Cyrkiel i ekierka

Pozostałości po niemieckich szyldach, napisach które chcielibyśmy ocalić przynajmniej na zdjęciach.
kk
Posty: 23
Rejestracja: 5 lip 2004, o 02:11

Cyrkiel i ekierka

Postautor: kk » 15 lip 2004, o 00:16

Na fasadach niektórych przedwojennych budynków oprócz gryfów, czy zegarów słonecznych można znaleźć przedstawienia cyrkla i ekierki. Z tego, co wiem są to znaki rozpoznawcze masonów. Czy ktoś mógłby podzielić się swoją wiedzą na ten temat? Jeżeli ktoś również zauważył budynki spod znaku cyrkla i ekierki, to może podzieli się swoją wiedzą. Na początek mogę wymienić kilka willi na Pogodnie, choć nie pamiętam przy których ulicach.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
stopstop
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2004, o 17:50

Postautor: stopstop » 15 lip 2004, o 10:13

Hu Hu, musisz uważać, bo jak znajdziesz za dużo takich symboli, to posądzą Cię jeszcze o spiskową torię dziejów... Niestety historii szczecińskich masonów nie znam, za to trochę wiadomo jest o podszczecińskich masonach, z okolic powiatu Rędowa (Randow). Urzędowali w Leśnie Górnym - na zdewastowanym cmentarzyku istnieje potęzny nagrobek z sybolami masońskim; a także w Gunicach - i tu podobnie: cmentarzyk zdewastowany, ale znajdziemy na nim podobne symbole. Gunice to nie istniejąca już osada. Do lat 70-tych stały tu jeszcze zabudowania dworskie, ale zostały rozebrane ponoć na cegłę dla Warszawy. Być może zamieszana w to była familia von Raminów, którzy dysponowali w tym regionie ogromnymi włościami.
Jest jeszcze taki symbol masonerii: odwrócona korona, w którą wbity jest miecz, symbolizująca detronizację/demonarchizację. Ładnie zachowaną sztukaterię z tym symbolem znalazłem na jednym z budynków w Policach.
Gość

Postautor: Gość » 15 lip 2004, o 22:47

polecam przej¶æ siê na plac grunwaldzki w Szczecinie - szukamy apteki - znajdujemy i patrzymy w góre na budynek i co widzimy? anio³ki ...a w ¶rodku ? Masoni s± wszêdzie. Zawsze byli. Zawsze bêd±.
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Postautor: Bruce » 16 lip 2004, o 14:02

A może ktoś zacznie fotografować ten znak?
Mamy kolekcje gryfów,więc czemu by niezrobić kolekcji cyrkla i ekierki....
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 16 lip 2004, o 23:29

Przydałby się aparat z zoomem optycznym i najlepiej stabilizacją obrazu - choruję na taki, ale dopóki w totka nie wygram... :)
.:konger:.

One life. Live it.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 3 sie 2004, o 10:05

Jesli mnie dzis rano oczy nie zmyliły (a mogły oj mogły) to na budynku w kwartale między Królowej Jadwigi a placem Kościuszki (po tej stronie co mak kwak) nad oknami na drugim piętrze na budynku trzecim (licząc od "kracnala" w stronę placu kościuszki) są takie znaki. Po prawej stronie od balkonów
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 4 sie 2004, o 21:47

Jest na Piastów kamienica z T wpisanym w odwrócony trójkąt równoramienny i nad apteką na skos od Turzynu też cerkiel i ekierka... Boję się, że jak się ludziska ockną i wyczają co mają na kamienicach to zaczną to skuwać czy podczas renowacji ktoś da polecenie "podrównania" elewacji...

Konger, ja na x22 zoomie z łapy foty strzelam tak więc może jutro się wybiorę na śledztwo śladami wolnomularzy szczecińskich.

No i tak z innej beczki: na Michałowskiego jest willa która nad drzwiami ma zamieszczony znak runiczny, tyle że po niewielkiej modyfikacji (zmiana kąta ramion) tworzy on znak runiczny, owszem, ale symbolizujący jakieś jednostki SS chyba. Sprawdzę dokładnie, ale może tam jakiś oficjel szczecińskiej SS albo Gestapo mieszkał...? :)
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 18 sie 2004, o 21:51

Właśnie wysłałem Kesonowi dwie foty które znajdą się dzięki jego uprzejmości w galerii "Elementy elewacji" a za parę dni ciekawostka związana z Wolnomularzami w wirtualnym muzeum - zapraszam :)
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 19 sie 2004, o 23:25

Przejrzałem 2 zdjęcia w galerii "cyrkiel i ekierka".
Mam mieszane uczucia.
Oczywiście wierzę, że w Szczecinie działali wolnomularze.
Ale czy to nie są po prostu znaki cechu murarzy?
Fakt, że nie znam się dokładnie na tych sprawach.
Ale znalazłem herb Sekcji Budowlanej Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsięborców Budowlanych (link: http://www.cech-bud.krakow.pl/s_bud.html).
Przecież nie są oni masonami?

Pozdrawiam - Sławek :D
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 20 sie 2004, o 09:07

Sławek pisze:Ale czy to nie są po prostu znaki cechu murarzy?
Fakt, że nie znam się dokładnie na tych sprawach.
No i własnie o to chodzi ! Może ktoś nam wyjaśni te sprawy i po to zdjęcia i forum. Ja też nie wiem tego, ale jak ktoś się wychował na Panu Smochodziku to trudno nie węszyć sensacji :-)

Czekamy na wyjaśnienia - tymczasem kilka takich znaków czeka na obcykanie w mieście...
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

Postautor: piotr_now » 29 sie 2004, o 20:01

Do tego dochodzi jeszcze ul.Dębogórska. Na jednym z pierwszych budynków po lewej stronie jadąc w kierunku Polic, za stacja benzynową "Bobryka" ... jeśli się nie myle to jednym ze znaków był właśnie cyrkiel i ekierka ale oprócz tego był także (to na 100%) ekierka i młotek ...
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 30 sie 2004, o 01:39

Stowarzyszenia wolnomularskie wywodziły się właśnie od tajnych związków murarzy. Bodowniczowie pięknych katedr musieli chronić tajemnice swego fachu. Byli oni bowiem nie tylko zwykłymi murarzami ale też musieli znać się np. na fizyce - jakoś przecież musieli zrobić sklepienie, które nie runie. Zaczęli więc tworzyć tajne bractwa. Mistrz wiedział najwięcej (co normalne) a każdy musiał po kolei przechodzić stopnie wtajemniczenia. Stąd właśnie wywodzą się symbole wolnomularskie: cyrkiel, ekierka, kielnia... Mogą to być więc symbole firm które wybudowały te kamienice - temu nie przeczę. A że w Szczecinie była loża to fakt - nazywała się Pod Trzema Cyrklami.
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 28 wrz 2004, o 01:59

Zrobilem dwa zdjecia zdobien znad apteki na placu grunwaldzkim, ale cos nie moglem ich dodac do galerii "cyrkiel i ekierka", wiec wrzucilem do mojego albumu --> galerie uzytkownikow/airkozak/inne.
Podobnych symboli ekierki i cyrkla mozna znalezc na pogodnie np na ul. Konopnickiej.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 28 wrz 2004, o 08:46

W kilku miejscach na tym portalu pojawiły się pytania o masonów w Szczecinie.
W publikacji pod kierunkiem Ilse Gudden-Lüddeke „Chronik der Stadt Stettin”, Rautenberg 1993, na stronach 597-606 jest pokaźny rozdział ten temat. Przytoczę z niego tylko adresy, wszystkim będzie łatwiej lóż:
Drei goldene Anker zu Liebe und Treue - Passauerstraße 2 [Partyzantów]
Pegasus und Schiff - Passauerstraße 2 [Partyzantów]
Zu den drei Zirkeln - Große Wollweberstraße 29 [Tkacka], Lindenstraße 11 [3-maja], Am Logengarten 5 [Swarożyca]
Tempel des Friedens - Lindenstraße 11
Leier und Schwert - Hotel Preußenhof, Luisenstraße 10-11 [Staromłyńska], Haus „Verein junger Kaufleuete“, Pölizterstraße 15 [Wyzwolenia]
Friedrich der Edle - Schillerstraße 5 [Mazowiecka]
Tempel des Licht und der Wahrheit - Schillerstraße 5

Oprócz tego były jeszcze trzy loże druidów - „Pommerania Loge”, „Hain zu Frieden” i „Zu den drei Ringen”, wszystkie przy Schlutowstraße 3 [Pobożnego, zaraz przy LO II].

W publikacji tej dalej jest o historii tych lóż, o ich członkach i wiele innych ciekawych informacji, także i dalsza bibliografia. Za ciekawostkę uważam fakt, że i C. Loewe, organista i kompozytor z kościoła ś. Jakuba należał do masonów. Oj, nie zagrają już jego Te Deum w katedrze (nie ma co żałować - gniot przeokropny)... Gorzej w przypadku Mozarta. Też był masonem, a Requiem maltretuje corocznie Kunc albo w katedrze, albo na cmentarzu.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 28 wrz 2004, o 09:02

airkozak pisze:Zrobilem dwa zdjecia zdobien znad apteki na placu grunwaldzkim, ale cos nie moglem ich dodac do galerii "cyrkiel i ekierka", wiec wrzucilem do mojego albumu --> galerie uzytkownikow/airkozak/inne.
Podobnych symboli ekierki i cyrkla mozna znalezc na pogodnie np na ul. Konopnickiej.
A ja zdjęcia z galerii airkozaka przenisłem do galerii "Cyrkiel i Ekierka"

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

cron