Miejsca których juz nie ma - lista

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
elaf
Posty: 450
Rejestracja: 31 mar 2006, o 23:19
Lokalizacja: Hohenzollernstrasse

Postautor: elaf » 23 cze 2006, o 00:33

DOROTA_SZ pisze:Na Mickiewicza (na odcinku między Boh. Warszawy a Mostem Akademickim) był "Pelikan" - punkt napełniania długopisów a na Wojska Polskiego Fotoplastikon. Pamiętacie ?
Juz w tym temacie byl poruszany Fotoplastykon, ciemny pokoj, obrotowe krzeselka i ogladanie obrazkow jak przez lornetke - tego co sie tam krecilo.
Nawet tematyke od czasu do czasu zmieniali. Najczesciej byly to krajobrazy jakichs roznych tajemniczych (jak wtedy dla mnie) panstw.
No i co najwazniejsze mozna tam bylo dostac zdjecia roznych "bardotek" , "dziny lolobrygidy" "zofii loren". Takich jak byly w kupowanych malych lusterkach kieszonkowych. No i wymiana z tym zwiazana. Czasy sie powtarzaja, dzisiaj dzieci tez sie tam czyms wymieniaja. U fotografow tez takie zdjecia sie dostawalo za friko.
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 23 cze 2006, o 09:34

Przy ul.Długosza była "fabryczka " lizaków. Bez mała 20 lat Niebuszewo pachniało słodyczą :D
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 23 cze 2006, o 20:12

DOROTA_SZ pisze:Na Mickiewicza (na odcinku między Boh. Warszawy a Mostem Akademickim) był "Pelikan" - punkt napełniania długopisów a na Wojska Polskiego Fotoplastikon. Pamiętacie ?
Nie pamietam punktu napełniania dlugopisów, ale witam na portalu nową dziewczynę :wink:
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 23 cze 2006, o 22:38

Iwonka pisze:
DOROTA_SZ pisze:Na Mickiewicza (na odcinku między Boh. Warszawy a Mostem Akademickim) był "Pelikan" - punkt napełniania długopisów a na Wojska Polskiego Fotoplastikon. Pamiętacie ?
Nie pamietam punktu napełniania dlugopisów, ale witam na portalu nową dziewczynę :wink:
Iwonko może Dorota nie ma tylu postów ale ma dłuższy staz na portalu :D
Awatar użytkownika
Yossarian
Posty: 880
Rejestracja: 26 cze 2004, o 21:36
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Yossarian » 23 cze 2006, o 22:48

Iwonka pisze: Nie pamietam punktu napełniania dlugopisów,
A ja pamiętam, zresztą sam budyneczek istnieje do dnia dzisiejszego
[url=http://picasaweb.google.com/yossarian67]Szczecinianin z urodzenia i przekonania[/url]
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 23 cze 2006, o 22:53

Punkt napełniania długopisów mieścił się na ul. Mickiewicza 38a (taka przybudówka), teraz chyba jest tam jakiś sklep motoryzacyjny.
Awatar użytkownika
Exadum
Posty: 1448
Rejestracja: 8 maja 2004, o 21:47
Lokalizacja: klikam z Polic, kiedyś patrzyłem na sklep Matz'a

Postautor: Exadum » 24 cze 2006, o 02:01

Też pamiętam ten "przybytek".
Jeździłem tam nabijac nietypowe wkłady oraz po atrament.
Nie było nigdzie tak dobrego w mieście jak tam.
Chciało się szpanować w szkole, że ma się wieczne pióro to trzeba było gdzies zaopatrzenie robić. Ale czasy....
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

Miejsca......

Postautor: KlemensII » 24 cze 2006, o 09:58

Czy to chodzi o "Pelikana". Pamiętam jak tam dobierałem stalówki, starszy pan godzinami mógł opowiadać historie na temat piór i części do nich.
gryf127
Posty: 173
Rejestracja: 6 mar 2006, o 18:11

Postautor: gryf127 » 24 cze 2006, o 11:01

Piotrek pisze:Punkt napełniania długopisów mieścił się na ul. Mickiewicza 38a (taka przybudówka), teraz chyba jest tam jakiś sklep motoryzacyjny.
Oj Piotrek Piotrek tego szukałem...no no no,dobrze że Ktoś jest na miejscu!!!Z tymi wkładami się latało!!!
Awatar użytkownika
SJez
Muj Wydafca
Posty: 256
Rejestracja: 7 gru 2005, o 01:04
Lokalizacja: Szczecin Podjuchy

Postautor: SJez » 25 cze 2006, o 14:27

Czy ktos ma moze zdjecia tego bydynku z tamtych czasow? Tzn. gdy miescil sie tam zaklad naprawy pior?
Tak na marginesie to takie budyneczki funkcjonowaly w podworzach kamienic w Szczecinie i ponoc byly charakterystyczne dla zabudowy XIX-wiecznej naszego miasta.
Awatar użytkownika
niewdziosek
Posty: 817
Rejestracja: 6 gru 2005, o 15:14
Lokalizacja: Zachodni Kraniec

Postautor: niewdziosek » 25 cze 2006, o 15:24

Budynek trochę widać tu. A właściciel używał nazwy i logo szacownej firmy Pelikan zupełnie legalnie. Miał na to certyfikat - w tamtych czasach rzadkość!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości