Mariusz - zagadka nr 16 powojenna

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Mariusz - zagadka nr 16 powojenna

Postautor: MariuszSamek » 27 lip 2005, o 17:50

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Ewaewa lecz nie wiemy gdzie to jest.
Prawdopodobnie gdzieś na Niebuszewie...
Ja osobiście obstawiałem kamienicę przy ul. Czesława ale dziś tam byłem i nie zgadza się.
Załączniki
Mariusz_-_zagadka_nr_16.jpg
Darkman1948
Posty: 1751
Rejestracja: 15 lip 2005, o 11:31
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: Darkman1948 » 27 lip 2005, o 18:55

Ja bym byl za tym ze to Pomorzany ale nie jestem pewny.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 27 lip 2005, o 18:57

Na Czesława to nie wygląda...
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 4 sie 2005, o 21:23

Eweewe, po obejrzeniu mapy cofam się do hipotezy danej przez Ciebie.

Załączam mapkę na ktorej widać jak to kamienica jest widoczna na zdjęciu.
Tylko, że musiała by to być kamienica którą rozebrano kilkanaście lat po wojnie.
EwaEwa, z którego roku ta fotka ?

Co forumowicze na taki pomysł ?
Załączniki
Mariusz_-_zagadka_nr_16_mapka2.jpg
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 4 sie 2005, o 22:20

Aż boję się pisać - zdjęcie datowane - marzec 1960 .( 15 lat po wojnie...)
Wystarczy Jedno ewa :wink:
P.s. Zamieszkali, bądź zasiedziali "od zawsze" mówili mi, że po drugiej stronie Asnyka były jakieś fabryczki i zakłady przemysłowe .
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 4 sie 2005, o 22:31

ewaewa pisze: Zamieszkali, bądź zasiedziali "od zawsze" mówili mi, że po drugiej stronie Asnyka były jakieś fabryczki i zakłady przemysłowe .
To prawda. Na mapie wszystkie budynki które mają 'kreskowanie' ukośne do ich obrysu to budynki mieszkalne; a te pozostałe to przemysłowe, magazyny itp. W tym kwartale dobrze to widać.
Intryguje mnie jednak ta kamienica. Wygląda na to, że dobrze przeżyła bomardowania, a jednak, jeśli to prawda, rozebrali ją, być może pod nowe osiedle. Chociaż takie rzeczy się zdarzały, to inna, 50m dalej przy skrzyżowaniu Asnyka i Niemcewicza, pozostała do dziś.
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 4 sie 2005, o 23:17

W samym górnym rogu na zdjęciu , myślisz, że byłaby to ta z Niemcewicza? Ta największa jakoś mi nie pasuje...
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 3 kwie 2006, o 22:56

Powracam do zagadki po dokładnie ośmiu miesiącach dzięki prześlicznemu zdjęciu lotniczemu Zabelsdorfu które BI ostatnio umieścił w galerii:

Ooo tutaj:

Wykadrowałem kamienicę Elysiumstrasse 15 (prawy dolny róg dołączonego zdjęcia) i wydaje mi się, że to jest ta sama co z zagadki.
Jeśli tak, to oznacza, że przetrwała wojnę i stała jeszcze przez kilkanaście lat, dopóki nie postawiono tam osiedla.
Ale dlaczego w takim razie zostawiono kamienicę nieopodal, na rogu z Erichstrasse ?
Załączniki
Mariusz_-_zagadka_nr_16_Elysiumstrasse_15.jpg
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 4 kwie 2006, o 16:11

Podziwiam Mariusza wytrwałość i cieszę się,że zdjęcie jest już zidentyfikowane. Nie rozumiem pytania tylko o kamienicę przy Erichstr. - dlaczego została? - no ładna przecież ;) Ja w każdym razie się zgadzam , ale fanów dzielnicy jest sporo, więc poczekajmy.

Niemniej jednak GRATULUJĘ !
Ewa
PeggyBlue
Posty: 5
Rejestracja: 28 maja 2011, o 22:03

Re: Mariusz - zagadka nr 16 powojenna

Postautor: PeggyBlue » 8 wrz 2011, o 20:38

Zauważyłam na mapce powyżej fragment skweru, który mnie interesuje. Między Kołłątaja, Asnyka, a Kadłubka. Proszę mi powiedzieć, z którego roku pochodzi ta mapa? Próbuję oszacować kiedy zburzono budynki w tym miejscu, obecnie jest to dość zaniedbany zieleniec i nie ma tam ani śladu po zabudowaniach. Czy to na pewno były budynki mieszkalne (sądząc po zakreskowaniu) ?
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mariusz - zagadka nr 16 powojenna

Postautor: MariuszSamek » 8 wrz 2011, o 21:46

Na tym skwerze nie było budynków stricte mieszkalnych. To chyba tymczasowe zabudowania dla robotników budujących dzielnicę Zabelsdorf. Budynki były parterowe, widoczne np: tutaj:
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości

cron