym bardziej osiedla Szczecin Wstowo (no może nieoficjalnie w potocznym obiegu), jest za to wioska Ustowo (Güstow) w powiecie polickim, której nazwę wywodzimy od słowiańskiej nazwy Wostowo, Wztoho, stopniowo zgermanizowanej na Gustowe i ostatecznie Güstow.
T. Białecki w "Nazewnictwie geograficznym miasta Szczecina" z 1970 wymienia przystanek kolejowy Szczecin-Wstowo z dopiskiem „blok”, zaznaczając, że winno być Ustowo, a w wydaniu z 1995 podaje już tylko Szczecin-Ustowo, także z dopiskiem „blok”. Obydwa przystanki wg niego nie posiadają niemieckiego odpowiednika. Przeglądając internet w zasadzie wszędzie napotykamy na Szczecin Wstowo.
Z kolei Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym (Dz. U. z dnia 27 grudnia 2004 r.)
http://webcache.googleusercontent.com/s ... de|lang_pl
podaje pod poz. 283 nr linii 851ze Szczecina Wstowo do Szczecin Gumieńce.
Niezły pasztet…
hening
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:24

Re: Szczecin Wstowo

Postautor: hening » 23 sty 2013, o 20:08

Myślę że nazwa Szczecin Wstowo jest poprostu reliktem nazewnictwa jakie stosowało PKP zaraz po wojnie. Na przykład stacje Szczecin Skolwin czy Szczecin Glinki zaraz po wojnie nazywały sie odpowiednio Żółwino i Stolec-Kraszewsko ( Stolzenhagen - Kratzwiek). Później te nazwy zmieniono razem z nazwami dzielnic, a Szczecin Wstowo pozostawiono, tym bardziej ze to nie jest ani stacja, ani przystanek osobowy, tylko posterunek odgałęźny i nie uczestniczy w ruchu osobowym.
A zmiana nazwy stacji na Szczecin Glinki troche nie trafiona bo ta stacja nie jest w Glinkach.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Szczecin Wstowo

Postautor: Busol » 24 sty 2013, o 08:16

hening pisze:Myślę że nazwa Szczecin Wstowo jest poprostu reliktem nazewnictwa jakie stosowało PKP zaraz po wojnie. Na przykład stacje Szczecin Skolwin czy Szczecin Glinki zaraz po wojnie nazywały sie odpowiednio Żółwino i Stolec-Kraszewsko ( Stolzenhagen - Kratzwiek). Później te nazwy zmieniono razem z nazwami dzielnic, a Szczecin Wstowo pozostawiono, tym bardziej ze to nie jest ani stacja, ani przystanek osobowy, tylko posterunek odgałęźny i nie uczestniczy w ruchu osobowym.
A zmiana nazwy stacji na Szczecin Glinki troche nie trafiona bo ta stacja nie jest w Glinkach.
No ja zawsze myślałem i w sumie sam sie do tego przekonałem, że ktoś kiedyuś się rąbnął i zamiast Ustowo przeczytał Wstowo albo odwrotnie i stąd mamy róznice...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
hening
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:24

Re: Szczecin Wstowo

Postautor: hening » 24 sty 2013, o 08:48

Busol pisze:
hening pisze:Myślę że nazwa Szczecin Wstowo jest poprostu reliktem nazewnictwa jakie stosowało PKP zaraz po wojnie. Na przykład stacje Szczecin Skolwin czy Szczecin Glinki zaraz po wojnie nazywały sie odpowiednio Żółwino i Stolec-Kraszewsko ( Stolzenhagen - Kratzwiek). Później te nazwy zmieniono razem z nazwami dzielnic, a Szczecin Wstowo pozostawiono, tym bardziej ze to nie jest ani stacja, ani przystanek osobowy, tylko posterunek odgałęźny i nie uczestniczy w ruchu osobowym.
A zmiana nazwy stacji na Szczecin Glinki troche nie trafiona bo ta stacja nie jest w Glinkach.
No ja zawsze myślałem i w sumie sam sie do tego przekonałem, że ktoś kiedyuś się rąbnął i zamiast Ustowo przeczytał Wstowo albo odwrotnie i stąd mamy róznice...
Być może, ale nie sądzę żeby ktoś się rąbnął. Wiele miejscowości zaraz po wojnie miało inne nazwy niż obecnie, choćby wspomniany wcześniej Stołczyn i Kraśnica - Stolec i Kraszewsko. Goleniów zaraz po wojnie nazywał się Gołonóg, a Stargard - Starogród itd. Kolejarze zaraz po wojnie musieli działac szybko i trzeba pamiętać że w wielu miejscowościach to była pierwsza jakakolwiek administracja, no ale musieli oni mieć jakieś wytyczne dotyczące nazewnictwa. A te nasze dzisiejsze "Szczecin Wstowo" przetrwało jakoś pózniejsze zmiany :) . Może warto zaglądnąć do " Atlasu nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej" Stanisława Kozierowskiego. Może to była podstawa dla nazewnictwa na Koleji i nie tylko zaraz po wojnie?
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Szczecin Wstowo

Postautor: Lazi » 27 sty 2013, o 00:58

W sumie faktycznie Starogród miałoby większy sens niż Stargard po polsku :-)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości