Logo TV Szczecin

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Logo TV Szczecin

Postautor: Yomi » 8 wrz 2005, o 22:57

Pamietacie czasy zanim powstal trzeci kanal tvp ? Powoli to sie zaciera w pamieci i chcialbym w tym momencie uratowac cos o czym ludzie powoli zapomniaja - plansza TV Szczecin na ktorej byla fotka portu wraz z elewatorem. Pamietam czasy kiedy byly niektore programy ze Szczecina puszczane na ogolnokrajowy eter, wtedy przed nimi byla pokazywana taka plansza i do tego jeszcze dzwieki syreny statku ulozone w melodie (nawet przed kronika taka plansza sie pojawiala)...
Czy ktos posiada wlasnie w wersji elektronicznej to logo ? Jezeli nie to moze ktos ma znajomych w TVP Szczecin aby wykonal skan zanim ta "historia" sie zawieruszy ? (sciezka dzwiekowa takze by sie przydala)

Pozdr
Yomi
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 8 wrz 2005, o 23:06

Planszę chyba większość z nas pamięta doskonale. Wchodziła przed pasmem regionalnym i przed każdym programem wyprodukowanym w Szczecinie, a nadawanym na całą Polskę (np. przed magazynem Morze). Pamiętam także starą czołówkę Kroniki z charakterystyczną ścieżką dźwiękową.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 8 wrz 2005, o 23:26

nic się na pewno nie zawieruszyło. chociaż nie wiem czy zachowała się oryginalna plansza. Ale to się da ustalić. Nie wiem co ze ścieżką dźwiękową, ale postaram się ją zaprezentować:
turu tu tu, tu tu tuuuuu, buuuuu, buuuuuu, buuuuuuu :wink:
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Postautor: Yomi » 8 wrz 2005, o 23:35

Tak tak tak, dokladnie Krasiu - badz tak uprzejmy i popracuj nad tym tematem blizej - moze TV podaruje nam jako portalowi oryginalna tablice (jezeli jeszcze jej gdzies nie posiali...)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 8 wrz 2005, o 23:41

Yomi pisze:Tak tak tak, dokladnie Krasiu - badz tak uprzejmy i popracuj nad tym tematem blizej - moze TV podaruje nam jako portalowi oryginalna tablice (jezeli jeszcze jej gdzies nie posiali...)
Super pomysl.

Krasiu mecz TV bo tablica pewnie jest Niczyja teraz ;-)
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 8 wrz 2005, o 23:47

Busol pisze: Super pomysl.

Krasiu mecz TV bo tablica pewnie jest Niczyja teraz ;-)

Myślałem, że po to potrzebujesz mejla. Ale okej. Popytam. Dam znać w przyszłym tygodniu, bo jutro jestem cały dzień poza Szczeciniem.
bigi
Posty: 71
Rejestracja: 7 wrz 2005, o 20:00
Kontakt:

Postautor: bigi » 9 wrz 2005, o 08:42

ja juuz zapomnialem ze w ogole byla taka rzecz, jakos nie zwracalem na to uwagi, ale rzeczywiscie, byla i nie ma :)
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 9 wrz 2005, o 09:21

Krasiu pisze: turu tu tu, tu tu tuuuuu, buuuuu, buuuuuu, buuuuuuu :wink:
W tV nazywali ją KROWA.
_________________
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
maciulka
Posty: 253
Rejestracja: 26 lis 2004, o 14:04
Lokalizacja: Szczecin Śródmieście

Postautor: maciulka » 9 wrz 2005, o 09:31

Kiedy ucząc się jeszcze w liceum byłam "zacnym" muzykiem Szczecińskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Olimpia", ten SYGNAŁ (kapelmistrz mówił zawsze - "a teraz gramy sygnał"), czyli ten dźwięk o którym mówicie był zawsze i wszędzie graną przez nas wizytówką Szczecina - naszego niezwykłego miasta. Niemal każdy koncert go zawierał, obojętnie czy grałyśmy w Polsce czy za granicą. Jak dobrze Yomi, że przypomniałeś te dawne czasy... :cry:

A nie wiem czy wiecie, że ten sygnał miał też swój dalszy ciąg. Nie zaśpiewam Wam tutaj jak Krasiu, bo nawet mi się nie uda, ale powiem, że był piękny.
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Postautor: Yomi » 9 wrz 2005, o 11:27

maciulka pisze:...A nie wiem czy wiecie, że ten sygnał miał też swój dalszy ciąg...
Postaraj sie chociaz o nuty to namowimy naszego admina aby dal nam koncert na klarnecie, albo moze Sacek, bo podobno ma trąbe (i mial w nia dostac ;) )
Awatar użytkownika
maciulka
Posty: 253
Rejestracja: 26 lis 2004, o 14:04
Lokalizacja: Szczecin Śródmieście

Postautor: maciulka » 9 wrz 2005, o 13:31

Jeśli będzie taka możliwość, to może jakieś nagranie uda mi się zdobyć (ale to dość wątpliwe) albo nuty... Hmmm, może kiedyś jakimś cudem. :?

Do pełnego efektu potrzeba byłoby kilku puzonów, waltorni, basów i saksofonów, klarnety też by się przydały...
Awatar użytkownika
Exadum
Posty: 1448
Rejestracja: 8 maja 2004, o 21:47
Lokalizacja: klikam z Polic, kiedyś patrzyłem na sklep Matz'a

Postautor: Exadum » 9 wrz 2005, o 19:05

Misie moje drogie :-)
Plansze można zobaczyć podczas oglądania filmów z serii "To było tak"
Które podobno już krążą na DVD po mieście.
Na 100% jest prezentowana ta plansza w pierwszym i ostatnim odcinku.
Niech no ja dotre do domu....
Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kevin » 9 wrz 2005, o 22:29

Wywołaliście piękny temat... dorzucę więc - jak myślę - ciekawą historię:
Poza "krową" egzystowała również inna plansza. Najstarsi sediniacy zapewne pamiętają, że zazwyczaj rano leciał film fabularny, potem była długa przerwa a program tv zaczynał sie po południu. Przez cały dzień nadawana była plansza testowa tzw. test RETMA. W latach 60-tych nadawany był lokalnie ze Szczecina. Ciekawostką techniczną jest to, że nie była to tekturowa plansza z naklejonym zdjęciem, jak wspomniana krowa, a był to obraz wytworzony przez tzw. generator monoskopowy, czyli mówiąc dzisiejszym językiem czysto elektronicznie. W praktyce była to skrzynia wielkości telewizora wypełniona dziesiątkami lamp elektronowych. Jako małego chłopca ojciec zabrał mnie kiedyś na stację i z rozdziawioną gębą podziwiałem ów generator. Po wielu latach natkąłem się na serce całego generatora - samą lampę monoskopową - za szybą na wystawce w gabinecie któregoś z prezesów...
Załączniki
retma.jpg
_____________________
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Postautor: Yomi » 9 wrz 2005, o 23:22

Exadum pisze:...Plansze można zobaczyć podczas oglądania filmów z serii "To było tak" Które podobno już krążą na DVD po mieście...
Niby racja, ale pomysl jaka to by byla frajda gdyby zrobic wystawe a podczas jej trwania na stojaku oryginalna plansza z TV Szczecin, obok niej pseudo automat wrzutowy (domyslnie Krasiu) z tabliczka na szyi "uslysz oryginalny dziwek Krowy", gdy ten, po wrzuceniu monety z nominalem 2 PLN z glebin swego ciala wydobedzie przepiekna melodie turu tu tu, tu tu tuuuuu, buuuuu, buuuuuu, buuuuuuu...
Stary, tego nie da sie slowami opisac, wtedy to dopiero gazety pisalyby gazety, radio, tv by trabily - Historia powraca niczym bumerang..., Szczecinski sygnal znow w eterze..., Moda na retro znow powraca..., Niesmiertelna wizytowka Szczecina....
Przyjechalby caly zarzad Krajowej Rady Radiofoni i TV by wreczyc Krasiowi w zlotej ramce Koncesje na nadawnie, przyjechalaby ekipa Niedowiary by nakrecic reportaz Czlowiek i Krowa w jednym a nawet sam Woloszanski by sie pofatygowal w celu nakrecenia Sensacji XXI wieku a Ty mi tu z jakas werjsa elektroniczna wyjezdzasz...
Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kevin » 10 wrz 2005, o 00:11

to idąc za ciosem, może założymy Telewizję Sedina 1 ( jedynka na początek)
_____________________

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 152 gości