Bunkry Dla Każdego Vol X - magazynoschron (ul. Konarskiego)

Moderator: Penetrator

Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Bunkry Dla Każdego Vol X - magazynoschron (ul. Konarskiego)

Postautor: Porucznik » 30 wrz 2005, o 21:32

Jeden z magazynoschronów (ostało się ich ok. 10, głównie przy Odrze), których przed wojną było łącznie 38. Zlokalizowany przy ul. Konarskiego, stanowi dziś siedzibę Klubu Bokserskiego "Spartakus". Zbudowany z betonu (mówiono mi o "gorącym betonie" i dacie 1932), służył na pewno nie tylko jako magazyn, ale także jako schron, o czym świadczą pozostałości po uchwytach na ławki w pomieszczeniach. Pięciokondygnacyjny - cztery z nich są naziemne, jedna - obecnie zamurowana - pod ziemią. Tam zapewne znajdowała się część instalacji grzewczej i wentylacyjnej.
Załączniki
jedno z pomieszczeń.jpg
oznaczenie na klatce schodowej.jpg
schron.jpg
Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Postautor: Porucznik » 30 wrz 2005, o 21:34

Ze wzgledu na swoją wielkość schron stanowił łatwy cel w czasie nalotów, przeto jego elewację maskowano, by przypominała zwykly budynek mieszkalny. Z zewnątrz owe obiekty były malowane bądź miały ceglaną elewację, atrapy okien (widoczne są one na mniejszym schronie - punkcie skupu złomu przy ul. Światowida), drzwi i balkony maskujące wyjścia na ich dach.
Posiada dwie symetryczne klatki schodowe, na których wymalowane zostały fosforyzującą farbą linie ułatwiające poruszanie się mimo awarii oświetlenia (podobne są na wys. ok. 2 m na korytarzu). Obie klatki schodowe łączy korytarz, po którego obu stronach znajdują się pomieszczenia, zwykle o powierzchni ok. 5-10 m kwadr. Na ich ścianach widoczne są drewniane kołki, do których przymocowane były np. ławki. Obiekt wyposażony był w ubikacje i bieżącą wodę (widoczne są ślady po zdemontowanych zlewozmywakach), miał instalację elektryczną. Ze szczytu jednej z klatek można wyjść na balkonik, skąd prowadzi drabinka na szczyt budynku.
Załączniki
fosforyzujący pas.jpg
wnętrze obiektu sanitarnego.jpg
Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Postautor: Porucznik » 30 wrz 2005, o 21:37

Obecnie pierwsze trzy naziemne kondygnacje przystosowano do nowych funkcji, związanych z działalnością klubu (na 3 i 4 piętrze wyburzono ścianki oddzielające poszczególne pomieszczenia). W zasadzie niezmienione zostało ostatnie piętro. W jednym z pomieszczeń znajdują się pozostałości po urządzeniach filtrowentylacyjnych wraz ze stosownym schematem. Sądzę, że na codzień funkcjonowała raczej wentylacja grawitacyjna, nie mogę jednak wykluczyć (może ktoś mnie oświeci), że w czasie zagrożenia atakiem chemicznym, przy pracujacej wentylacji, wytwarzano wyższe niż na zewnątrz ciśnienie. Nadto od szkodliwych czynników zewnętrznych oddzielały dwie pary gazoszczelnych drzwi.Magistrale nawiewne i wwiewne biegły w ścianach i pod sufitem.
Załączniki
otwór wentylacyjny.jpg
schemat.jpg
pomieszczenie filtrowentylacji.jpg
Widoczny fosforyzujący pas i przewód wentylacji
Widoczny fosforyzujący pas i przewód wentylacji
jedna z sal klubu.jpg
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 1 paź 2005, o 13:56

Panowie P. - sugestie.
Mam prosbę. Jesli zdjec jest kilka - to oczywiscie wrzucajmy w FORUM bo taki jest zamysł BDK. Natomiast jesli jest wiecej zdjec wartych pokazania - to moze warto zalozyc osobna galerie w naszej galerii podziemnego szczecina i tam wrzucic bez zastanawiana sie czy jedno wiecej czy jedno mniej...
Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Postautor: Porucznik » 11 paź 2005, o 20:31

Dostosuję się. Zdjęć jest bez liku... W zasadzie to możnaby stworzyć konkurencję dla "podziemnego" czy "fajnego" szczecina. Pozostaje tylko kwestia obróbki. W najbliższym czasie postaram się coś podrzucić.
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 23 paź 2005, o 12:48

Do tego dazymy, by nie bylo konkurencji pomiedzy poszczegolnymi grupami, a jedynie wspolna "dzialalnosc" moze przyniesc efekty...

Hubert, gdzie wyczytales o liczbie magazynoschronow? Posiadasz jakies ciekawe materialy, ktorymi ewentualnie chcialbys sie podzielic ? Dla mnie dojazd do N. to tzw. bulka z maslem ;) A moze cos by sie zwiedzilo przy okazji ?
.:konger:.

One life. Live it.
Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Postautor: Porucznik » 24 paź 2005, o 15:01

Prawdą jest, że cel jest jeden... Po prostu możliwe jest stworzenie alternatywnej galerii podziemnych obiektów na portalu Sedina. Większość z nich pewnie by się powtarzała ("klasyki" w rodzaju pętli Trójki, Unii Lubelskiej, Ślimaka itp.), ale część mogłaby prezentować nowe ujęcia czy nieznane bliżej miejsca. Jedynie w tym sensie pisałem o stworzeniu "konkurencji".
Informacje o liczbie schronów zaczerpnąłem z powszechnie dostępnego, acz przeze mnie nie zweryfikowanego źródła, jakimi są "Zeszyty Szczecińskie", z tomu autorstwa Ryszarda Kotla „Bastiony, forty, bunkry... Historia umocnień obronnych Szczecina”. Ten wątek już się kiedyś przewinął: http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.p ... &start=150 . Do listy mogę dorzucić paropiętrowy schron chyba na Stołczynie i dwa obiekty przy ul. Światowida (siedziba RIO i obok - punkt skupu metali kolorowych).
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 24 paź 2005, o 16:25

:lol: Jeśli pisząc o obiekcie na Stołczynie, masz na myśli ten to on ma 9 kondygnacji - piękny LS-Hochbunker, niestety obecnie niedostępny. I tutaj muszę złożyć samokrytykę :oops: nie wymierzyłem go kiedy był on dostepny, a teraz już marne szanse - no chyba że zmienią się przepisy i nadajniki telefonii komórkowej nie będą mogły stać przy blokach mieszkalnych. Czego i sobie i Państwu życzę.
Załączniki
Kościelna 35.JPG
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 9 lis 2005, o 09:43

Na schronie swoje nadajniki ma GSM... Ma ktos moze znajomosci wsrod pracownikow tego operatora ?
.:konger:.

One life. Live it.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości