(artykuł) Kamienica Loitzów

Awatar użytkownika
sacek
Posty: 277
Rejestracja: 12 maja 2004, o 13:25
Lokalizacja: w sercu ciągle Szczecin

(artykuł) Kamienica Loitzów

Postautor: sacek » 12 gru 2004, o 11:05

A czy ona zawsze była pomarańczowa, czy zmiana koloru z białego to wymysł Liceum Sztuk Plastycznych?
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Postautor: Bruce » 12 gru 2004, o 11:12

Pomarańczowa jest zaledwie kilka lat, a wcześniej była Biała i wg mnie wyglądała owiele lepiej.
Awatar użytkownika
sacek
Posty: 277
Rejestracja: 12 maja 2004, o 13:25
Lokalizacja: w sercu ciągle Szczecin

Postautor: sacek » 12 gru 2004, o 11:17

Jessli chodzi o wyglad, to mi tak nie przeszkadza ta zmiana, ale czy przed wojną ona byla biala, pomaranczowa czy może jezcze jakos inaczej pomalowana (np. w szkocką kratę :D )
Erich-Falkenwaldergesellschaft
kurzastopka
Posty: 515
Rejestracja: 5 gru 2004, o 18:36
Lokalizacja: kurlandia

Postautor: kurzastopka » 12 gru 2004, o 13:17

Przed wojną byla w kolorze tynku wap.-cement.(jasny),a aktualny kolor wścieklej marchewki zostal narzucony przez konserwatora miejskiego, ku rozpaczy ludzi z PLSP.Pani konserwator twierdzi,że taki gladziutki pomarańczyk byl oryginalnie na elewacji w XVI w.Chociaż do dziś mnie nurtuje rola w tej materii producenta chrupek "Flips"(mają logo w takim samym kolorze),który sponsorowal remont elewacji.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 13 gru 2004, o 12:18

Nasza Konserwatorówna albo:
1. Antycypowała wydarzenia na Ukrainie
[tu było coś niesmacznego o Kinie Kosmos - BI - prosze szanowac czytelnikow - Admin]
Uwaga, niedługo za zabytek zostanie uznany dawny barak Baru Extra na Niepodległości.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 13 gru 2004, o 19:27

1/ A co Bachowi do pamiątkowego baraczku? Słusznie całkiem, że zostanie zabytkiem po najweselszym baraczku w całym "Obozie"!
2/ Jeśli chodzi o kolorki - kiedym był młody (lata 70-te), to nie tylko mi wydawało się, że najszlachetniejszym kolorem gotyku (aż do baroku włąćznie) była biel wapna z czerwienią cegieł. Przeżyłem szok, kiedy ujrzałem po raz pierwszy ostre (odebrałem je jako wściekłe) kolory świeżo odnowionych ścian na Zamku - "sale ślubów". Dopiero potem doczytałem się o dopatrzyłem - ludzie! Szare (dla nas) i białe (dla nas) ściany i rzeżby średniowiecza, od romańskich po renesans - one były polichromowane, bardzo kolorowe, wręcz jarmarcznie (pozostałości tego możecie dostrzec nawet w strojach ludowych). Dalej powiem: woje Chrobrego itp. ludki wcale nie biegali w białych gaciach i giezłeczkach, lecz stroili się w pasiaki podobne tym spod Łowicza! Potem te kolorki płowiały, płowiały...
3/ Zobaczcie ówczesne malarstwo po rekonstrukcjach, kiedy zdejmie się z tych staroci warstwy kurzu, pyłu, sadzy i innych powłok, które czas nałożył, a do tego pamiętajcie o niszczącym działaniu słoneczka - wtedy ale zobaczycie!!!!!! Czy Wam się to będzie podobało? To już inna historia, dokładnie jak z budynkiem kina Kosmos, Pałacem Kultury itp. W końcu stalowa wieża w Paryżu też budziła i budzi kontrowersje, a ktoś ją już za zabytek zrobił.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 13 gru 2004, o 19:51

A ja bym tam, drogi Woti, ustawił nad Loitzenhausem taki namiot z powietrzem ze średniowiecza. Zaś do środka pozwoliłbym wchodzić jedynie w perukach. Będzie wtedy historycznie. Bardzuchno.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
sacek
Posty: 277
Rejestracja: 12 maja 2004, o 13:25
Lokalizacja: w sercu ciągle Szczecin

Postautor: sacek » 14 gru 2004, o 14:11

Biel i czerwień w baroku :?: Przecież ta epoka wręcz bazowała na jak największej ilości kolorów, ozdób oraz całej masie innych , na swój specjalny sposób kiczowatych przedmiotów
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 14 gru 2004, o 14:26

Czyli że niby Loitzenhaus jest barokowy???
Nb. Z całym szacunkiem, ale w każdej epoce egzystował kicz. Było go pełno w secesji (Jugendstil), w okresie socrealizmu (Zuckerbäckerstil). Ale nie wszystkie barokowe budowle od razu zalutują kiczem. Dla mnie drezdeński Frauenkirche jest po prostu piękny, mimo że tam naćpane tych ozdób!
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 14 gru 2004, o 14:29

Bachinstitut pisze:Ale nie wszystkie barokowe budowle od razu zalutują kiczem. Dla mnie drezdeński Frauenkirche jest po prostu piękny, mimo że tam naćpane tych ozdób!
Oj..
poruszyliście, że się tak wyrażę, "wrażliwą strunę" BI pod nazwą "barok"...
ostrożnie bo zacznie kąsać...
Awatar użytkownika
sacek
Posty: 277
Rejestracja: 12 maja 2004, o 13:25
Lokalizacja: w sercu ciągle Szczecin

Postautor: sacek » 14 gru 2004, o 14:32

Nie miałem na myśli nic złego, chodzi mi o to, że barok był kiczowaty na swój własny, wyjątkowy sposób (powiem wszytko, tylko na litość boską, BI, nie kąsaj :wink: )
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 14 gru 2004, o 14:39

E, nie martw sie, Sacek, ja tylko czasami udaję takiego groźnego.
W rzeczywistosci jestem potulnym barankiem.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
sacek
Posty: 277
Rejestracja: 12 maja 2004, o 13:25
Lokalizacja: w sercu ciągle Szczecin

Postautor: sacek » 15 gru 2004, o 15:34

A oto jak na prawdę wyglądała kamienica przed wojną
Załączniki
loitz1.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 15 gru 2004, o 15:49

Ale widze że autorzy napisu - swoistego graffiti nie używali prawidłowej czcionki BernhardMod :-)
to nasz znak firmowy
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 15 gru 2004, o 16:56

Ale to było potem, a przedtem...
Przedtem był tam kolejny Gryf.
Załączniki
Schweizerhof 1 - Palast der Loitzen
Schweizerhof 1 - Palast der Loitzen
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości