mike102 - zagadka nr 1

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 13 lis 2005, o 23:52

Primo
Ton wypowiedzi wskazuje na wielokrotne oglądanie Poranku Kojota :D

Tradcyja podchodzi pod Misia, ale mimo wszystko taki order dobra rzecz, szkoda że nie z czekolady albo chociaż z grzyba.
Awatar użytkownika
mike102
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2004, o 20:16

Postautor: mike102 » 18 lis 2005, o 11:44

Ok, moi drodzy wedrowni sprzedawcy cebuli, falszerze i wlasciciele malych karawanow (wygodnych na zakupy) - oto odpowiedz:

Po wojnie stworzono fundacje, ktora miala za zadanie skatalogowanie i uratowanie najcenniejszych zabytkow z obszaru Pomorza i Prus. Na pierwszym miejscu jako najcenniejszy obiekt uznano obraz Vincenta van Gogha "Aleja opodal Arles". Obraz przetrwal wojne. Znajduje sie dzis w Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie.

Jesli ktos zgadnie co bylo na drugim miejscu tej listy - jest dla mnie mistrzem. Dodam ze obiekt byl duzy i ze nie przetrwal do dzis.
Załączniki
Vincent van Gogh "Aleja opodal Arles"
Vincent van Gogh "Aleja opodal Arles"
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 18 lis 2005, o 12:55

Stawiam na Pommerscher Kunstschrank.
Awatar użytkownika
mike102
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2004, o 20:16

Postautor: mike102 » 18 lis 2005, o 13:54

Dobrze obstawiasz - miszcz!

Historie rzeczonego mebla opowiedzial mi dyrektor muzeum w Greifswaldzie - gdy sovieci sie zblizali wiele cennych obiektow zostalo zdeponowanych w skarbcach bankowych. Szlachetna szafa trafila do Sparkasse. Co zamknietym bylo - krasnojarmiejcy rozwierali ladunkami wybuchowymi. W tym przypadku przesadzili z dozowaniem i z zabytku nr 2 zostaly tylko szczatki. Niestety...
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 18 lis 2005, o 18:27

mike102 pisze:Dobrze obstawiasz - miszcz!

Historie rzeczonego mebla opowiedzial mi dyrektor muzeum w Greifswaldzie - gdy sovieci sie zblizali wiele cennych obiektow zostalo zdeponowanych w skarbcach bankowych. Szlachetna szafa trafila do Sparkasse. Co zamknietym bylo - krasnojarmiejcy rozwierali ladunkami wybuchowymi. W tym przypadku przesadzili z dozowaniem i z zabytku nr 2 zostaly tylko szczatki. Niestety...
Do której filii Sparkasse? Berlińskiej? To, że kilka niewielkich, mocno zniszczonych fragmentów się zachowało, akurat wiem.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 18 lis 2005, o 18:41

Kiedyś już podałem dawne miejsce ekspozycji PK: Berliner Schloß, II piętro, Ausbau der Gobelingalerie, gablota nr 18 (przedmioty z kabinetu: szafki 19-24).
Załączniki
Berliner Schloß.jpg
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 18 lis 2005, o 18:44

Czy teraz aby czasem nie w Charlottenburgu?
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 18 lis 2005, o 18:57

hehenio pisze:Czy teraz aby czasem nie w Charlottenburgu?
Tego nie wiem, całego zamku jeszcze nie zwiedziłem.
Awatar użytkownika
mike102
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2004, o 20:16

Postautor: mike102 » 18 lis 2005, o 19:07

Bartosz pisze: Do której filii Sparkasse? Berlińskiej? To, że kilka niewielkich, mocno zniszczonych fragmentów się zachowało, akurat wiem.
Hmmm, dobre pytanie. Nie jestem pewien ale cos mi sie kolacze za to nie byla zadna berlinska Sparkasse, tylko jakas filia w malej miejscowosci...
Awatar użytkownika
mike102
Posty: 43
Rejestracja: 29 wrz 2004, o 20:16

Postautor: mike102 » 18 lis 2005, o 19:15

Wczesniej wspomnialem ze gdybysmy mieli w miescie obiekt nr 1 z listy - katalog najcenniejszych obrazow w Polsce wygladalby mniej wiecej tak:

-"Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandt (Muzeum Czartoryskich, Krakow)
-"Dama z gronostajem" L. da Vinci (Muzeum Czartoryskich, Krakow)
-"Sw. Franciszek" El Greco (Muzeum Diecezjalne, Siedlce)
-"Aleja opodal Arles" V. van Gogh (Muzeum Narodowe, Szczecin)

niezle, nie!? :)
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 19 lis 2005, o 21:51

mike102 pisze:
Bartosz pisze: Do której filii Sparkasse? Berlińskiej? To, że kilka niewielkich, mocno zniszczonych fragmentów się zachowało, akurat wiem.
Hmmm, dobre pytanie. Nie jestem pewien ale cos mi sie kolacze za to nie byla zadna berlinska Sparkasse, tylko jakas filia w malej miejscowosci...
Piszą Niemcy tak:
1944 verbrannte der Pommersche Kunstschrank im Berliner Schloss; der erhaltene Inhalt befindet sich heute im Kunstgewerbemuseum Berlin-Tiergarten.
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: kgirl » 13 wrz 2006, o 22:24

mike102 pisze: Po wojnie stworzono fundacje, ktora miala za zadanie skatalogowanie i uratowanie najcenniejszych zabytkow z obszaru Pomorza i Prus. Na pierwszym miejscu jako najcenniejszy obiekt uznano obraz Vincenta van Gogha "Aleja opodal Arles". Obraz przetrwal wojne. Znajduje sie dzis w Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie.
Obraz Van Gogha zakupiono dla Städtisches Museum Stettin w 1910 r. za 10 800 Marek, z czego 4 000 pochodziły z kasy muzeum.
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 5 paź 2009, o 22:12

Bartosz pisze:Mieliśmy van Gogha, Halsa, Liebermanna etc.
Tak tu się na boku zapytam niezobowiązująco.
Ten obraz Halsa - "Bildnis eines vornehmen Herrn", co to onegdaj w Szczecinie był, a teraz w Greifswaldzie, to to niby oryginalny Hals jest, czy też może jednak jakaś podróba?
Może źle szukałem, ale nie jestem pewien, czy ten obraz w ogóle do Halsów zaliczają. Takie mi to trochę podejrzane.
Załączniki
Frans Hals - Bildnis eines vornehmen Herrn
Frans Hals - Bildnis eines vornehmen Herrn
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: kgirl » 7 paź 2009, o 11:27

Nie słyszałam wcześniej o tym, że może to być podróbka. A skąd takie podejrzenia?
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 7 paź 2009, o 14:39

Nie mogę tego po prostu znaleźć tego w spisach dzieł Halsa. Może po prostu źle szukałem.
Nie mam pojęcia, czy to podróbka, choć faktycznie przypomina to Halsa z Ermitażu.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości