Jezioro Szmaragdowe

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 5 wrz 2005, o 21:28

ratownik202 pisze:witam wszystkich ja twierdze ze to przykrywka z tego co mi wiadomo z pewnych zrudeł to tam brakuje sporo pomieszczen zostały one labo dobrze zamaskowane albo dobrze zasypane przynajmiej wiem ze wiezdzał tam samochód z całom swita niemców czyli twierdze ze te stowazyszenie bedzie wszystkim pokazywało podziemia a kiedy beda mieli spokój od wycieczek to zajmia sie poszukiwanaimi dalszych pomieszczen i tego co wnich sie znajduje ciekawa przykrywka co nie
cholernie ciekawe, coś na wzór teorii spisku, co nie? :wink:

PS: wiesz może coś więcej o tej świcie?
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 5 wrz 2005, o 22:25

Kazimierz Golczewski dawno dawno temu w książce "Porzucona twierdza" napisał coś w tym stylu (książkę mi ukradli więc nie zacytuję), że jak tylko miało być bombardowanie (a zapowiadały je samoloty zwiadowcze) to długa kolumna ciężarówek ze Szwedem-Koburgiem na czele pędziła do schronów koło j. szmaragdowego. I nic więcej. Bez podania źródeł itp.
To fakt, że jedna z dróg dziwnie się kończy, urywa się przed skarpą (kilkadziesiąt metrów od OSP) Ale śladów jakiegoś wjazdu nie ma. A jeśli chodzi o to, że stowarzyszenie spokojnie poszuka. A niech szuka. Panowie mają porządny sprzęt i nie muszą rozwalać całych ścian i robić z podziemi plaży żeby przekonać się czy za murem coś jest. Cholerni partacze i dzieciarnia z młotkami już tam zrobiła wystarczająco dużo szkód
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 5 wrz 2005, o 22:38

8) Uwaga, uwaga.
BARDZO TAJNE WEJŚCIE do BARDZO TAJNEGO OBIEKTU na Kopalnianej może być wszędzie...
Załączniki
Tajne wejście.JPG
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 5 wrz 2005, o 22:39

Krasiu pisze:Kazimierz Golczewski dawno dawno temu w książce "Porzucona twierdza" napisał coś w tym stylu (książkę mi ukradli więc nie zacytuję), że jak tylko miało być bombardowanie (a zapowiadały je samoloty zwiadowcze) to długa kolumna ciężarówek ze Szwedem-Koburgiem na czele pędziła do schronów koło j. szmaragdowego. I nic więcej. Bez podania źródeł itp.
To fakt, że jedna z dróg dziwnie się kończy, urywa się przed skarpą (kilkadziesiąt metrów od OSP) Ale śladów jakiegoś wjazdu nie ma. A jeśli chodzi o to, że stowarzyszenie spokojnie poszuka. A niech szuka. Panowie mają porządny sprzęt i nie muszą rozwalać całych ścian i robić z podziemi plaży żeby przekonać się czy za murem coś jest. Cholerni partacze i dzieciarnia z młotkami już tam zrobiła wystarczająco dużo szkód
ta droga ZAWSZE się tak urywała. Potwierdził to również Uwe, który będąc z nami w Puszczy Bukowej bardzo ciekawie opowiadał o tych obiektach, także o tajemnicznej drodze. Mimo, że teren był zamknięty i pilnowany można było się w okolicy pokręcić, niby zwiedzając leśne zakątki PB.

Jeśli ktoś nie podaje źródeł to ciężko to teraz będzie po tylu latach zweryfikować... Hmmm, czy to nie dziwne, że tajemniczy symbol bogactwa III Rzeszy - ciężarówki z zakryte plandekami - pojawiają się przy każdej tego typu historyjce? A mi się wydawało, że samochody bardzo się przydawały, ale do ucieczki z gorącego terenu, a nie do zakopywania w niezliczonych sztolniach, schronach, bunkrach, korytarzach i tym podobnych...
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 5 wrz 2005, o 23:08

... choć mogło być też calkiem małe wyjście...
Załączniki
Małe wyjście.JPG
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 6 wrz 2005, o 01:25

ratownik202 pisze:witam wszystkich ja twierdze ze to przykrywka z tego co mi wiadomo z pewnych zrudeł to tam brakuje sporo pomieszczen zostały one labo dobrze zamaskowane albo dobrze zasypane przynajmiej wiem ze wiezdzał tam samochód z całom swita niemców czyli twierdze ze te stowazyszenie bedzie wszystkim pokazywało podziemia a kiedy beda mieli spokój od wycieczek to zajmia sie poszukiwanaimi dalszych pomieszczen i tego co wnich sie znajduje ciekawa przykrywka co nie
Szczerze polecam.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 6 wrz 2005, o 07:15

I. to gdzie droga sie urywa to tylko parking na ciężaróki, mamy tam płąskie płyty ułożone poziomo w stosunku do terenu,żeby ciężarówki sie nie stoczyły ze zbocza, choć wjazd do podziemi o ile istniał mógł być pod brukiem(zamaskowany)
II. Podejrzewam że nie ma "cudownego podziemnego wjazdu" lecz samochody parkowały w garażach na terenie bazy(trzy garaże w budynku ze stróżówką - autentyczność budynku potwierdza gruby betonowy dach).
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 6 wrz 2005, o 12:43

to gdzie droga sie urywa to tylko parking na ciężaróki, mamy tam płąskie płyty ułożone poziomo w stosunku do terenu,żeby ciężarówki sie nie stoczyły ze zbocza
no trudno żeby były pionowo w stosunku do terenu. Skąd takie śmiałe przypuszczenia? Parking na ciężarówki - :shock:
trzy garaże w budynku ze stróżówką - autentyczność budynku potwierdza gruby betonowy dach
- nigdy nie miałem wątpliwości, że to autentyczne budynki.
Podejrzewam że nie ma "cudownego podziemnego wjazdu" lecz samochody parkowały w garażach na terenie bazy
- doskonale, jestem za a nawet dalej.
Awatar użytkownika
Penetrator
Posty: 701
Rejestracja: 25 lut 2005, o 20:05
Lokalizacja: Junkerswerke

Postautor: Penetrator » 6 wrz 2005, o 20:20

...tak mógł wyglądać wjazd dla ciężarówek...a tak wejście dla ludzi...
Załączniki
Wejście.JPG
wjazd dla ciężarówek.JPG
Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Postautor: Porucznik » 1 paź 2005, o 17:20

• Podziemny Szczecin (02-09-05)
Andrzej Kraśnicki jr 02-09-2005

(...) Podziemia gauleitera
Tunele koło Jeziora Szmaragdowego powstały w czasie II wojny światowej albo tuż przed nią. Według różnych relacji i wspomnień to właśnie w tym miejscu przed alianckimi nalotami chronili się bonzowie NSDAP ze Szczecina z gauleiterem Franzem Schwedem Coburgiem na czele.(...)
Krasiu pisze: I nie rozumiem czemu korekta odmieniła mi godność gauleitera. Nie zauważyłem tego. Ze mnie więc proszę się nie śmiać :wink:
Ten sam chochlik szkodził już w 2001 r. W artykule "Podziemne miasto Szczecin" (dodatek do Głosu Szczecińskiego z 1-2.09.2001 r.) autorstwa Krasia zrobił taki oto figielek...:
Załączniki
artykuł2.jpg
bigi
Posty: 71
Rejestracja: 7 wrz 2005, o 20:00
Kontakt:

Postautor: bigi » 15 paź 2005, o 18:08

Krasiu pisze:Stowarzyszenie nie zamierza zawłaszczyć sobie tuneli i nikogo tam nie wpuszczać. Wyjątkiem może być jedynie okres zimowy, bo wtedy żyje tam sobie mnóstwo nietoperzy. :
z tego co mii wiadomo to jesl chodzi o gacki to i stowarzyszenie nie ma wstepu obecnie do tuneli :D heh netoperki rulesssss :)
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 23 paź 2005, o 13:32

Krasiu pisze:Kazimierz Golczewski dawno dawno temu w książce "Porzucona twierdza" napisał coś w tym stylu (książkę mi ukradli więc nie zacytuję), że jak tylko miało być bombardowanie (a zapowiadały je

Ja mam, jakby co moglbym pozyczyc, celem ekhm, skopiowania ;)

samoloty zwiadowcze) to długa kolumna ciężarówek ze Szwedem-Koburgiem na czele pędziła do schronów koło j. szmaragdowego. I nic więcej. Bez podania źródeł itp.
To fakt, że jedna z dróg dziwnie się kończy, urywa się przed skarpą

Kawalek dalej, po lewej, na skarpie, sa pozostalosci (?) wejscia do podziemi czy tylko wejscia na polane widokowa ?? Za duzo tam betonu, ktora wala sie takze na zboczu...

(kilkadziesiąt metrów od OSP) Ale śladów jakiegoś wjazdu nie ma. A jeśli chodzi o to, że stowarzyszenie spokojnie poszuka. A niech szuka. Panowie mają porządny sprzęt i nie muszą rozwalać całych ścian i robić z podziemi

Czy maja na pewno ? Bo nie widzialem... Fakt, ze ich stowarzyszenie to ludzie, glownie po 40, prawnicy, inzynierowie, geodeci, itd. Mielismy im pomoc w adaptacji, ale konczylismy renowacje cmenatrza na Slawocieszu - tym razem stawialismy plotek. Co do Szmaragdowego, mam tam jakies swoje teorie na ten temat, ale to do pogadania na zywo, a nie na forum.

Poza tym, pewne osoby tez maja swoje zdanie co do dzierzawy owych obiektow, moze i podpada to troche pod spiskowa teorie dziejow, ale co tam...


plaży żeby przekonać się czy za murem coś jest. Cholerni partacze i dzieciarnia z młotkami już tam zrobiła wystarczająco dużo szkód
Sciany w tym obiekcie byly systematycznie kute od ok. 1999 moze 2001 roku...
.:konger:.

One life. Live it.
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 23 paź 2005, o 13:45

bigi pisze:
Krasiu pisze:Stowarzyszenie nie zamierza zawłaszczyć sobie tuneli i nikogo tam nie wpuszczać. Wyjątkiem może być jedynie okres zimowy, bo wtedy żyje tam sobie mnóstwo nietoperzy. :
z tego co mii wiadomo to jesl chodzi o gacki to i stowarzyszenie nie ma wstepu obecnie do tuneli :D heh netoperki rulesssss :)
Z tego, co sie orientuje, to podziemia wydzierzawilo nie tylko stowarzyszenie poszukiwawcze, lecz takze szczecinski oddzial Salamandry (nietoperzowych ona... ekhm, tych, wielbicieli). Zastanawia mnie jedno, teraz zyje tam moze 1, no gora 5 nietoperzy. Ja pamietam czasy, gdzie za scianami spalo dobre 50 czy 70 szt.! Bo mnostwo mlodych bylo... Teraz? To juz nie ma co chronic IMHO...
.:konger:.

One life. Live it.
Sabaka
Posty: 6
Rejestracja: 22 maja 2006, o 19:28

Postautor: Sabaka » 22 maja 2006, o 19:29

Słyszałem, że w niedziele (28 maj 2006) mają być dni otwarte obiektów nad j. Szmaragdowe (wstęp wolny :wink: ).
Awatar użytkownika
jacek80
Posty: 87
Rejestracja: 27 kwie 2005, o 11:26
Lokalizacja: Forever Szczecin

Postautor: jacek80 » 22 maja 2006, o 22:15

Sabaka pisze:Słyszałem, że w niedziele (28 maj 2006) mają być dni otwarte obiektów nad j. Szmaragdowe (wstęp wolny :wink: ).

Tak to prawda hehe data dni otwartych jest zgodna z tym co podajesz:D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 38 gości