Zdjęcia z wojny i nie tylko

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 23 wrz 2004, o 20:43

Gorzej, znacznie gorzej! Mogę tylko powiedzieć, że chodzi o jedną z placówek "kulturalnych", a nie militarnych.
buchheide
Posty: 52
Rejestracja: 26 maja 2004, o 07:50
Lokalizacja: Szczecin - ZAWADZKIEGO

Postautor: buchheide » 24 wrz 2004, o 06:56

Bez paniki, koledzy i koleżanki. Zdjęcia lotnicze są, na razie 2 sztuki, ale naklejone na karton o wymiarach 1,5 x 1,5 m. Z Busolem rozmawiałem już na ten temat. Pięknie widać np. "Zeppelina" i zniszczenia wojene.

Co do zdjęć wojennych i filmów: w Berlinie jest oddział Bundesarchiv (archiwum federalnego) przechowujący filmy, jest tam film nakręcony przez Armię Czerwoną tuż po wkroczeniu do miasta. Niestety, nigdy go nie widziałem a archiwum przewiduje tylko oglądanie na miejscu. Chyba, że się coś zmieniło.
Od czasu do czasu zdjęcia z wojennego Szczecina pojawiają się na e-bay'u. Np. ostatnio było zdjęcie z "Zeppelinem" zrobione ze statku w porcie. Inne pokazywało U-boota zacumowanego w porcie. Mam je na twardym dysku, Busol chyba też.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 24 wrz 2004, o 09:55

Bachinstitut pisze:Obawiam się, że w najgorszym z miejsc do sforsowania w naszym mieście. Znacznie trudniejszym niż RAF.
Ale jak mówi BoB Budowniczy (Ulubiony bohater mojego dziecka)
Czy Damy Radę ?
TAK DAMY RADĘ !!!

Bach - wiecej optymizmu. Sedina obrasta piórkami, mamy coraz wiecej znajomych i chyba coraz fajniejsze cele i góry do zdobycia.

Więcej optymizmu...
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 24 wrz 2004, o 09:59

buchheide pisze:Co do zdjęć wojennych i filmów: w Berlinie jest oddział Bundesarchiv (archiwum federalnego) przechowujący filmy, jest tam film nakręcony przez Armię Czerwoną tuż po wkroczeniu do miasta. Niestety, nigdy go nie widziałem a archiwum przewiduje tylko oglądanie na miejscu. Chyba, że się coś zmieniło.
Ależ wszyscy niecierpliwi są. Dajmy sobie trochę czasu.
Dodam, że sedina.pl ma już kilku przyjaciół po tamtej stronie granicy i oni właśnie dla nas "wybadowywują" możliwości dotarcia do tych i innych filmów. (A są z Berlina też)

A z duma mogę powiedzieć, że niemcy filmy o szczecinie znajdują nie na stronach niemieckich ale na naszej więc ja tam jestem dobrej myśli, ale myślę, że to kwestia roku a nie miesiąca więc jestem spokojnie nastawiony pozytywnie...
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 24 wrz 2004, o 09:59

Byłby czad, jakby się takie zdjęcia znalazły. Swojego czasu kupiłem w Berlinie zdjęcie lotnicze Berlina z 1943 (były też inne) wielkiego formatu (na oko 80cm x 100). Jest najzwyczajniej w świecie do kupienia za kilka euro. Widać Kudamm, Tiergarten, Unter den Linden, Alex, ale też pierwsze zniszczenia na Moabicie i Wilmersdorfie. Jeśli Berlin ma coś takiego, dlaczego nie Szczecin?
Quebec
Posty: 37
Rejestracja: 22 wrz 2004, o 22:33

Postautor: Quebec » 24 wrz 2004, o 19:26

Tak z pamiątkami u nas krucho. Pamiętam jak sam w połowie lat 80-tych kupiłęm sobie plakat podobnych rozmiarów z widokiem Szczecina z XVII lub XVIIIw. Wydany był z okazji jakiejś wystawy o Szczecinie i kupiłem go w muzeum na Staromłyńskiej. Był to reprint jakiegoś obrazu naturalnej wielkości. Kosztował grosze a był niezwykle efektowny. Takie rzeczy napewno by się przydały nie tylko dla turystów
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 24 wrz 2004, o 21:31

Też to kupiłem. To Lütke 1836. Gapiłem się, jak urzeczony, w Bollwerk. A potem chodziłem specjalnie do ratusza, bo tam wisiał oryginał, i z bliska patrzyłem na szczegóły. Ten drugi Lütke, z 1839 jest jeszcze lepszy, bo pokazuje zabudowania Garnison Lazareth, Johanniskloster i tzw. Gebäuden der Meister’schen Speicher w stanie z pierwszej połowy XIX wieku. Potem wszystko się tam zmieniło. Ledwo można odtworzyć, jak te budynki miały się do zabudowań Bolerku z początku XX wieku.
Johanniskloster zburzono w 1862 roku i wytyczono tam Klosterstraße i Neue Königstraße. I w tym miejscu stoją fundamenty baszty. Napisałem kiedyś na FDS na ten temat: Ciekawe, czy to, co tu napisze, będzie dla kogoś zaskoczeniem, bo nie śledziłem tej sprawy od początku. Odkopanie baszty nie jest żadnym tam odkryciem. Niemcy o tym fakcie wiedzieli, ale nie mieli, że tak powiem, możliwości na odkopanie fundamentów baszty. Na jej fundamentach była wybudowana okrągła klatka schodowa budynku przy Klosterstraße 2-3. W drugiej połowie XIX mieściła się tam nawet przez pewien czas Ministerialschule. I w publikacji „Deutschlnads Städtebau” – „Stettin”, Herausgegeben vom Magistrat, Dari-Verlag (Deutscher Architektur- und Industrie-Verlag), Berlin Halensee, 1925; strona 30, szpalta I, wersety 10-15 sami Niemcy o tym wspominają! Nie chce mi się wierzyć, że w konserwacji zabytków przeoczyli ten passus. A jeżeli wiedzieli… Ta nieszczęsna półokrągła klatka schodowa widnieje zresztą na każdym przedwojennym planie katastralnym w skali większej od 1:1000 i jest tak samo łatwa do identyfikacji, jak tkwiąca w gąszczu zabudowań w środku kwartału Baszta Siedmiu Płaszczy na parceli przy Frauenstraße 47. Ciekawe tylko, co by powiedziała na te „rewelacje” Pani Naczelna Konserwator Zabytków ?
Awatar użytkownika
Arthur
Miszcz
Posty: 349
Rejestracja: 28 cze 2005, o 11:06
Lokalizacja: Preussische Strasse

Postautor: Arthur » 8 wrz 2005, o 13:03

Witam!
Wyciągam ten wątek z kazamatów forum z pytaniem co z tymi materiałami dotyczącymi "delikatnego tematu". Czy zapadła decyzja o ich nieudostępnianiu? Ja chętnie bym zdjęcia pooglądał. Moim zdaniem umieszczanie zdjęć z hakenkreuzami nie miałoby na celu szerzenia nazizmu czy innej zarazy lecz przedstawiałoby po prostu część historii Szczecina.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 8 wrz 2005, o 13:37

Arthur pisze:Witam!
Wyciągam ten wątek z kazamatów forum z pytaniem co z tymi materiałami dotyczącymi "delikatnego tematu". Czy zapadła decyzja o ich nieudostępnianiu? Ja chętnie bym zdjęcia pooglądał. Moim zdaniem umieszczanie zdjęć z hakenkreuzami nie miałoby na celu szerzenia nazizmu czy innej zarazy lecz przedstawiałoby po prostu część historii Szczecina.
Zdjęcia z lat 1933-1945 zostały po prostu włączone w obręb galerii. Nie było ich zresztą aż tak dużo - nie było po co robić ceregieli. Chyba najwięcej było z Pardeplatz i Königsplatz. Taka była historia i koniec - nie ma co się na nią obrażać, ani udawać, że była inna.
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 8 wrz 2005, o 13:45

Znalazłem kiedyś stronę, jak niemiecka jednostka (altyleria?) wybierała się z przyjacielską wizytą do Norwegii (1940?) Ciekawe jest to, że trasa wycieczki biegła przez Stettin i były tam zamieszczone zdjęcia ze Szczecina. Problem polega na tym że nie mogę obecnie zlokalizować tej strony (znalazłem ją chyba przez wyszukiwarkę wp.pl) . Może ktoś ma link do tej strony?
Awatar użytkownika
shiba
Posty: 397
Rejestracja: 17 wrz 2004, o 22:22
Lokalizacja: Neu-Westend
Kontakt:

Postautor: shiba » 8 wrz 2005, o 22:59

o bombardowaniu Stettina
Nie widzialem tych fotek w galerii choc moze kiepsko szukalem :roll:

EDIT:

cos nie mam dzis szczescia do nie powtarzajacych sie linkow mzoe chociaz na zagadke odpowiedzialem dobrze?? w kazdym razie dobranoc panstwu
Ostatnio zmieniony 8 wrz 2005, o 23:17 przez shiba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 8 wrz 2005, o 23:16

Przewinęło się to już kiedyś przez forum. Zdjęcia są błędnie podpisane.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 9 wrz 2005, o 00:00

:lol: Mam, tylko nie piszcię że już było...
http://www.panzerplatte.de/Start88-1.html
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 9 wrz 2005, o 00:08

Trzy zdjęcia, ale za to jakie. Masz jeszcze jakieś podobne źródełka?
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 9 wrz 2005, o 00:09

Jak dla mnie rewelacja. Szczególnie na tej fotce z tramwajem

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości

cron