Rozbierają cegielnię

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Rozbierają cegielnię

Postautor: Krasiu » 14 sie 2005, o 20:55

Przejeżdżałem dziś ulicą Przyjaciół Żołnierza. Miałem tylko chwilę żeby zerknąć ale wygląda na to, że rozpoczęła się rozbiórka stojącej tam cegielni. Mury stoją, ale brakuje już sporej części dachu. Proponuję małą sesję fotograficzną dla zainteresowanych z uwzględnieniem resztek torów kolejki.
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 14 sie 2005, o 21:10

Krasiu, z tego co pamiętam to jest założony post pt "Cegielnia". Mariusz zadeklarował się do przygotowania dokumentacji ... z tego co pamiętam oczywiście
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 14 sie 2005, o 21:21

http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.p ... =cegielnia


Faktycznie. Gapa ze mnie. Ale i tak zrobię zdjęcia :)
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Postautor: Yomi » 15 sie 2005, o 15:10

Krasiu pisze:Faktycznie. Gapa ze mnie. Ale i tak zrobię zdjęcia :)
Zanim zaczniesz pstrykac to sprawdz czy cyferka na wyswietlaczu Twojego sprzetu nie jest mniejsza od wartosci 36 bo przy pomniku Robiena miales z tym problem ;)
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Re: Rozbierają cegielnię

Postautor: DJ » 16 sie 2005, o 19:36

Krasiu pisze:Przejeżdżałem dziś ulicą Przyjaciół Żołnierza. Miałem tylko chwilę żeby zerknąć ale wygląda na to, że rozpoczęła się rozbiórka stojącej tam cegielni. Mury stoją, ale brakuje już sporej części dachu. Proponuję małą sesję fotograficzną dla zainteresowanych z uwzględnieniem resztek torów kolejki.
Niestety, Miejski Koserwator wydał pozwolenie na rozbiórke piecy wewnątrz cegielni. A w konsekwencji to spowoduje rozebranie budynku do samych fundamentów. I tak zniknie cały Zabelsdorf.... Szkoda
Załączniki
Zdjecie cegielni
Zdjecie cegielni
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 98
Rejestracja: 20 wrz 2004, o 15:05

Postautor: Quba » 16 sie 2005, o 22:06

Zbrodnia, tego typu obiekty w całym kraju przeżywają drugą młodość, są poddawane renowacji bądź przebudowie, Stary Browar w Poznaniu, Stara Papiernia w Konstancinie - Jeziornej, Galeria Kazimierz w Krakowie czy nieukończona jeszcze Manufaktura w Łodzi, jak widać w Szczecinie nikt jeszcze nie dorósł do takiego myślenia o obiektach poprzemysłowych, najłatwiej je rozebrać i to w dodatku z błogosławieństwem konserwatora zabytków.
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

Postautor: piotr_now » 16 sie 2005, o 22:07

Quba pisze:i to w dodatku z błogosławieństwem konserwatora zabytków.

... Bachinstitut - czy chciałbyś coś dodać ? ;)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 16 sie 2005, o 22:12

Z wielką przyjemnością / zniesmaczeniem - to co zawsze. Odważnie - dla mnie jest to kolejny przykład destrukcyjnej działalności naszej Pani Koserwator i tyle.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 16 sie 2005, o 22:13

Może Pani Konserwator nie dzwoniła ostatnio do Wyborczej i po prostu nie wie o sprawie?
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Jezu
Posty: 961
Rejestracja: 2 sty 2005, o 01:47
Lokalizacja: Pilchowo

Postautor: Jezu » 16 sie 2005, o 22:17

Trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe
A nie w uwiędłych laurów liść z uporem stroić głowę.

Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 16 sie 2005, o 22:25

To moze ponowie swoj pomysl i wystapmy z akcja zbierania podpisow i/lub prośbą o zaprzestanie destrukcyjnego działania.

kto chetny ?
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 16 sie 2005, o 22:38

Quba pisze:tego typu obiekty w całym kraju przeżywają drugą młodość, są poddawane renowacji bądź przebudowie, Stary Browar w Poznaniu
Pieniądze, pieniądze, pieniądze. Wiadomo kto odnowił Stary Browar. Nie była z to miejska forsa.
Oczywiście nie twierdzę, że nasz magistrat robił cokolwiek aby to zatrzymać ale obawiam się, że i tak budynek jeśli nie remontowany to stałby po prostu i niszczał plądrowany jak wiele innych, piękniejszych w centrum miasta.
Teren z budynkiem jest chyba w prywatnych rękach i jeśli nie jest to zapisane jako zabytek to zbieranie podpisów niewiele pomoże. Z resztą, nawet jeśli rozbiórka zostanie przerwana to co dalej, kto to zrobi ?
Nie myślcie, że jestem za rozbiórką, nic podobnego. Obserwuję to codziennie, byłem w środku (będzie galeria) widziałem rozbiórkę pięknej willi właściciela cegielni. Naprawdę mi też szkoda, ale jestem realistą.
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 18 sie 2005, o 00:40

A to ciekawostka. Cegielnia zostanie rozebrana, ale następnie zostanie odbudowana. Jej obecny stan techniczny jest tragiczny i ponoć nie da się wyremontować w jakiś tradycyjny sposób. Praktycznie trzeba zbudować ją od nowa. I zrobi to jakiś inwestor. Ciekawe, bo jak sprawdziłem, nie jest to obiekt wpisany na listę zabytków. Ale MKZ ma teraz z tą inwestycją coś wspólnego.
Więcej szczegółów wkrótce
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 18 sie 2005, o 08:49

Krasiu, jesteś pewny, że powstanie nowa cegielnia ?
Ja słyszałem, że powstanie ale taka, gdzie się tylko sprzedaje i to nie cegły.
A zwie się, tfu, supermarkiet.
Awatar użytkownika
ArkadiuszSz
Posty: 404
Rejestracja: 9 paź 2004, o 14:34
Lokalizacja: Szczecin-Altdamm

Postautor: ArkadiuszSz » 18 sie 2005, o 11:56

Z tym starym Browarem w Poznaniu to trochę nie wyszło. Teraz został sprzedany bo doktor K. zmienił kierunki inwestowania. Natomiast jeśli odbudowa cegielni pójdzie w poznańskim kierunku - to bardzo dobrze. W Starym Browarze też jest supermarkiet ale w podziemiu a pozostałe 5 pięter - wypas galerie,butiki, restauracjie itp. Sam zakątek miasta dużo zyskał na wyglądzie i atrakcyjności. Jestem za odbudową cegielni w tym właśnie stylu/kierunku. Niech teraz służy mieszkańcom Szczecina w bardziej komercyjny sposób. Cegieł już się naprodukowała :wink: I tylko szkoda ,że wiele z nich tkwi dzisiaj w W-wie :cry:
Ars Longa! Vita brevis.
========
GG 1893442
Skype: izy_dorek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości