Fontanny

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Ioannes
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2006, o 09:00
Lokalizacja: Mistyczne Miasto Szczecin

Fontanny

Postautor: Ioannes » 30 kwie 2006, o 00:38

Jak zwykle wstawiam temat do monografii...może zainspirowany ostatnią wycieczką do Rzymu chciałbym zastanowić się nad tym pięknym elementem krajobrazu, którym są szczecińskie fontanny. Jest ich u nas chyba dosyć sporo w porównaniu do innych miast w Polsce, ale niestety spora część nie działa.
Te, które znam i działały w ostatnich latach to:
- oczywiste: Aleja Fontann, fontanna na Hakenterasse (swoją drogą - czy była już przed wojną?);
- Jasne Błonia;
- koło Kościoła Garnizonowego na pl. Zwycięstwa;
- małe dwie fontanienki koło SEC na pl. Ofiar Katynia;
- to, co zostało z Sediny po brutalnym gwałcie władz socjalistycznych, czyli tobrucka kotwica;
- w tej chwili nie działająca f. na deptaku Bogusława;
- mała fontanna przed jakimś zakładem przystanek przed pętlą na Budziszyńskiej;
- fontanna w Rusałce, potężna i wysoka jak za dawnych dobrych czasów

Te, które znam, ale już ich nie ma, nie działają lub nigdy nie działały - i tu uwaga czy ktoś pamięta, by działały? kiedy działały? jak wyglądały?
- za kratą w podwórku budynku telewizji na Niedziałkowskiego - dziwna konstrukcja z rurami, nigdy nie widziałem, żeby działało;
- fontanna w dolince obok hotelu w parku Żeromskiego
- fontanna z cherubinkiem koło UM na Jasnych Błoniach (co z nią?)
- fontanna z delfinem koło wydziału mat-fiz US na Wielkopolskiej
- fontanna obok byłego, dziś zamurowywanego Korabia na 9 Maja (a dokładnie - kraty w chodniku, z których wystają rury (czy kiedyś to w ogóle działało?));
- kolejna dziwna konstrukcja (stosunkowo nowa, ale już zepsuta) koło banku PKO SA na rogu Falkenwalderstr i Hohenzollernplatz;
- fontanna ze słoniem (?) na Warszewie, dziś zasypana;
- fontanna przed Barem Extra (niestety, nigdy nie widziałem, by to soc-cudo działało);
- fontanna przy sklepie "Bartek" (dziś "Berti") na Niemcewicza, teraz zamieniona w kwietnik;
- fontanny wzdłuż amfiteatru w Parku Kasprowicza, w tym jedna z "Jajkiem Kolumba" (ponoć działały tylko raz na otwarcie);
- fontanna w Ogrodzie Różanym (teraz i fontanny i ogrodu nie ma).

Jak widać lista wodotrysków nie działających dużo dłuższa jest od listy tych, które (jeszcze) funkcjonują.
A czy Wy, drodzy bywalcy sedina.pl, pamiętacie jeszcze inne fontanny? Czy może pamiętacie okres pełnej świetności którejś z wymienionych, a nie działających już dziś?
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 30 kwie 2006, o 01:36

Fontanna przed "żółtkiem" na słonecznym, teraz chyba skwetnicona. Nie była taka mała, a jako dziaciaki jak nie działała bawiliśmy się na niej w berka (skakało się po "kapeluszach takich betonowych "grzybków", jak ktoś nie wyrobił to różnie się kończyło :twisted: . Szkoda jej. No i szpital w Zdunowie jeszcze.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Postautor: Zibsky » 30 kwie 2006, o 02:49

I jeszcze to
Załączniki
fontanny.jpg
Ioannes
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2006, o 09:00
Lokalizacja: Mistyczne Miasto Szczecin

Postautor: Ioannes » 30 kwie 2006, o 08:52

Zibsky pisze:I jeszcze to
...co na szczęście nie zmieniło się od czasów 3. Reich! A przynajmniej nie bardzo.

Aygon - dzięki za info o prawobrzeżnych fontannach, nie miałem o nich pojęcia, gdyż rzadko zapuszczałem się w tamte rejony. Szkoda, że skwietniczają te fontanny.
Awatar użytkownika
ArkadiuszSz
Posty: 404
Rejestracja: 9 paź 2004, o 14:34
Lokalizacja: Szczecin-Altdamm

Postautor: ArkadiuszSz » 30 kwie 2006, o 09:11

Ta przed byłym Barem Extra działał,o ile dobrze pamiętam ,do 1985 roku. Co ciekawe, pływały w niej całkiem pokaźne ryby. Gapiące się dzieciaki były stałym elementem tego miejsca. Podobno na Święta Bożego Narodzenia trzymano w tej fontannie karpie do sprzedaży. :lol:
Ars Longa! Vita brevis.
========
GG 1893442
Skype: izy_dorek
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 30 kwie 2006, o 09:21

Ioannes pisze:...co na szczęście nie zmieniło się od czasów 3. Reich!
...a nawet od czasów Weimarer Republik :).
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
niewdziosek
Posty: 817
Rejestracja: 6 gru 2005, o 15:14
Lokalizacja: Zachodni Kraniec

Postautor: niewdziosek » 30 kwie 2006, o 11:57

- "Fontanna" przed Barem Extra była chyba elementem klimatyzacyjno-wentylacyjnej instalacji baru.
- "dziwna konstrukcja (stosunkowo nowa, ale już zepsuta) koło banku PKO SA na rogu Falkenwalderstr i Hohenzollernplatz" jest rzeźbą prof. Ryszarda Wilka z Politechniki Szczecińskiej. Sprawa niszczenia jest chyba związana z problemem, kto jest właścicielem rzeźby - czy bank, czy miasto i kto ma naprawiać i sprzątać - przynajmniej tak było parę lat temu.
- A mnie intryguje, czy to, co odkryłem niedawno na negatywie z 1956 roku to fontanna, czy tylko rzeźba.
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 98
Rejestracja: 20 wrz 2004, o 15:05

Postautor: Quba » 30 kwie 2006, o 12:09

skromny przegląd szczecińskich fontann: :)

http://www.fds.px.pl/galeria.php?type=8
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Postautor: Bogus » 30 kwie 2006, o 14:56

Bardzo skromny :(
Awatar użytkownika
elaf
Posty: 450
Rejestracja: 31 mar 2006, o 23:19
Lokalizacja: Hohenzollernstrasse

Postautor: elaf » 30 kwie 2006, o 15:00

hmmm, mniej niz skromniusi :(
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 30 kwie 2006, o 17:41

ArkadiuszSz pisze:Ta przed byłym Barem Extra działał,o ile dobrze pamiętam ,do 1985 roku. Co ciekawe, pływały w niej całkiem pokaźne ryby. Gapiące się dzieciaki były stałym elementem tego miejsca. Podobno na Święta Bożego Narodzenia trzymano w tej fontannie karpie do sprzedaży. :lol:
Czy normalnie pływały w niej ryby to nie pamiętam lecz w okresie wzmożonego popytu na karpie :D fontanna była pełna tych ryb.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 30 kwie 2006, o 17:48

Ioannes zapomniałeś jeszcze o fontannie na Placu Orła Białego. Świeżo po remoncie i jest nadzieja że będzie działała przez najbliższy sezon letni.
eremor
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwie 2006, o 18:07

Postautor: eremor » 30 kwie 2006, o 18:26

- fontanna w dolince obok hotelu w parku Żeromskiego

działała w latach 60-tych ( do 1970 roku mieszkałem na ul. Henryka Pobożnego ) oraz przynajmniej dwa sezony w latach 1979-1983, kiedy to uczęszczałem do II LO i moja droga do szkoły przebiegała przez park

- fontanna obok byłego, dziś zamurowywanego Korabia na 9 Maja (a dokładnie - kraty w chodniku, z których wystają rury (czy kiedyś to w ogóle działało?));

działała, bardzo rzadko, włączano ją z tzw. "okazji i akademii ku czci", w dzień powszedni wyłączona

- fontanna przed Barem Extra (niestety, nigdy nie widziałem, by to soc-cudo działało);

tak, pamiętam ryby i pamiętam karpie na święta :-)

- fontanna przy sklepie "Bartek" (dziś "Berti") na Niemcewicza, teraz zamieniona w kwietnik;

działała bodajże do wczesnych lat 90-tych, pamiętam bywalców okolicznych bloków z ulicy Niemcewicza i Kadłubka, którzy przesiadywali wieczorami na murkach przy fontannie chłodząc w niej wiadome napoje :-)
Awatar użytkownika
Exadum
Posty: 1448
Rejestracja: 8 maja 2004, o 21:47
Lokalizacja: klikam z Polic, kiedyś patrzyłem na sklep Matz'a

Postautor: Exadum » 30 kwie 2006, o 22:21

-"Ściana płaczu" na przedłużeniu Ściegiennego (Pionierstr.)
niestety już nie istnieje.
-Teoretycznie fontanna, na Noakowskiego ( Groeplerstr.)
-Na Cmentarzu Centralnym też była i chyba jest nadal.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 30 kwie 2006, o 23:13

Ta na Cmentarzu Centralnym istnieje nadal i latem działa. Ostatni raz widziałem ja działającą 1 listopada w ubiegłym roku.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości