Wyspy na Odrze w obrębie Szczecina

Luźne tematy (kultura, sztuka, sport).
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Wyspy na Odrze w obrębie Szczecina

Postautor: Valus » 2 lut 2006, o 21:18

Sprawa nietypowa.
Czy ktoś posiada mapę z zaznaczonymi wyspami (nazewnictwo) znajdującymi sie w okolicach Szczecina? Chodzi o wyspy na Odrze, Jeziorze Dąbskim tak mniej więcej od okolic mostu przy ulicy poznańskiej w dół rzeki aż do zalewu. A może ktoś spotkał się z czymś podobnym w necie? Najlepsza chyba byłaby jakaś mapa nawigacyjna? Wszelkie informacje, sugestie mile widziane.
Ahhh... zapomniałbym dodać - chodzi o współczesną mapę oczywiście.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 2 lut 2006, o 22:15

W Urzędzie Wojewódzkim mogą coś mieć, np. u Głównego Geologa Wojewódzkiego. Kiedyś potrzebowałem specjalistycznej mapy i bez problemu otrzymałem ksero A-3. Spytaj się też w Urzędzie Morskim.
Część nazw znajdziesz u Białeckiego.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 2 lut 2006, o 22:20

T. Białecki, L. Turek-Kwiatkowska: "Szczecin stary i nowy" Szczecin 1991.
Zawiera na końcu trzy mapki z tym, co Ci potrzebne. Jeśli niezwykle pilne, to mogę jutro zeskanować.
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Postautor: Valus » 3 lut 2006, o 07:20

No pilne to to nie jest ale jak bylbys tak dobry i zaskanowal w weekend czy przy jakiejs okazji byloby fajnie.
Z gory bardzo dziekuje :)
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 3 lut 2006, o 09:19

Skasuj post po wykorzystaniu albo podaj maila na priv.
bigi
Posty: 71
Rejestracja: 7 wrz 2005, o 20:00
Kontakt:

Postautor: bigi » 3 lut 2006, o 09:35

idz do PZM pogadaj z klientem ktory zajmuje stanowisko "glowny nawigator" czy cos podobnego, kiedys potrzebowalismy jakies mapy to nie bylo problemu, mysle ze jak zagadasz to dostaniesz :)
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Postautor: Valus » 3 lut 2006, o 15:23

Hehenio jestes jak zwykle nieoceniony... jak wroce do domu to przewale sobie to na dysk. Bardzo dziekuje. Kasowac poki co nie bede bo widze ze tematem nie tylko ja sie interesuje.
Wszystkim dziekuje za pomoc i naprowadzenie.
mzimu
Posty: 31
Rejestracja: 8 lip 2005, o 14:50

Postautor: mzimu » 6 lut 2006, o 20:11

Valus pisze:Hehenio jestes jak zwykle nieoceniony... jak wroce do domu to przewale sobie to na dysk. Bardzo dziekuje. Kasowac poki co nie bede bo widze ze tematem nie tylko ja sie interesuje.
Wszystkim dziekuje za pomoc i naprowadzenie.
Hmm, zauważyłem jedną ciekawostkę: jednej z wysp, zaznaczonych na mapach na współczesnych zdjęciach satelitarnych NIE MA! Chodzi o Ostrów Zajęczy, na wysokości Stołczyna (trochę na północny zachód od Kanału Leśniczówka).
dekra
Posty: 9
Rejestracja: 8 lut 2006, o 07:59

Postautor: dekra » 10 lut 2006, o 08:55

mzimu pisze:Hmm, zauważyłem jedną ciekawostkę: jednej z wysp, zaznaczonych na mapach na współczesnych zdjęciach satelitarnych NIE MA! Chodzi o Ostrów Zajęczy, na wysokości Stołczyna (trochę na północny zachód od Kanału Leśniczówka).
Nie ma bo w latach 70-tych w skutek modernizacji podejścia do portu i zwiększającego się ruchu statków w rejonie huty "Ostrów Zajęczy" został "wykopany". Inna sytuacja (tym razem przybyło lądu) wystąpiła przy "Ostrowie Grabowskim" gdzie została zasypana Duńczyca. Teraz trudno nazwać "Ostrów Grabowski" wyspą.
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Postautor: Valus » 10 lut 2006, o 09:31

dekra pisze:Inna sytuacja (tym razem przybyło lądu) wystąpiła przy "Ostrowie Grabowskim" gdzie została zasypana Duńczyca. Teraz trudno nazwać "Ostrów Grabowski" wyspą.
Fajnie bo oficjalnie można wejść na wyspe "suchą stopą" :)
Z tym ostrowem zajęczym to prawda. ziemia osuwała się przy pogłębianiu toru wodnego zasypując go spowrotem wiec podjęto decyzję by zlikwidować wysepkę.
Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kevin » 10 lut 2006, o 19:39

To takich śmiesznych wysepek na torze wodnym w obrębie Szczecina, jest dużo więcej. Faktycznie na skutek pogłębiania, wyspy zapadają się, widać to np. po znakach nawigacyjnych-kiedyś stały na lądzie, na cyplu wysepki, teraz wiele z nich stoi w wodzie.
_____________________
ziboli
Posty: 12
Rejestracja: 30 cze 2005, o 22:51
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: ziboli » 11 lut 2006, o 16:06

Z tymi wyspami w obecnych granicach Morskiego Porttu Przez ostatnie 100 lat sporo się mieszało za sprawą działalności człowieka. grabower Werder (Ostrów Grabowski) znam b. dobrze od ćwierć wieku albo i dłużej. W XIX wieku jej kształt był całkiem inny. Była jedną z większych wysp, większą od Łasztowni, większą od Puckiej. Leżała pomiędzy Odrą Duńczycą i j. Dąbskim.Na początku XX w wybudowano na niej Elewator (obecnie EWA)i zaczęto ją przekopywaćOdcięto Elewator kanałem Dębickim od Wyspy, Zacypano Duńczycę i powstał pówysep połączony z LasztowniąPrzekopano wyspę w kierunku Pn-Pd wraz z Ostrowiem Mieleńskim (obecny Przekom Mieleński). Powstały wyspy Wielka Kępa i Mieleńska Kępa. Przekopano wyspę zw kierunku Wsch. - Zach. powstał kanał Grabowski i wyspa Gryfia. W końcu lat 70-tych zasypanofragment kanału Dębickiego i kawałek dawnej rz. Duńczycyłącząc Lasztownię z Ostrowiem Grabowskim. Wkrótce powztanie tu nab. Fińskie i terminal Ro-Lo. Trwają od kilku lat prace uzdatniające grunt. W tym roku ruszą kafart i ciężki sprzęt . W ciągu 2 lat wyspa zmieni się nie do poznania. Już obecnie straciła swój dziki krajobraz. A jeszcze 100 lat temu była ogrodniczym zapleczem Szczecina.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości