W spr książki

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

W spr książki

Postautor: DJ » 28 paź 2004, o 11:32

Witam,
Mam prośbę do użytkowników portalu i gości odwiedzających to furum.
Miło jest czytać pochlebstwa na temat książki :), ale wolałbym zamiast komentarzy w rodzaju, "jest OK" czy "niezłe" przeczytać coś bardziej konkretnego na temat "Zdrojów". Co podoba się, lub nie w tej książce, co jeszcze ktoś widziałby w następnej części i co warto zmienić.

Żeby faktycznie nie zaśmiecać forum proszę o kierowanie korespondencji na mojego maila : marek_luczak@o2.pl
W razie jakichś pytań na temat tej dzielnicy w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć na wszystkie maile.

Pozdrowienia dla wszystkich użytkowniów portalu, Marek Łuczak
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 28 paź 2004, o 11:51

jezeli mozna wtracic slowo,
z dzika rozkosza otwieramy swe podwoje na tego typu dyskusje, o ile nie sa one sprzeczne z zamierzeniami autora.
w zadnym razie nie sa one traktowane jako zasmiecanie forum i jezeli w jakimkolwiek stopniu pomoga one w propagowaniu historii i piekna naszego miasta - a przy okazji ksiazki - wszyscy bedziemy zadowoleni.

przy okazji - nastepna czesc tez bedzie dotyczyc Zdrojow?
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Postautor: DJ » 28 paź 2004, o 12:01

keson pisze:jezeli mozna wtracic slowo,
z dzika rozkosza otwieramy swe podwoje na tego typu dyskusje, o ile nie sa one sprzeczne z zamierzeniami autora.
w zadnym razie nie sa one traktowane jako zasmiecanie forum i jezeli w jakimkolwiek stopniu pomoga one w propagowaniu historii i piekna naszego miasta - a przy okazji ksiazki - wszyscy bedziemy zadowoleni.

przy okazji - nastepna czesc tez bedzie dotyczyc Zdrojow?
Będzie już o następnej dzielnicy, ale niestety wydawca zabronił mi ujawniać o której :( Ale też będzie dużo nowych żeczy i dużo przedwojennych fotografii
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: W spr książki

Postautor: Busol » 28 paź 2004, o 14:55

DJ pisze:W razie jakichś pytań na temat tej dzielnicy w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć na wszystkie maile.
No właśnie Panie Marku fajnie aby na te pytania odpowiadał Pan u nas na forum, wtedy nie tylko pytający mailem ale też wszyscy czytający będa mogli się dowiedzieć czegoś na temat tej dzielnicy

Dlatego jesli mogę prosić to zapraszam do grona ekspertów sedina.pl a wszystkich do zadawania pytań u nas na forum.
PiotrZab

Postautor: PiotrZab » 28 paź 2004, o 23:38

Pytam, z ciekawo¶ci ile czasu zajê³o napisanie Zdrojów?
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 29 paź 2004, o 08:29

Z dzisiejszej Gazety Wyborczej, Kinga Konieczny, 29.10.2004

Zbieranie materiałów zajęło mu kilka lat, sprawdzał każdą datę, każdy ślad, dotarł do przedwojennych mieszkańców, prywatnych zdjęć. Powstała z tego pierwsza pełna monografia Szczecina Zdrojów. Książka Marka Łuczaka właśnie trafiła do księgarń

- Fascynujące jest odkrywanie czegoś nowego - mówi Marek Łuczak, autor monografii. - Historia Szczecina zawsze mnie interesowała.

Marek Łuczak ma 26 lat, jest informatykiem, studiuje politologię, z zawodu jest policjantem, a dokładniej dzielnicowym w komisariacie Nad Odrą. Stary Szczecin to jego hobby. Był już bohaterem artykułów prasowych, kiedy w ubiegłym roku w krzakach w pobliżu wieży Bismarcka znalazł kamienną głowę, która okazała się fragmentem XVI-wiecznego posągu. Rzeźba wykradziona została ze zbiorów Zamku Książąt Pomorskich i dzięki Łuczakowi wróciła na swoje miejsce. Już wtedy zdradził, że pisze książkę. Wczoraj ciepły jeszcze egzemplarz przyniósł do redakcji.

- Zdroje wydają się najbardziej zapomniane i nieciekawe, a kryją piękne rzeczy - przekonuje Marek Łuczak. - Najbardziej przykre jest jednak to, że wspaniałe zabytki tej dzielnicy - jak np. pałac Toepffera - nienaruszone przetrwały wojnę, a potem zostały cegła po cegle rozebrane. Dziś jedyny ich ślad to schody prowadzące donikąd.

"Zdroje" Marka Łuczaka otwierają cykl publikacji "Seria z Magnolią". Wszystkie mają być - w zamyśle wydawcy - związane ze Szczecinem i napisane przez szczecińskich autorów. "Zdroje" to pierwsza tak pełna monografia tej dzielnicy, opowiedziana przez pryzmat ludzi, którzy kiedyś w niej żyli, tworzyli historię tego miejsca, odkrywająca nieznane powszechnie fakty i ciekawostki. To opowieść w gruncie rzeczy sentymentalna, w takim też nastroju wydana. Tekst napisany jest w dwóch językach - polskim i niemieckim. Autor dotarł do cennych materiałów źródłowych i wielu niepublikowanych dotąd zdjęć.

- To, co mi się bardzo podoba, to właśnie wątek osobisty, próba znalezienia ludzi, którzy tu żyli - mówi o książce Mirosław Opęchowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - To świetna inauguracja serii.

Szata graficzna wydawnictwa przemyślana jest w najdrobniejszych szczegółach: sepiowa okładka, stylizowane litery, bardzo dobra jakość zdjęć - historycznych i zestawionych z nimi współczesnych fotografii pozostałości dawnej świetności peryferyjnych dziś i nieciekawych na pierwszy rzut oka Zdrojów.

Kolejna książka z "Serii z magnolią" ma ukazać się za kilka miesięcy. Cykl wydawany jest przez szczecińskie wydawnictwo Lega pod honorowym patronatem prezydenta Szczecina.

Książka Marka Łuczaka na razie jest do kupienia w księgarni Ossolineum, ale w ciągu kilku dni będzie dostępna we wszystkich pozostałych księgarniach. Kosztuje 18 zł.
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Postautor: DJ » 29 paź 2004, o 09:57

PiotrZab pisze:Pytam, z ciekawości ile czasu zajęło napisanie Zdrojów?
I w ten prosty sposób Busol odpowiedział na to pytanie :)
M

Postautor: M » 29 paź 2004, o 12:20

Sk±d mia³ pan te informacje o pa³acu Toepffera? Wcze¶niej czyte³em gdzie¶, ¿e by³ to pa³ac Sternów. Chcê dodaæ, ¿e ksi±¿ka bardzo mi siê podoba. Gratulacje!
Gocha

O Cap Delbruck

Postautor: Gocha » 29 paź 2004, o 13:44

Gdzie dok³adnie znajduj± siê ruiny Cap Delbruck? Kiedy¶ próbowa³am znale¼æ pozosta³o¶ci tego obiektu, niestety ze skutkiem nagatywnym. Proszê o odpowied¼.
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Re: O Cap Delbruck

Postautor: DJ » 29 paź 2004, o 22:28

Gocha pisze:Gdzie dokładnie znajdują się ruiny Cap Delbruck? Kiedyś próbowałam znaleźć pozostałości tego obiektu, niestety ze skutkiem nagatywnym. Proszę o odpowiedź.
Jeżeli chodzi o samą lokalizację Cap Delbrück to znajdował się on na południowo zachodnim krańcu góry Widok, tuż przy skarpie, mniej więcej na poziomie groty.

Natomiast jeżeli chodzi o segmenty kolumn z tego monopterosu, to znajdują się one przy ul. Grabowej, przy ruinach portierni pałacu, około 100 metrów za grotą.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 30 paź 2004, o 15:09

M pisze:Skąd miał pan te informacje o pałacu Toepffera? Wcześniej czytełem gdzieś, że był to pałac Sternów. Chcę dodać, że książka bardzo mi się podoba. Gratulacje!
Czytałem kiedyś artykuł z Kuriera gdzie tak nazwano ten pałacyk. Artykuł z lat 70-tych. Tak to bywało, gdy ktoś chciał pisać o czymś i albo pisał po łebkach, albo miał blokadę na informacje no bo przecież pisanie o Niemcach w Szczecinie? Wykluczone... A że fabryka się nazywała Stern, no to pewnie od nazwiska właściciela... I tak właśnie bywało. A nowe informacje? Wyłącznie z chęci dogłębnej analizy zagadnienia :] "Wróbel gwoździ ci nie sprzeda - jak się nie da to się nie da. Lecz jak mawia wuj z Jaworzna - gdy się bardzo chce, to można." :D

Pozdrawiam wszystkich chłonnych wiedzy.
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Adam_R
Posty: 167
Rejestracja: 27 maja 2004, o 21:34

Postautor: Adam_R » 30 paź 2004, o 16:01

Nie bede soba jak nie ponarzekam ;)

Bardzo sie ciesze, ze powstala taka ksiazeczka. W koncu cos sie dzieje i wiecej osob zacznie interesowac sie dzielnica i Puszcza. Szkoda, ze autor skupil sie glownie na Toepferach. Oczywiscie to oni przyczyczynili sie do rozwoju Zdroji ale przeciez nie na nich dzielnica sie konczy.
Tylko prosze mnie nie karcic za narzekanie ( i bledy na mojej www... pracuje nad nimi ! ) !! Jak zobaczylem zdjecia palacu to malo nie padlem... Ogolnie ksiazka super ! Czekam na wiecej.

Znalazlem 2 bledy. Panorama Zdroji jest z ok 1920r. nie 1940. Jak kogos to zainteresuje wyjasnie dlaczego. Oraz blad w mapce. Tutaj pomylil sie kartograf, zamienil sanatorium z domem dziecka.
www.puszczabukowa.prv.pl
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Postautor: DJ » 30 paź 2004, o 20:39

Adam_R pisze:Nie bede soba jak nie ponarzekam ;)

Bardzo sie ciesze, ze powstala taka ksiazeczka. W koncu cos sie dzieje i wiecej osob zacznie interesowac sie dzielnica i Puszcza. Szkoda, ze autor skupil sie glownie na Toepferach. Oczywiscie to oni przyczyczynili sie do rozwoju Zdroji ale przeciez nie na nich dzielnica sie konczy.
Tylko prosze mnie nie karcic za narzekanie ( i bledy na mojej www... pracuje nad nimi ! ) !! Jak zobaczylem zdjecia palacu to malo nie padlem... Ogolnie ksiazka super ! Czekam na wiecej.

Znalazlem 2 bledy. Panorama Zdroji jest z ok 1920r. nie 1940. Jak kogos to zainteresuje wyjasnie dlaczego. Oraz blad w mapce. Tutaj pomylil sie kartograf, zamienil sanatorium z domem dziecka.
Dzięki za fachowe podejście do tematu i dobre oko. W mapie faktycznie pomylił się kartograf i pomylił Bismarckhöhe z Kindreheim. Co do panoramy to nie jestem do końca przekonany, jest to zeskanowana pocztówka wysłana i wydana w 1940. Owszem zdjęcie mogło być wykonane w 1920 a póżniej reprodukowane, ale nie sądzę.

Przekonaj mnie :)
Adam_R
Posty: 167
Rejestracja: 27 maja 2004, o 21:34

Postautor: Adam_R » 31 paź 2004, o 14:52

http://pp93.no-ip.info/%7Eadr/zdjecia/s ... orama6.jpg

To jest panorama datowana na 1920. Stawek jest juz zalany, jest kamienica na rogu Osiedlencza-Sanatoryjna. Na panoramie z ksiazki widac mala kamienice ze spadzistym dachem przy Batalionow, zachowala sie na niej data 1914 wiec panorama wczesniejsza nie jest. Jest pomiedzy 1914-1920.

http://pp93.no-ip.info/%7Eadr/zdjecia/stare6/stawek.JPG

To jest najnowasza panorama jaka mam, juz sa na niej domy nad stawkiem. I najwazniejsze: brakuje torów, zbudowano je w 1933-34 w miejscu gdzie robiono te wszystkie panoramy.
www.puszczabukowa.prv.pl
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Postautor: DJ » 31 paź 2004, o 20:42

Adam_R pisze:http://pp93.no-ip.info/%7Eadr/zdjecia/s ... orama6.jpg

To jest panorama datowana na 1920. Stawek jest juz zalany, jest kamienica na rogu Osiedlencza-Sanatoryjna. Na panoramie z ksiazki widac mala kamienice ze spadzistym dachem przy Batalionow, zachowala sie na niej data 1914 wiec panorama wczesniejsza nie jest. Jest pomiedzy 1914-1920.

http://pp93.no-ip.info/%7Eadr/zdjecia/stare6/stawek.JPG

To jest najnowasza panorama jaka mam, juz sa na niej domy nad stawkiem. I najwazniejsze: brakuje torów, zbudowano je w 1933-34 w miejscu gdzie robiono te wszystkie panoramy.
Po przejrzeniu materiałów przyznaję ci rację, chociaż jak pisałem wcześniej sprawdziłem, że pocztówka została wydana w 1940, ale samo zdjęcie niewątpliwie pochodzi z wcześniejszego okresu.

Dzięki :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości

cron