Wieża Bismarcka

Odbudowa Sediny, renowacje budynków, itp.
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 8 maja 2005, o 22:55

Z tego co pamiętam ostatnio ... byłem tam mniej więcej 4 tygodnie temu, to niestety nic tam się nie działo ... oprócz oczywiście kochanej młodziezy, która z browarkiem w ręku czuła się tam "panem" okolicy ...
Marcin_90
Posty: 7
Rejestracja: 23 kwie 2005, o 12:58

Postautor: Marcin_90 » 18 cze 2005, o 15:42

Po wiezy wspinalem sie jakies 2 tygodnie temu. Z wiezy wial przyjemny chlodek, zas w srodku bylo widac slady... ogniska. Dziwilem sie, ze tak malo osob odwiedza to miejsce. Zadnych prac remontowych nie zaobserwowalem. Kiedys nawet korespondowalem z konserwatorem zabytkow. Pani konserwator napisala, ze jesli nie zostana poczynione jakiekolwiek prace, to miasto bedzie sie ubiegalo o odebranie wiezy obecnemu wlascicielowi... Co z tego wyszlo? Standardowo nic :)
Marcin_90
Posty: 7
Rejestracja: 23 kwie 2005, o 12:58

Postautor: Marcin_90 » 23 sie 2005, o 15:29

We wnetrzu wiezy bylem jakis miesiac temu. Gdy wszedlem do srodka (bylem na drugim tarasie widokowym) ogarnal mnie... strach. Pusto, ciemno, zimno. Za bardzo sie nie rozgladalem, tylko czym pedzej chcialem zejsc na dol. Bardzo mnie zaintrygowala ta wielka dziura w podlodze 2 pietrze, ktora prowadzi chyba pietro nizej. Nastepnym razem jak bede we wnetrzu wiezy bardziej sie rozejrze. Czy ktos wie, czy wlasciciel poczynil jakies postepy w kwestii otworzenia wiezy dla turystow?
Pozdro!
PS: jak wszedlem od razu na sama gore? Otoz jestem "niszczacym wieze hakami" wspinaczem sportowym.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 23 sie 2005, o 15:38

jeżeli masz taką możliwość dostać się za pomocą sznura i haka do środka to proszę zrób następnym razem jakieś zdjęcia wnętrza. Nigdy tam nie byłem, a ciekawi mnie jak to wygląda.
Marcin_90
Posty: 7
Rejestracja: 23 kwie 2005, o 12:58

Postautor: Marcin_90 » 23 sie 2005, o 19:22

Ogolnie rzecz biorac to wchodzimy do srodka wiezy dzieki wykutym chwytom na zewnatrznych scianach wiezy. Jesli bardzo chcesz wejsc do srodka, po lewej sstronie od wejscia na wysokosci gdzies 3 metrow jest male okienko, w ktorym nie ma krat. Widzialem, ze niektorzy niewspinacze :) w ten sposob wchodzili. Od razy po wejsciu przez okienko znajdujesz sie na kretych schodach prowadzacych na gore. Zeby dostac sie do okiena trzeba sie wspiac po kilku dobrych i duzych wykutych chwytach. Niestety nie mam dostapu do aparatu, wiec fotek nie zrobie. Pozatym na prawde, zadne zdjecia nie oddaja klimatu wnetrza wiezy. Pozdro!
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 23 sie 2005, o 19:53

Marcin_90 pisze:Ogolnie rzecz biorac to wchodzimy do srodka wiezy dzieki wykutym chwytom na zewnatrznych scianach wiezy. Jesli bardzo chcesz wejsc do srodka, po lewej sstronie od wejscia na wysokosci gdzies 3 metrow jest male okienko, w ktorym nie ma krat. Widzialem, ze niektorzy niewspinacze :) w ten sposob wchodzili. Od razy po wejsciu przez okienko znajdujesz sie na kretych schodach prowadzacych na gore. Zeby dostac sie do okiena trzeba sie wspiac po kilku dobrych i duzych wykutych chwytach. Niestety nie mam dostapu do aparatu, wiec fotek nie zrobie. Pozatym na prawde, zadne zdjecia nie oddaja klimatu wnetrza wiezy. Pozdro!
szkoda, że to tylko małe okienko :?, bo ja jestem już duży. Jeżeli wieża się nie zawaliła od wspinaczek niewspinaczy to co tam, zaryzykuję. Ktoś ma ochotę wybrać się ze mną?

Dzięki za informacje,
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 11 wrz 2005, o 00:18

O tym, że mamy w Szczecinie taką wieżę Bismarcka to już chyba każdy wie. O tym jak wyglądają jej wnętrza mogą się przekonać póki co tylko nieliczni.

Zapraszam do obejrzenia kilku fotek ze środka:









Bigi - wielkie dzięki za pomoc.
Załączniki
B1.jpg
B2].jpg
B3.jpg
b5.jpg
b6.jpg
Awatar użytkownika
BRAT_MIH
Posty: 23
Rejestracja: 10 maja 2004, o 21:23
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: BRAT_MIH » 11 wrz 2005, o 16:25

Kiedys bywałem tam kilkakrotnie i zawsze obiecywałem sobie ze wejde na koniec masztu. Wszedlem zaledwie do 1/3, bo wyzej oczywiscie sie bałem. No i juz niestety nie bedzie takiej mozliwosci. Drabinka została odcieta.
http://picasaweb.google.com/117878897942331439875
Marcin_90
Posty: 7
Rejestracja: 23 kwie 2005, o 12:58

Postautor: Marcin_90 » 18 wrz 2005, o 15:51

Chodzilo mi wlasnie o te dziure w podlodze ;) Widac, ze kiedys byly barierki, po ktorych zostaly tylko resztki... Zastanawiam sie po co ta dziura? Czemu miala sluzyc? Wyglada na to, ze od czasu mojej pierwsze i zarazem poki co ostatniej wizyty w wiezy nic sie nie zmienilo :) Gdy znowu ewjde do wiezy z zamiarem rzucenia lin na dol (asekuracyjnych do wspinaczki) obejrze wszystko jeszcze raz, lecz o wiele dolkadniej.
Pozdro!
PS: ktoredy prowadzila drabinka na maszt?
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 18 wrz 2005, o 16:18

Jesli dobrze pamietam (ostatni raz bylem gdzies tak 1993 - 1995) to;

- barierek nie bylo
- drabinka na "dach" byla (ale jeszcze za czaso kolejnen mojej bytnosci zniknela) byla patrzac na wejscie po lewej stronie blizej wejscie.

Chyba...

Otwor moim zdaniem dekoracyjno - wentylacyjny. Wszak w srodku pod pomnikiem palono ogien...
mamoniowa
Posty: 9
Rejestracja: 9 lut 2005, o 22:05
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: mamoniowa » 3 paź 2005, o 21:54

W 1993 roku drabinka na pewno byla, poniewaz robilam wtedy kurs wsponaczkowy i zajecia miedzy innymi, odbywaly sie na wiezy.
Nawet wchodzilismy po niej w czasie wiatru :mrgreen:
To wrecz niewiarygodne, ze tak wyjatkowe miejsce zmienilo sie w spelune dla meneli..... :(
Marcin_90
Posty: 7
Rejestracja: 23 kwie 2005, o 12:58

Postautor: Marcin_90 » 10 paź 2005, o 15:50

Czy ktos wie czy cos sie zmienilo? Drzewa sa juz wyciete, teren uporzadkowany? Moze wieza jest juz otwarta?
Awatar użytkownika
Waldi550
Posty: 6
Rejestracja: 5 gru 2005, o 19:05
Lokalizacja: Szczecinek

Postautor: Waldi550 » 5 gru 2005, o 19:47

Witam
Na tej wieży poraz pierwszy byłem w latach 1970 potem regularnie odwiedzałem co dwa- trzy lata tak że coś nie ciś wiem choć może i pamięć mylić. Kiedyś spisałem napis jaki widniał w panteonie Bismarka , ale po latach się gdzieś zawieruszyły te zapiski. W owym czasie wejście stało otworem nie było problemu z dotarciem na kopułę, nawet dziewczyny tam wprowadzaliśmy (masztu nie było). Nie wiem czy nadal jest jeszcze postument na którym stało popiersie. Ostatni raz byłem trzy lata temu gdy drzwi były już zaspawane, przy okazji nagrałem pare ujęć kamerą.

Pozdrawiam
Waldek ze Szczecinka
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Postautor: bronx » 5 gru 2005, o 22:31

Ten Waldek... ??? :)
[url=http://www.szczecinek.org][img]http://www.szczecinek.org/HotLink/gruss_aus1.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 6 gru 2005, o 07:02

Tak ten ten :D
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

cron