Niebuszewo - gazownia (??)

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Skuter

Niebuszewo - gazownia (??)

Postautor: Skuter » 3 lis 2004, o 09:57

Film o gazowni przypomnial mi, ze jeszcze za moich czasow na Niebuszewie, tuz obok dworca znajdowal sie jakis wielki zbiornik, chyba wlasnie na gaz, chyba przedwojenny.
Moze ktos ma jakies zdjecia? A moze sie myle i to nie byla gazownia?
Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Postautor: Porucznik » 3 lis 2004, o 10:04

Wszystko się zgadza. Zbiornik stał w kwartale Asnyka,Boguchwały, Niemcewicza i Niedużą, podobnie jak inne budowle i urządzenia związane z gazownią. Zbiornika już dawno nie ma, ale na podwórku między blokami zachowal się komin oraz budyneczek gospodarczy. Na ten temat gazowni rozpisywała się "Gazeta Wyborcza" w cyklu "Z archiwum Sz.". Pamiętam też, że w odcinku poświęconym Niebuszewie było zdjęcie tej okolicy, na którym widac było ten ogromny zbiornik.
Awatar użytkownika
kicikk
Posty: 110
Rejestracja: 7 maja 2004, o 17:38
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: kicikk » 11 lis 2004, o 12:07

Hehe. Ja mam wydarty ten artykul. Jak odbiore mojego cyfraka to umieszcze to zdjecie tutaj.
Btw. ma ktos moze sterowniki do skanera Primax Colorado Direct 4800 pod win xp?
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 11 lis 2004, o 12:10

fakt ten film o gazowni z okolicy Tamy Pomorzańskiej jak sie nie myle jest fajowy, ale czego nikt nie napisał ze wystarczy go odtworzyć divixem żeby chodził?Bo mi na CinemaPlayer o kodek wyskakiwało.... :D
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Gość

Postautor: Gość » 12 lis 2004, o 23:15

kicikk pisze:Hehe. Ja mam wydarty ten artykul. Jak odbiore mojego cyfraka to umieszcze to zdjecie tutaj.
Btw. ma ktos moze sterowniki do skanera Primax Colorado Direct 4800 pod win xp?
zerknij tutaj:
http://www.scanner-drivers.com/drivers/121/121824.htm
Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Postautor: Porucznik » 26 lis 2004, o 22:41

Wygrzebałem z archiwum informację, że gazownię na Niebuszewie zbudowano w 1897 r. i pełniła ona swoją funkcję aż do 1987 r., kiedy to do mieszkań popłynął gaz ziemny. Zbiornik stał jeszcze bodaj kilka lat i został rozebrany a na jego miejscu zbudowano budynek mieszkalny. Prócz komina i budynku, których zdjęcia umieszczę w galerii są tam jeszcze duże podziemne parkingi.
Mam jeszcze pytanie. Czy ktoś wie, co mieściło się niegdyś w obecnym kościele Matki Boskiej Jasnogórskiej na ul. Legnickiej k. stacji Wzgórze Hetmańskie? Prawdopodobnie był to właśnie jeden z takich zbiorników na gaz, ale w przewodniku "Ziemia szczecińska - Szczecin i okolice" Jerzy M. Kosacki napisał, że była to wieża cisnień działająca do 1945 r.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 26 lis 2004, o 23:04

To był niestety zbiornik wodny: Wasserturm am Kossackenberg. Mam dwie daty jego budowy: 1863-1865 lub 1889-1890.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 12 gru 2004, o 23:38

Porucznik napisał:
..........Wygrzebałem z archiwum informację, że gazownię na Niebuszewie zbudowano w 1897 r. i pełniła ona swoją funkcję aż do 1987 r., kiedy to do mieszkań popłynął gaz ziemny. Zbiornik stał jeszcze bodaj kilka lat i został rozebrany a na jego miejscu zbudowano budynek mieszkalny. Prócz komina i budynku, których zdjęcia umieszczę w galerii są tam jeszcze duże podziemne parkingi........

Uściślając informację:
na terenie Gazowni Niebuszewo były 2 zbiorniki:

1-szy ceglany (zbombardowana ruina -do lat 70 tych stały zachowane resztki łukowej ściany) na wysokości obecnego przystanku autobusowego 57, Boguchwały (kierunek Manhattan). Ten zbiornik jest zaznaczany na starych planach Stettina. Aktualnie częściowo zabudowany budynkiem SM Student.

2-gi metalowy, budowany prawdopodobnie już po '45 (składający się z 3 cylindrów, wysuwających się przy dużym ciśnieniu- coś na wzór anteny teleskopowej) rozebrany na przełomie lat 80/90. Boguchwały / róg Niemcewicza; Vis a vis SP nr 4.

Po obydwu zbiornikach zachowały się jedynie ślady obrysu. Na fundamentach obydwu zbiorników, na planie koła, zbudowano rękami SM Student garaże podziemne. Ich lokalizację można sobie sprawdzić, znajdują się tam wjazdy do garażu.
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

płonąca gazownia

Postautor: Krasiu » 13 gru 2004, o 03:37

Tak jako ciekawostkę wrzucam fotkę z jesieni 1941 roku wykonaną przez fotoreportera "Pommersche Zeitung". Gazownia na Niebuszewie płonie. To efekty jednego z pierwszych poważniejszych bombardowań. Zdjęcie z ukrytej przed oczami zwiedzających części kolekcji muzeum w starym ratuszu. Ta poświata po prawej to niestety jak najbardziej współczesny blik. Kolega fotoreporter się nie popisał przy reprodukcji.
Załączniki
gazownia.jpg
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 3 sty 2005, o 14:31

A ja mogę wam pokazać, co widzieli lotnicy alianccy, gdy przylecieli tu ze swoimi pigułami. Oczywiście, jeżeli przylecieli w dzień. Widok mieli pięęękny...
Załączniki
Gaswerk Zabelsdorf.jpg
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 3 sty 2005, o 21:17

A może ktoś wie lub pamięta co to za budynek zaznaczony w głębi podwórza.
Załączniki
Zabelsdorf-gazownia z kółkiem.jpg
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 3 sty 2005, o 21:18

Po wojnie była to łaźnia więc przed wojną pewnie też.
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 3 sty 2005, o 21:52

Też pamiętam, łaźnia męska. Nie korzystałem, ale lubiłem zawsze przemykać się tunelikami w kwartałach budynku.
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 3 sty 2005, o 22:07

Oj, przemykało się...
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 3 sty 2005, o 22:23

A tu (czerwone kółko) stał nowy powojenny zbiornik metalowy o którym piszę w poście z 12 grudnia:

"...2-gi metalowy, budowany prawdopodobnie już po '45 (składający się z 3 cylindrów, wysuwających się przy dużym ciśnieniu- coś na wzór anteny teleskopowej) rozebrany na przełomie lat 80/90. Boguchwały / róg Niemcewicza; Vis a vis SP nr 4..."

Może ktoś ma jego zdjęcia, chociaż w tamtych czasach '60, '70 cykanie takich obiektów było traktowane jako szpiegostwo.
Załączniki
Gaswerk z czerwonym kółkiem.jpg

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości