kurzastopka zagadka nr 1 grób Sydonii

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
kurzastopka
Posty: 515
Rejestracja: 5 gru 2004, o 18:36
Lokalizacja: kurlandia

kurzastopka zagadka nr 1 grób Sydonii

Postautor: kurzastopka » 4 sty 2005, o 22:40

Za oknem dość mroczno,wiatr wieje wyjątkowo abominacyjnie,dlatego wysylam odpowiednio klimatyczną zagadkę:na widocznej mapie z 1863r jest zaznaczone miejsce w Szczecinie,w którym spoczęly pokrojone i przypieczone szczątki znanej performerki Sydonii von Bork.Pytanie -co to za miejsce,jak grób wyglada obecnie?Podpowiedż 1:dzielnica Nowe Miasto,podp.2:budynek wozowni widocznej na szkicu jest jeszcze na wielu mapach z końca XIXw. ,podp.3 :to nie jest teren cmentarza na pętli na Potulickiej;informacje na szkicu pisane kursywą:Fort Prusy,Pagelowe Mlyny,Budynek Wozowni;skala 1:2500.Na zachętę spytam o coś prostszego ściśle związanego z naszą bohaterką; w którym dokladnie miejscu stala monument. budowla Zamku Odrzańskiego na Grabowie,w którego piwnicach przetrzymywano kobitę do czasu egzekucji(prawdopod.coś z tych lochów pozostalo do dzis).??????????????
Załączniki
mapa sydonia 002.jpg
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 4 sty 2005, o 23:11

Ja w kwestii pytania na zachętę - Oderburg znajdował się w rejonie dzisiejszych ulic: Hutniczej, Firlika i Łyskowskiego.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 4 sty 2005, o 23:21

Wg tej mapy Grabstelle na pewno jest na skarpie, czyżby rejon Linsingen Str = Bellevue Str = Potulicka i Muhlenberg=Czarnieckiego.
Może na terenie koszarów policji?

Zamek - górka w rejonie Burg Str = Łyskowskiego, tam gdzie jest przychodnia.
kurzastopka
Posty: 515
Rejestracja: 5 gru 2004, o 18:36
Lokalizacja: kurlandia

Postautor: kurzastopka » 4 sty 2005, o 23:23

A można nieco dokladniej -co dziś wznosi się na gotyckich fundamentach?
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 4 sty 2005, o 23:28

kurzastopka pisze:A można nieco dokladniej -co dziś wznosi się na gotyckich fundamentach?
Najbliżej tego miejsca jest Yomi, ale nie wiem czy słucha i będzie chodził po nocach. Ja sprawdzę rano.

Zapodaj może jakiś kierunek do Grabstelle?
kurzastopka
Posty: 515
Rejestracja: 5 gru 2004, o 18:36
Lokalizacja: kurlandia

Postautor: kurzastopka » 4 sty 2005, o 23:40

Grób znajduje się bliżej Fortu Prusy,dalej od skarpy nadodrzańskiej/Czarnieckiego.
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 4 sty 2005, o 23:52

Rozumiem,że ten grób jest - czyli został tam jakiś kamień, ślad? A my sediniacy nic o tym nie wiemy!?

Nie byłem tam dawno, czy jest to być może teren po drugiej stronie LinsingenStr. =Potulicka patrząc od strony Odry. Są tam budynki szkoły prywatnej Piwoniego i TPSA?
kurzastopka
Posty: 515
Rejestracja: 5 gru 2004, o 18:36
Lokalizacja: kurlandia

Postautor: kurzastopka » 4 sty 2005, o 23:59

Tak, to druga strona Potulickiej.Jeśli chodzi o nagrobek -raczej nic;jesli chodzi o zacną zawartość - nie bylam tam z lopatą, ale nie czytalam o exhumacjach w tamtym miejscu.
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 5 sty 2005, o 00:14

kurzastopka pisze:Tak, to druga strona Potulickiej.Jeśli chodzi o nagrobek -raczej nic;jesli chodzi o zacną zawartość - nie bylam tam z lopatą, ale nie czytalam o exhumacjach w tamtym miejscu.
Kopać dziś, to z pewnością już nikt nie będzie.
Ale warto by odszukać to miejsce i zaznaczyć ostatnie miejsce spoczynku? "znanej performerki". :arrow: http://www.zamek.szczecin.pl/pl/historia/sydonia.asp
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Postautor: Yomi » 5 sty 2005, o 03:00

Jsz pisze: Najbliżej tego miejsca jest Yomi, ale nie wiem czy słucha i będzie chodził po nocach. Ja sprawdzę rano.
No ja nie bede pokazywac palcami kto jest jeszcze blizej tego miejsca niz ja (jedna z dwoch najwazniejszych osob na tym portalu :)).
Co do samego zameczku to wiedzialem ze kiedys takie cos istnialo na mojej dzielnicy ale nigdy nie wiedzialem gdzie. W moich skromnych zasobach dokopalem sie do ksiazeczki (a raczej folderu okolicznosciowego) "Jubileusz 50 lecia Pariafii" (sw. Stanislawa Kostki) opracowanej przez Ks.Infuata Stanislawa Szwajkosza (proboszcza w/w parafii), a w tej ksiazezce oprocz historii Grabowa jest zamieszczona fotka prawdopodobnego wygladu makiety tegoz zamku.
Opierajac sie na wiadomosciach z tej ksiazeczki moge dorzucic, ze zameczek ten bazowal na murach klasztornych zakonu kartuzow, zbudowanych w 1360 roku, a budowa Zamku Odrzanskiego zostala rozpoczeta po wielkim pozarze zamku szczecinskiego w 1538 roku - po prostu ksiaze Barnim nie mial gdzie mieszkac to sobie zrobil na Grabowie tymczasowa rezydencje ;). Po jego smierci zameczek raczej przeszedl w zapomnienie i go przeksztalcili na wiezienie, gdzie wlasnie w latach 1619-20 wieziono Sydonie. Pozniej przyszli Szwedzi - w 1630 roku urzedowal w zamku krol Gustaw Adolf - i chyba jego imienia ul.Parkowa przed wojna nazywala sie Gustaw Adolf str. Podczas wojen zamek zostal na tyle zdewastowany, ze gmina Grabowo postanowila w roku 1848 zameczek rozebrac a zdatny material przeznaczyc na budowe szkoly - ale jakiej i czy ona jeszcze istnieje to tego juz nie wiem...

Podobno niektorzy kronikarze opisywali, ze zamek nad Odra byl piekniejszy od zamku szczecinskiego...
Załączniki
Tak prawdopodobnie wygladal Zamek Nadodrzanski (rekonkstrukcja na podstawie skapych kronikarskich zapiskow)
Tak prawdopodobnie wygladal Zamek Nadodrzanski (rekonkstrukcja na podstawie skapych kronikarskich zapiskow)
kurzastopka
Posty: 515
Rejestracja: 5 gru 2004, o 18:36
Lokalizacja: kurlandia

Postautor: kurzastopka » 5 sty 2005, o 03:40

Maly szczególik:to nie byl "zameczek",tylko porządne,renesansowe zamczycho, efektowniejsze w czasach swej świetności od swego rówieśnika -" zameczku" na Korsarzy 34.Tym bardziej ciekawi fakt,że tak dokladnie zmiotlo go z powierzchni.
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Re: kurzastopka zagadka nr 1 grób Sydonii

Postautor: DJ » 5 sty 2005, o 09:55

Witam,
Szukanie z łopatą fundamentów Oderburga, raczej nie ma sensu, bo tak naprawdę nie wiadomo do końca gdzie on się znajdował. Wszystko co zachowało się do dziś to jedynie kilka miedziorytów i sztychów, nie dających nam żadnych punktów odniesienia.

Ja lokalizowałbym go w okolicy ul. Łyskowskiego, że względu na opis lokalizacji klastoru kartuzów, biegnącą w pobliżu Schlosstrasse ( nazwa ulicy ) i kilka XIV-wiecznych cegieł znalezionych na miejscu. Ale to tylko marne wskazówki, zmiany urbanizacyjne poszty na tyle daleko że dokładna lokalizacja jest niemożliwa.

pa
kurzastopka pisze:Za oknem dość mroczno,wiatr wieje wyjątkowo abominacyjnie,dlatego wysylam odpowiednio klimatyczną zagadkę:na widocznej mapie z 1863r jest zaznaczone miejsce w Szczecinie,w którym spoczęly pokrojone i przypieczone szczątki znanej performerki Sydonii von Bork.Pytanie -co to za miejsce,jak grób wyglada obecnie?Podpowiedż 1:dzielnica Nowe Miasto,podp.2:budynek wozowni widocznej na szkicu jest jeszcze na wielu mapach z końca XIXw. ,podp.3 :to nie jest teren cmentarza na pętli na Potulickiej;informacje na szkicu pisane kursywą:Fort Prusy,Pagelowe Mlyny,Budynek Wozowni;skala 1:2500.Na zachętę spytam o coś prostszego ściśle związanego z naszą bohaterką; w którym dokladnie miejscu stala monument. budowla Zamku Odrzańskiego na Grabowie,w którego piwnicach przetrzymywano kobitę do czasu egzekucji(prawdopod.coś z tych lochów pozostalo do dzis).??????????????
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: kurzastopka zagadka nr 1 grób Sydonii

Postautor: Bachinstitut » 5 sty 2005, o 10:55

DJ pisze:bo tak naprawdę nie wiadomo do końca gdzie on się znajdował.
Przykro mi ale mylisz się, drogi DJ. Wiadomo dokładanie, co do metra, gdzie stał Oderburg.
Pa, pa.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Re: kurzastopka zagadka nr 1 grób Sydonii

Postautor: DJ » 5 sty 2005, o 11:15

A skąd masz takie informacje? Co do metra, to ciekawe :)
Bachinstitut pisze:
DJ pisze:bo tak naprawdę nie wiadomo do końca gdzie on się znajdował.
Przykro mi ale mylisz się, drogi DJ. Wiadomo dokładanie, co do metra, gdzie stał Oderburg.
Pa, pa.
Awatar użytkownika
mike102
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2004, o 20:16

Postautor: mike102 » 5 sty 2005, o 12:24

Oto zamek grabowski na miedziorycie Kotego z 1625 roku.
Szkoda ze sie nie uchowal.
Załączniki
Zamek na Grabowie.jpg

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości