Busol - zagadka nr 2 - "Upadek"

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Busol - zagadka nr 2 - "Upadek"

Postautor: Busol » 16 lis 2004, o 00:08

Gdzie znajdował się ten napis przed wojną.

Aby uprzedzić wszystkie głupie myśli informuję:
Szczecin przed wojną był niemiecki. Niemcy przed wojną mieli przygodę z nazizmem i Adolfem H. Z tego prosto wychodzi że Szczecin miał przygodę z Adolfem H i nazizmem bo był niemiecki. A wszystko to skłąda się na historię naszego miasta. Stąd ten napis w mieście...

Dodatkowo prosze potraktować to jako zapowiedź galerii która będzie dotykała tej delikatnej sprawy - Szczecin w "tamtych czasach". Natomiast musze jakoś delikatnie ją przygotować, aby nie urazić czytelników o wrażliwej na te sprawy wrażliwości... coby znowu jakiegoś referendum nie chcieli robić nam nawet ironicznie...
Załączniki
060_1_small.jpg
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 16 lis 2004, o 00:19

I bardzo dobrze. Nigdzie nie można znaleźć nic na temat Stettina w latach 39-45 no i może trochę wczesniej.
A odpowiedź: jest to sala obecnego Banku PKO dawniej Gmach KW PZPR a jeszcze wczesniej też bank no może Sparrkasse.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 16 lis 2004, o 00:28

To se pozgadywali.
Spimac. Jesteś za szybki - przez to inni nie mają zabawy :-)
Żartuję. oto zdjęcie w całości - zresztą bardzo znane a napis zobaczyłem dopiero dziś. Co do galerii - może nawet w tym tygodniu puśćimy małą próbkę
Załączniki
060_1.jpg
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 16 lis 2004, o 00:40

Dzięki a myślałem , że jestem za stary.
Co do galerii to będę czekał niecierpliwie.
Pozdrawiam
mn
Posty: 9
Rejestracja: 3 lis 2004, o 21:44

Postautor: mn » 16 lis 2004, o 00:54

Ten bank to była Städtische Sparkasse zu Stettin, jeden z najstarszych banków oszczędnościowych w Niemczech (założony w 1823 roku). Nowa siedziba kasy została ukończona w listopadzie 1935, stąd i napis...
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 16 lis 2004, o 02:19

I nikt nie powiedział naprawdę najważniejszego, że adres tego jest Königsplatz 16.

Bus, Tobie się TAKIEJ galerii zachciewa?
Ty wiesz, ile miast kanadyjskich ryknie tu zgodnym chórem?
Ty wiesz, ile referendów zaraz się samoistnie rozpisze?
Nasz nieodżałowany śp.(wirtualnie) Q od razu napisze, że chcesz Onkla Adolfa wskrzeszać, zapraszać harcerzyków, by latali tam i z powrotem po Chrobregowałłeenach? Że na pewno masz pioruny pod pachami i że skończyłeś tylko pomaturalną. Że jesteś nawet nie kryptonazistą tylko jawnym Hitlerjugendem. A główny inspirator referendów już nie jest Twoim przyjacielem, ale wrogiem.
Szczecin zawsze polski. Alleluja i do przodu.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 16 lis 2004, o 08:49

Bachinstitut pisze:I nikt nie powiedział naprawdę najważniejszego, że adres tego jest Königsplatz 16.
Bo wszyscy wiedzą gdzie to jest.

[Uwaga - będę się czepiał słówka 'najważniejszego']
Wcale nie najważniejsze !
Dużo łątwiej znaleźć budynek jak się wie gdzie to jest niż jak się ma adres ty kartograficzny fetyszysto :P
Powedz komuś dziś, że ma znaleźć adres Niepodległości 2 albo Pocztę na Niepodległości - co będzie łątwiejsze ? (to przykład bo NIE znam adresu poczty, ale chodzi o istotę. BO moimzdaniem to że był to adres Konik platz 16 nie jest najważniejsze
Wrrrrrr....

[Koniec czepiania się słówka 'najważniejszego']


W sprawie galerii i tego, że ktoś się bedzie czepiał - to jestem marmurowym optymistą choć poruszamy się po bagnistym terenie.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 16 lis 2004, o 09:01

Polemizowałbym, Bunio!
Jeśli na przykład powiesz, że szukasz np. Zamku Książąt Pomorskich, to NIKT w mieście nie wie, gdzie toto się znajduje, czy na Pomorzanach, czy może na Gocławiu. To nic nikomu absolutnie nie mówi. Ale jak podasz adres Pelzerstraße 22-23, to wszyscy robią wielkie „Aaaaaaaa, to taaaaam!”


Od samego początku sobie podkpiwałem. Tylko, że druga część mojego poprzedniego postu była bardziej podszyta ironią, niż pierwsza. No to jak miałem zróżnicować pochyłość liter?
Eeeeeeeeee, Amin, nie skleił! Marmurowy Admin! Nie skleił!
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 16 lis 2004, o 23:51

Dodatkowo prosze potraktować to jako zapowiedź galerii która będzie dotykała tej delikatnej sprawy - Szczecin w "tamtych czasach". Natomiast musze jakoś delikatnie ją przygotować, aby nie urazić czytelników o wrażliwej na te sprawy wrażliwości... coby znowu jakiegoś referendum nie chcieli robić nam nawet ironicznie...
Bez przesady. Zdjęcia z Warszawy czy Krakowa z lat wojny też upstrzone są swastykami i jakoś nikomu to nie przeszkadza. A jakie niby flagi miały powiewać w Szczecinie w tamtych czasach? Czy na pewno sprawa jest "delikatna"?
Pozdrawiam - Sławek :D
PS: ja ze swojej strony bardzo czekam na galerię z lat "wczesnych powojennych". I nie chodzi mi bynajmniej o zdjęcia ruin Starego Miasta.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 17 lis 2004, o 14:16

A moze takie zdjecie na początek???
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 17 lis 2004, o 14:22

Nie przeszło- chyba cenzura, druga proba.
Załączniki
Stettin UFA Palast.jpg
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 17 lis 2004, o 14:39

Nie - nie ma cenzury.
Ale mam propozycję. Jeśli masz (macie) takie zdjęcia - to podeślijcie: admin@sedina.pl ja je wszystkie poukładam i wrzucę, bo na FORUM to nie każdy znajdzie.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 17 lis 2004, o 16:15

No to zaczęło się. Bachinstitut ma być gorszy? Poniżej zdjęcie z okazji przyjazdu wujka Adolfa do Szczecina w dniu 12 czerwca 1938.
To zdjęcie zapodałem tu tylko na osobistą odpowiedzialność Busola.
Załączniki
UFA-Palast; 1938
UFA-Palast; 1938
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 17 lis 2004, o 17:00

Ale ja mówiłem całkiem poważnie.

Podeslijcie mi zdjęcia, bo mam wrażenie, ze robi sie bałagan - (prawda keson ?).
Zdjecia ogląda się w galerii a na forum sie rozmawia. Ja też mam wiele zdjeć, ale chciałbym je jakoś razem do kupy zebrać i zaprezentować jako jakąś przemyślaną całość. Dlatego zdjęcie BI wrzucił na włąsną a nie moją odpowiedzialność, bo ja chcę zrobić galerię...
Zależy mi na porządku nie dlatego, że na formum nie warto umieszczać zdjęć, tylko, że galeria jest trwalsza niż FORUM gdzie posty czesto odchodzą w zapomnienie.

A BI znowu wprowadza bałagan, w imię:
Bachinstitut pisze: Bachinstitut ma być gorszy?
To może wrzuć od razu wszystko co Ci dziś podrzuciłem i wtedy na pewno nie będziesz gorszy... (proszę tego nie brać na poważnie w całości tylko w 60%)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 17 lis 2004, o 19:11

Busol pisze: To może wrzuć od razu wszystko co Ci dziś podrzuciłem i wtedy na pewno nie będziesz gorszy
Ty chcesz, by wszyscy od razu dostali ataku serca? Mój Ci nie wystarczy?
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości

cron