(artykuł) Plac Żołnierza - Königsplatz.

Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

(artykuł) Plac Żołnierza - Königsplatz.

Postautor: woti » 9 sty 2005, o 20:11

"...Kozacze" - po obejrzeniu tego zestawu NAPRAWDĘ zaczynam odczuwać brak gmachu Teatru właśnie w tym miejscu!
Absolwenci - łączcie się!
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 9 sty 2005, o 20:17

Im piękniejszą „podmiankę” machnie Airkozak, tym w większą depresję mnie wpędza.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 9 sty 2005, o 20:18

Mi też sie stary teatr bardzo podoba. Chyba założę fanklub tego gmachu :)
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 9 sty 2005, o 20:27

Bachinstitut pisze:Im piękniejszą „podmiankę” machnie Airkozak, tym w większą depresję mnie wpędza.
Uważaj więc. Rozkręcam się 8)
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 9 sty 2005, o 23:28

Naprawdę kapitalne. Dużo bardziej przemawiające do wyobraźni niż spoglądanie na dwie ułożone obok siebie fotografie przed i powojenne. Najbardziej przygnębiająco wypadnie jednak zderzenie Bollwerku z dzisiejszą rzeczywistością. Czekam niecierpliwie na kolejne prezentacje
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 9 sty 2005, o 23:41

Rzeczywiście ładna animacja. Doskonale widać, że aby "otworzyć widok na Odrę i port" (cytata mniej więcej z Zaremby) wystarczyło krzaczek przed Koenigstor wykarczować, a nie Stadttheater rozbierać... A teraz specjalnie dla Busola, żeby nie wątpił po wsze czasy, że to "nie chyba jednak Am Koenigstor", ale napewno Koenigsplatz. Am Koenigstor (tak jak i dzisiejszy pl. Hołdu Pruskiego) - to plac ZA Koenigstor (Bramą Królewską), czyli na północ - do Schillerstr./Poelitzerstr./Grabowerstr./ Dohrnstr. (Mazowiecka/Roosevelta/Matejki) włącznie z samą Bramą Królewską!!! Stadttheater stał we wschodniej części Koenigsplatz (Pl. Żołnierza). Nie mieszać mi tego! Żeby lepiej zapamiętać - piękny widoczek tej częśći Koenigsplatz z góry. Musi się spodobać. Nawet jeśli znacie...
Załączniki
Koenigsplatz 1925vp.jpg
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 9 sty 2005, o 23:43

To ja pomieszałem. Nauczę się...
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 9 sty 2005, o 23:44

Bollwerk? Chcesz nas zupełnie załamać?
A czy wolno byłoby prosić o jakąś podmiankę z UFA-Palast, lub Berliner Tor? Chyba, że już była, bo nie śledziłem od początku. I prosiłbym bardzo z kościołem na Bogurodzicy. Podobno obecny szczyt wieży jest niższy od przedwojennego o parę metrów...
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 10 sty 2005, o 00:00

UFA-Palast mam w planie zrobić, Berliner Tor z kolei nie można pominąć. Problem w tym, że wiekszość fotek które widziałem były kiedyś robione z ulicy, a dziś na bramie portowej jest taki ruch, że nawet w niedzielę nie można spokojnie wejść na ulicę z pstrykaczem. A fote trzeba pstryknąć idealnie, najlepiej na statywie. Dletego czekam na nową galerię.
Czy ma ktoś jeszcze jakieś propozycje co do miejsc, obiektów, które można pokazać w formie animacji?
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 10 sty 2005, o 00:04

... to i ja pomieszałem. Kto inny wyprodukował, kto inny (niewinny), znaczy Busol dołączył. Nie przewidziałem tej skomplikowanej procedury.
Busol - przepraszam.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 10 sty 2005, o 00:21

W nowej galerii będziesz miał 19 UFA-Palastów, 24 Am Berliner Tory od wschodu i 8 od zachodu. Chyba Ci styknie.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 10 sty 2005, o 00:21

mirekjot pisze:Busol - przepraszam.
Przyjete - przebaczone....

W ramach zadośćuczynienia i pokuty proszę wrzucic w nowym watku jakąś perełkę z Twojej kolekcji...

przy okazji - w wątku spotkanie sedinaków - pojawiła się kolorowe zdjecie paradeplatz z 1944 roku - wiele wskazuje ze moz to z Twojej kolekcji - mozesz to potwierdzic zaprzeczyc ?
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 10 sty 2005, o 19:35

Busol pisze:w wątku - spotkanie Sediniaków - pojawiło się kolorowe zdjęcie paradeplatz 1944 - wiele wskazuje, że może to z Twojej kolekcji
Istotnie, jest to skan zdjęcia mi znanego - mamy je w zbiorach STMKM. To bardzo zagadkowy rarytas. Nie dziwię się, że wywołał sensację. Dostaliśmy to od kogoś z Niemiec. Podpis na odwrocie miał charakter pytania (Koenigsplatz oder Paradeplatz), kwestią otwartą jest - czy to rok 1944? Oryginalne kolory są dużo bardziej spłowiałe. Skan jest podrasowany. Nie mam pojęcia, czy istnieją podobne fotografie.
Busol pisze:w ramach zadośćuczynienia i pokuty proszę wrzucić w nowym wątku jakąś perełkę z Twojej kolekcji...
Żebym to ja wiedział, co jest perełką, a co nie. I jeszcze - w nowym wątku... Parę dni temu wpuściłem moją pierwszą zagadkę i cicho. Albo za łatwa, albo olali. Z perełką i wątkiem może być podobnie :) Pomyślę nad tym. W końcu chodzi o zadośćuczynienie.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 10 sty 2005, o 20:39

mirekjot pisze: Podpis na odwrocie miał charakter pytania (Koenigsplatz oder Paradeplatz), kwestią otwartą jest - czy to rok 1944?
W każdym razie po nalocie 5/6 stycznia 1944, kiedy trafiono Paradeplatz i okolice. Widać ciag ruin od zachowanego Paradeplatz 17 (konsulat) wstecz - do narożnika z Wallgasse. Widać jeszcze zburzony Paradeplatz 10, ale 9 jeszcze stoi (wystaje). Czyli okazały budynek Landes-Versicherung Germania, Paradeplatz 16 dostał w trakcie tego nalotu.
Załączniki
Paradeplatz; 1944
Paradeplatz; 1944
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 10 sty 2005, o 21:13

Nie wiedziałem dokładnie, kiedy zgruzowano Paradeplatz. Ten 1944 wydał mi się najbardziej prawdopodobny. Foto według mnie pochodzi z lata lub wczesnej jesieni. Zastanawiał mnie problem uprzątnięcia zwalisk. Ale od stycznia było dużo czasu, żeby to zrobić. Tramwaje kursowały przez Paradeplatz praktycznie bez większych przerw do kwietnia 1945. Skład, który się smętnie telepie - to 3-ka - do Ekerberger Wald.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

cron