Jak zmieniono nazwy

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Jak zmieniono nazwy

Postautor: Krasiu » 11 sty 2005, o 03:24

Między innymi dzięki waszej pomocy w piątek ukarze się w "Głosie" tekst o czasem przedziwnych dziejach nazewnictwa naszych ulic. Dla zawziętych miłośników Szczecina większych niespodzianek w samym tekście z pewnością nie będzie, ale myślę, że sporym zaskoczeniem będzie dość długa rozmowa z prof. Tadeuszem Białeckim. Sporo tu spadło na niego gromów, Erichów itp. Myślę, że niesłusznie. Dla przykładu króciutki fragment jego wypowiedzi: "Na Starym Mieście w ogóle nie powinno się zmieniać nazw ulic. Niedobrze się na przykład stało, że wprowadzono ulicę Wyszyńskiego. Albo piękną nazwę ulicy Łasztowej, która pojawiła się już w XIII wieku zmieniono na Energetyków. Protestowałem, pisałem też do prasy, była o to wojna. Niestety, nie udało się. A przecież nazwa też jest pewnego rodzaju zabytkiem".
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Jak zmieniono nazwy

Postautor: Bachinstitut » 11 sty 2005, o 09:11

Krasiu pisze: Sporo tu spadło na niego gromów, Erichów itp. Myślę, że niesłusznie.
Mogę mu w ostateczności odebrać te Erichy. Ta Wyszyńskiego i Energetyków byłaby przekonujca.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
skorpion
Posty: 256
Rejestracja: 11 sty 2005, o 09:54
Lokalizacja: 5. Lipca/Grunstrasse

Postautor: skorpion » 11 sty 2005, o 10:04

Mimo ze minelo juz wiele lat od zmiany - mieszkancy okolic ul.Wyszynskiego nadal uzywaja powszechnie nazwy WIELKA...
Dosc czesto w Szczecinie zdarza sie tez slyszec "na pl.Lenina" czy "na ul.Buczka"...
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Jak zmieniono nazwy

Postautor: Busol » 11 sty 2005, o 10:34

Krasiu pisze:Między innymi dzięki waszej pomocy w piątek ukarze się w "Głosie" tekst o czasem przedziwnych dziejach nazewnictwa naszych ulic.
A kiedy u nas ?? :-)
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 11 sty 2005, o 13:57

możemy się umówić na 17 stycznia.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 11 sty 2005, o 14:27

Krasiu pisze:możemy się umówić na 17 stycznia.
17 idzie cos o zabudowie ciasnej lat 60 :-) ale biore na nastepny poniedzialek albo zamienimy
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 11 sty 2005, o 15:57

Obrona prof. Białeckiego piękna.
Ja już nawet zgodziłbym sie jeszcze raz przyzwyczajać do "Wielkiej", "Łasztowej", a nawet "Armii Czerwonej" i "Buczka" oraz temu podobnych "powrotów". Równolegle powinno rozpocząć się, choćby wirtualne, dochodzenia i procesy przeciw tym, co częstokroć bez sensu zmieniali nazwy tylko dlatego, że ideologicznie im tak pasowało (tu kłania się anegdota o "Czerwonych Wierchach", ale nie chcę trafić po smierci do Hyde Parku).
Postulat (powtarzany przeze mnie): a gdyby tak pod dzisiaj obowiązującymi tablicami nazw ulic dodać małe tabliczki z wyjaśnieniami i opisami zmian? To byłby swietny sposób na uczenie historii na spacerze.
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 11 sty 2005, o 16:06

PS. Na starych planach była ulica Wyszaka. Teraz nie mogę jej znaleźć w IPS (interaktywny plan...) - czy kto wie, co sie stało? Kiedy i dlaczego?
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 11 sty 2005, o 16:41

Jeszcze o nazwach, dziwnych tłumaczeniach itp: mam tu koło redakcji uliczkę Kurzej Stopki. Jest tam parę firm. I codziennie jest cyrk bo po Nowym Rynku błąkają się nieszczęśnicy, którzy często pamiętają tylko, że mówiono im przez telefon o jakiejś ulicy z Kurą. Oto kilka wersji pytań o drogę:
- Wie pan gdzie jest Kurza?
- Tu gdzieś jest taka uliczka, taka śmieszna, panie. Stopy czy jakoś tak? No gdzie to?
- A ulica Kurstopy to gdzie?
Białecki mówi, że nie wie już co gorsze: teraz Kurzej Stopki, czy tak jak wcześniej było (chociaż ulicy widac nie było) Na Dybach. Dobrze, że chociaż placu Rzepichy już nie ma.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Postautor: Bogus » 11 sty 2005, o 16:43

Zdaje się, że ul. Wyszaka wróciła do pierwotnej nazwy i teraz nazywa się Panieńska - chodzi o krótki odcinek od zjazdu z Nabrzeża Wieleckiego (w kierunku pl. Żołnierza) do wjazdu na parking pod estakadą.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 11 sty 2005, o 17:09

Krasiu pisze:Białecki mówi, że nie wie już co gorsze: teraz Kurzej Stopki, czy tak jak wcześniej było (chociaż ulicy widac nie było) Na Dybach.
Na Dylach raczej :wink: .
Bogus pisze:Zdaje się, że ul. Wyszaka wróciła do pierwotnej nazwy i teraz nazywa się Panieńska - chodzi o krótki odcinek od zjazdu z Nabrzeża Wieleckiego (w kierunku pl. Żołnierza) do wjazdu na parking pod estakadą.
Chyba nie chodzi o ten krótki fragment. Dziś możnaby rzec, że ulicą Wyszaka jedziemy od strony Placu Żołnierza na Podzamcze, a więc teoretycznie możemy przyjąć, że ul. Wyszaka istnieje.
Załączniki
Wyszaka 1969 r..jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 11 sty 2005, o 20:43

woti pisze: Postulat (powtarzany przeze mnie): a gdyby tak pod dzisiaj obowiązującymi tablicami nazw ulic dodać małe tabliczki z wyjaśnieniami i opisami zmian? To byłby swietny sposób na uczenie historii na spacerze.
A nie obawiasz się, że w niektórych miejscach ilość tabliczek byłaby ogromna np.:
1. Nie jestem pewny ale zaraz po wojnie był to Plac Sztywnych
2. Plac Marszałka Rokossowskiego
3. Plac Lenina
4. Plac Sprzymierzonych
i specjaliści od Stettina dodadzą chyba jeszcze kilka nazw sprzed 1945.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 11 sty 2005, o 20:59

Woti wspomniał anegdotę o Czerwonych Wierchach, a mi przypomniała się inna - o tym, jak przemianowywano ulice na Stalina. Opowiadał to kiedyś w formie skeczu Krzysztof Daukszewicz, ale podobno opierał tę opowieść "na faktach autentycznych".
Schemat był prosty. Przełom lat 40/50, telefon z Warszawki:
- jest w waszym mieście jakaś główna ulica?
- no jest...
- no to od dzisiaj będzie się nazywała Stalina.
W kilku przypadkach troche nie wyszło. W jakimś miasteczku główna ulica nazywała się Bagno. Po przemianowaniu wszyscy mówili Bagno Stalina. Z kolei w Łodzi jak wiadomo główną ulicą jest Piotrkowska, ale oprócz tego jest znacznie mniej reprezentacyjna (delikatnie mówiąc...) ul. Główna :D . Na Stalina przemianowano więc Główną, a GŁÓWNĄ ulicą Łodzi pozostała Piotrkowska :D
Tak to podobno wyglądało...

W Szczecinie był Plac Stalina (dzisiejszy Odrodzenia) - czy to znaczy, że uważano go za główny punkt miasta?

A właśnie - która ulica jest Waszym zdaniem główną ulicą Szczecina? :D
Pozdrawiam - Sławek :D
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
kurzastopka
Posty: 515
Rejestracja: 5 gru 2004, o 18:36
Lokalizacja: kurlandia

Postautor: kurzastopka » 15 sty 2005, o 23:09

Ja w kwestii Kurzej Stopki: w imieniu wszystkich Kur Staromiejskich proszę o odrobinę szacunku - nazwa tej ulicy:KURZA STOPKA ,(nie Kurzej Stopki) to jedna z bardziej zacnych i historycznie udokumentowanych nazw ulic w Szczecinie, odnosi się do ksztaltu dawnych fortyfikacji i jest, powiedzmy,naszym godnym odpowiednikiem slawnej Kurzej Stopki na Wawelu!
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 15 sty 2005, o 23:26

Ty wiesz co my robimy tą Kurzą Stopką?
Załączniki
Kurza Stopka - grudzień 2002 r..jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości