Pomóżcie w identyfikacji obrazka na pocztówce:)

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 4 maja 2005, o 12:57

Ok super dzięki wielkie za pomoc:) Z podpisami bywało różnie. Masz racje na cele turystyczne również kombinowali. Jednak same Zdroje (widoki "miasta", że tak powiem podpisywano FINKENWALDE). Rzadziej FINKENWALDE bei STETTIN. Ale kompilacje FINKENWALDE-BUCHHEIDE to już przesada. Tak jak pisanie tylko w tytule kartki nazwy budynku - gdybym nie wiedział, że coś jest dom dziekca albo sanatorium to za Chiny L. bym sie nie domyslil ze to Zdroje. By the way - szkoda tej cukierni:)
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 8 maja 2005, o 15:14

Dopiero od wczoraj mam tą mapkę,gdyby była wcześniej nie było by wątpilwości, ale tym większe uznanie dla Bogusia. Oto nasz Knusperhauschen.
Załączniki
Knusperhauschen.JPG
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 8 maja 2005, o 16:31

Dzięki Aygon poraz kolejny!!! Mapka skąd wzięta jeśli wolno spytać i wiesz o źródle? Oczywiście szacunek dla Bogusa za dostarczenie info z mapą.

Co do ksera książki: mam dwie, wydanie pierwsze i drugie z 1973 dodatkowo ze zdjęciami Zdrojow z lat 70-tych. Jeżeli mogę coś zaproponować to ksero własnie wydania drugiego. Lepsze zdjęcia, pouzupełniane braki z wydania I, rozszerzone pewne wątki. Ogólnie kopalnia wiedzy o Zdrojach i po części Buchheide. Wartoby było to przełożyć na polski i może rozprowadzić wśród zainteresowanych.

Ksero kosztowałoby z binodowaniem maks 20 zł (tak myślę, ok 180 stron).
Kto więc chętny? Aygon? Bogus? Ktoś jeszcze?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 8 maja 2005, o 17:10

Mapke stworzył A.Kruger, to co widać to wycinek zdjęcia które zrobiłem na spotkaniu z nim. Jeśli jak piszesz ta książka jest tak ciekawa toja się na skan pisze.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 8 maja 2005, o 18:22

Aygon pisze:Mapke stworzył A.Kruger, to co widać to wycinek zdjęcia które zrobiłem na spotkaniu z nim. Jeśli jak piszesz ta książka jest tak ciekawa toja się na skan pisze.
Skan czy xero?? A nie wiesz czy A.Kruger miał jakiegoś brata? P.Krugera? Autor ksiażki - może jakaś rodzina?
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 8 maja 2005, o 19:21

AA,no ksero jak pisałeś. Czy miał brata to nie wiem, w samym Hokendorf było min. 3 Krugerów wtym jeden jakiś sturmfuhrer SS.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Postautor: Bogus » 8 maja 2005, o 21:07

Finkenwaldczyk pisze:... Kto więc chętny? Aygon? Bogus? Ktoś jeszcze?...
Jeśli chodzi o mnie to potwierdzam.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 8 maja 2005, o 21:56

Finkenwaldczyk pisze:Skan czy xero??
To ja zapytam tak. Czy jest szansa - skoro jak rozumiem posiadasz oryginał aby go zeskanowac i zrobic z tego e-booka - i wrzucic do naszej bibliteki. Slusze wszelkim wsparciem technicznym - z Twojej strony potrzena tylko dobra wola i zaufanie no i przekazanie dokumentu do zeskanowania. A i kosztów wtedy nie bedzie - jakosc lepsza no i ogolna dostepnosc...

W razie watpliwosci prosze o maila: admin@sedina.pl

No a skanowaczy mamy naprawdę fachowych co to niejedną pocztówke i starodruk skanowali....
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 8 maja 2005, o 22:31

Dobrze Panie Busol, zgadzam się i zaufanie już jest, bo jesteście morowa ekipa:D A kto podjalby się tlumaczenia tekstu? Zrobić e-booka to już musi zrobić wasz-nasz fachowiec. Warto to przetranslatować, dużo faktów. Wiem od kogo możnaby wymusić książkę o Altdamm, ja już swojej nie mam:(

Sam chciałbym coś napisać o Zdrojach, roboty w tempie średnim - brak czasu, pewne luki, szukanie pocztówek w oryginale, co się z tym wiąże ogromne koszty - kartka na licytacji to 50-200-400 zł (a mam już kosztem wyrzeczeń Zdrojów koło 80, to wciąż mało).
Kto ewentualnie chciałby dopomóc? Bez obrazy, ale książka z szacunkiem dla autora p. Łuczaka jest dość mizerna. Potrzeba monografii...
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 9 maja 2005, o 12:28

Książka p.Łuczaka myślę że jest potrzebna i dobra w swojej kategorii, czyli lekkiego,interesującego podania zarysów historii Zdroi od max 150lat. Nie jest to monografia dla historyków ale w swoim zamyśle nigdy taką być nie miała. Jest to raczej książka dzięki której można zacząć zgłębiać historię Finkenwalde i okolic. Taki powiedział bym starter wciągający w temat bez znudzenia na początek masą dat itp. a te pare zdjęć pozwala pomyśleć "kurde, to u mnie tak ładnie/ciekawie było, dlaczego już tak nie ma, gdzie się to podziało?, czy da się to odtworzyć?".
Inną sprawą jest cena, jak się orientoweałem to nawet wydanie takiej cienkiej książki to spory wydatek, a wydawcy nie kwapią się do publikacju historycznych. A książeczka kosztuje 17 zł i dzięki temu jest dostępna prawie dla każdego ale wiadomo,kosztem objętości. samo wydrukowanie zdjęć w sepii zamiast czarno-białych podraża wydanie min o 4000zł. Choć w przypadku posiadania oryginałów pocztówek odpadają problemy z tantiemami za zdjęcia a to już coś.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Postautor: DJ » 9 maja 2005, o 19:40

Aygon pisze:Książka p.Łuczaka myślę że jest potrzebna i dobra w swojej kategorii, czyli lekkiego,interesującego podania zarysów historii Zdroi od max 150lat. Nie jest to monografia dla historyków ale w swoim zamyśle nigdy taką być nie miała. Jest to raczej książka dzięki której można zacząć zgłębiać historię Finkenwalde i okolic. Taki powiedział bym starter wciągający w temat bez znudzenia na początek masą dat itp. a te pare zdjęć pozwala pomyśleć "kurde, to u mnie tak ładnie/ciekawie było, dlaczego już tak nie ma, gdzie się to podziało?, czy da się to odtworzyć?".
Inną sprawą jest cena, jak się orientoweałem to nawet wydanie takiej cienkiej książki to spory wydatek, a wydawcy nie kwapią się do publikacju historycznych. A książeczka kosztuje 17 zł i dzięki temu jest dostępna prawie dla każdego ale wiadomo,kosztem objętości. samo wydrukowanie zdjęć w sepii zamiast czarno-białych podraża wydanie min o 4000zł. Choć w przypadku posiadania oryginałów pocztówek odpadają problemy z tantiemami za zdjęcia a to już coś.
Widzę że Aygon mnie dzielnie wybronił :)

Książka nie miała być w zamyśle encyklopedią, miała oddawać charakter Zdrojów, tak jak ja to widziałem. Przez perspektywę Groty, Sterna, restauracji i innych obiektów starałem się przypomnieć rzeczy odchodzące w niepamięć.
Pozatym, pierwotny tekst został okrojony o połowę do rozmiaru 50 stron z powodu nacisków wydawcy. Obniżyło to koszty na których tak mu załeżało a charakter publikacji został zachowany.

Jeżeli Finkenwaldczyk spróbuje napisać ...mniej mizerną monografię :) mogę jedynie życzyć mu powodzenia, chociaż Finkenwalde liczy sobie niewiele lat, i nie wiem czy jest sens sięgać do opowieści z czasów średniowiecznych wojów :)
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 10 maja 2005, o 00:12

Ok to nie tak. Nie chciałem krytykować, jeśli tak to odebrałeś to mi wstyd i przepraszam. Doceniam to, że ktoś coś pisze nawet w tak trudnym okresie dla książek historycznych:) Wiem, że Magnolia narzuciła Ci pewno ilośc stron i jakośc. Nie ma na to wpływu.

Do czasów wojów średniowiecznych nie będę sięgał. Ale uważa, że jeśli można to rozszerzyć pewne wątki. wiem, że zapotrzebowanie jest na ... na starych widokówkach i krótkie zarysy historii danego miasta. Jesli są materiały wartoby pisać monografie. Tylko nie wiem jak to będzie z czytelnikami:)

Jeszcze raz sorry, szacunek, będę uważał co tutaj piszę, bo mozna sprawić komuś przykrość, albo napytać sobie biedy:)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 10 maja 2005, o 09:19

Finkenwaldczyk pisze:Ale uważa, że jeśli można to rozszerzyć pewne wątki. wiem, że zapotrzebowanie jest na ... na starych widokówkach i krótkie zarysy historii danego miasta. Jesli są materiały wartoby pisać monografie. Tylko nie wiem jak to będzie z czytelnikami:)
To ja powiem tak. Jesliby byl materiał to czytelników na sedina.pl mamy zapewnionych. Jesli DJ masz (macie - to do wszystkich) ochote to mozemy puscic caly tekst np. w odcinkach.

Kto wie moze kiedys bedziemy mieli moc i srodki zebyt wydawac wlasna serie ksiazek, ale poki to nie nastapi to moge ci zapewnic wdzieczne grono czytelnikow na portalu...

No i wszyscy ktorzy mja jakies materialy - zachecam do dzielenia sie. A my dajemy wszelkie wsparcie...
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 10 maja 2005, o 11:12

Panie Busol, jak już pisałem wcześniej, ja się podzielę wszystkim co mam ciekawym. Swoją kolekcję kartek prawobrzeża (pozniej i centrum) już nocami skanuję. Z książki P. Krugera zrobimy użytek. E-booka dla zainteresowanych. Jak ktoś woli to ksero też można zrobić.

Co do serii artykułów na sedina.pl, bardzo chętnie ( za siebie :) ). Możnaby wszystko ładnie w odcinkach opisać, by każdy mógł sobie tutaj to czytnąć.

Heh, własna seria książek?! Trza by zrobić pucz, przejąć władzę, uchwalić nową konstytucję regionalną np. Powołać rząd oparty na załodze tego portalu i wtedy można mówić o podporządkowaniu sobie wydawnictw.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 27 maja 2005, o 19:34

Poszukałem i znalazłem jeszcze jeden widok tego miejsca wraz z całym ciągiem budynków, do dziś nawet ten niski stoi, choć już tak ładnie to nie wygląda.
Załączniki
Knusperhauschen1.jpg
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości