Bachinstitut, zagadka nr 351

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 13 gru 2007, o 13:20

Bachinstitut pisze: ...
2. Fourage Magazin
Na kilku widokach i planach widoczny jest ciekawy budynek położony na zachód od Hauptpost przy Grune Schanze 20. Na kilku planach opisany jest jako Fourage Magazin...
Bachinstitut pisze:Zatem "Bahnhofspanorama; -1893 - 1" ma daty 1879-1886...
W świetle powyższego kolejna panorama, na której Fourage-Magazin pokazany jest od płn.-wschodu (Strona główna > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Silberwiese, Hauptbahnhof, Rathausplatz, Neustadt, Kasernenviertel, Oberwiek > Schwedter Ufer, Bahnhofsbrücke, Hauptbahnhof > Eisenbahnbrücke, plik 12/24) przesuwa nam się w czasie. W ciągu ulicy Bergstrasse nie widzę już Oder Tor, którą rozebrano w 1873, czyli cofamy się do lat 1873-1886
Załączniki
Strona główna > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Silberwiese, Hauptbahnhof, Rathausplatz, Neustadt, Kasernenviertel, Oberwiek > Schwedter Ufer, Bahnhofsbrücke, Hauptbahnhof > Eisenbahnbrücke, plik 12/24, fragment
Strona główna > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Silberwiese, Hauptbahnhof, Rathausplatz, Neustadt, Kasernenviertel, Oberwiek > Schwedter Ufer, Bahnhofsbrücke, Hauptbahnhof > Eisenbahnbrücke, plik 12/24, fragment
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 13 gru 2007, o 14:02

Zdaje się, że Arsenału też na tym zdjęciu nie ma.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 13 gru 2007, o 15:27

Schulz pisze:cofamy się do lat 1873-1886
Jest już poczta, więc fotografia powstała najwcześniej w 1874 r. Nie widać charakterystycznego "rondelka", więc teoretycznie może być to przed 1878 r. Nie wykluczam jednak, że ta część budynku jest niewidoczna ze względu na perspektywę, z jakiej wykonano zdjęcie.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re:

Postautor: Bogus » 13 mar 2020, o 00:05

Schulz pisze: 12 gru 2007, o 21:16
Schulz pisze:
Bachinstitut pisze:Jeszcze coś mnie intryguje. Na prawo od Steuergebäude - te parterowe.
Też mnie to intryguje, sądzę, że jest to budyneczek na narożnej parceli należącej do Kirchplatz Nr. 2. A widać go, gdyż nie ma jeszcze budynku Arsenału.
Bachinstitut pisze:Może to stało jednak na środku placu?
Muszę zweryfikować moje dociekania. BI miał racje, to parterowe stoi na tle elewacji Provinzional Steuergebäude, Karlstrasse 2. Faktycznie być może na środku placu, ale ja sądzę, że bliżej linii ulicy Karlstrasse.
Nie wiem, czy po tylu latach od ostatniego postu, wątpliwości dotyczące intrygującego budynku zostały rozwiane.
W nadziei, że jeszcze nie, dołączam ciekawe zdjęcie rzucające trochę światła na zagadnienie.
Zrobił je fotograf W. Stoltenburg z okazji wystawy przemysłowej w 1865 r.
Industrie Ausstellung 1865-W. Stoltenburg.jpg
Fajnie by było, gdyby Eksperci okrasili fotkę fachowym komentarzem, bo chyba jest godna tego.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Re:

Postautor: Bachinstitut » 13 mar 2020, o 13:44

Bogus pisze: 13 mar 2020, o 00:05
Schulz pisze: 12 gru 2007, o 21:16
Schulz pisze: Też mnie to intryguje, sądzę, że jest to budyneczek na narożnej parceli należącej do Kirchplatz Nr. 2. A widać go, gdyż nie ma jeszcze budynku Arsenału.
Bachinstitut pisze:Może to stało jednak na środku placu?
Muszę zweryfikować moje dociekania. BI miał racje, to parterowe stoi na tle elewacji Provinzional Steuergebäude, Karlstrasse 2. Faktycznie być może na środku placu, ale ja sądzę, że bliżej linii ulicy Karlstrasse.
Nie wiem, czy po tylu latach od ostatniego postu, wątpliwości dotyczące intrygującego budynku zostały rozwiane.
W nadziei, że jeszcze nie, dołączam ciekawe zdjęcie rzucające trochę światła na zagadnienie.
Zrobił je fotograf W. Stoltenburg z okazji wystawy przemysłowej w 1865 r.
Industrie Ausstellung 1865-W. Stoltenburg.jpg
Fajnie by było, gdyby Eksperci okrasili fotkę fachowym komentarzem, bo chyba jest godna tego.
Bingo! To jest chyba to, co było szukane. Absolutna rewelacja. Sobie teraz poszperam :)
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Re:

Postautor: Schulz » 4 kwie 2020, o 00:01

Bachinstitut pisze: 13 mar 2020, o 13:44
Bogus pisze: 13 mar 2020, o 00:05
Schulz pisze: 12 gru 2007, o 21:16


Muszę zweryfikować moje dociekania. BI miał racje, to parterowe stoi na tle elewacji Provinzional Steuergebäude, Karlstrasse 2. Faktycznie być może na środku placu, ale ja sądzę, że bliżej linii ulicy Karlstrasse.
Nie wiem, czy po tylu latach od ostatniego postu, wątpliwości dotyczące intrygującego budynku zostały rozwiane.
W nadziei, że jeszcze nie, dołączam ciekawe zdjęcie rzucające trochę światła na zagadnienie.
Zrobił je fotograf W. Stoltenburg z okazji wystawy przemysłowej w 1865 r.
Industrie Ausstellung 1865-W. Stoltenburg.jpg
Fajnie by było, gdyby Eksperci okrasili fotkę fachowym komentarzem, bo chyba jest godna tego.
Bingo! To jest chyba to, co było szukane. Absolutna rewelacja. Sobie teraz poszperam :)
W tzw. międzyczasie co nieco się wyjaśniło, co opublikowałem na jednej z grup fejsbukowych (https://www.facebook.com/media/set?set= ... 743&type=3).
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Bachinstitut, zagadka nr 351

Postautor: Bachinstitut » 4 kwie 2020, o 00:19

A może dobrze byłoby, byś tu zrobił kopię tego, co tam napisałeś?
Ten budynek na mieścił się całkowicie na Kirchplatzu, czy jednak trochę wystawał w stronę odry?

Jedno zdjęcie więcej do kolekcji.:)
Teraz wszystko już jasne, można zweryfikować daty niektórych zdjęć.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Bachinstitut, zagadka nr 351

Postautor: Schulz » 4 kwie 2020, o 00:34

Bachinstitut pisze: 4 kwie 2020, o 00:19 A może dobrze byłoby, byś tu zrobił kopię tego, co tam napisałeś?
Ten budynek na mieścił się całkowicie na Kirchplatzu, czy jednak trochę wystawał w stronę odry?

Jedno zdjęcie więcej do kolekcji.:)
Teraz wszystko już jasne, można zweryfikować daty niektórych zdjęć.
Postaram się jutro (a właściwie już dzisiaj) przepisać tekst, jaki załączyłem do tego albumu. Takich pawilonów w czasie tej wystawy było dwa, i jeden z nich wg mnie przetrwał do połowy lat czterdziestych ub. wieku (chyba przerobili go na Turnhalle. Niestety, gdyby nie ten artykuł z „Illustrirte Zeitung“, i publikacji p. Kozińskiej, tajemnica tej budowli dalej tkwiłaby w mrokach dziejów...
Czy wystawał poza linię zabudowy Karlstr. Nie wiem. Nawet Berghaus w tych swoich opasłych tomach, piszący w końcówce lat 70. XIX wieku milczy na ten temat...
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Bachinstitut, zagadka nr 351

Postautor: Bachinstitut » 4 kwie 2020, o 00:39

A w którym miejscu na Turnhalle?

Tak z ciekawości, bo nurtuje mnie taka jedna Turnhalle w gdzieś w okolicach Birkenallee, tyle że ona była wcześniejsza - z lat 1861-1865.

Tak mam wrażenie, że ten na Kirchplatzu wystawał.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Bachinstitut, zagadka nr 351

Postautor: Schulz » 4 kwie 2020, o 20:07

Bachinstitut pisze: 4 kwie 2020, o 00:39 A w którym miejscu na Turnhalle?

Tak z ciekawości, bo nurtuje mnie taka jedna Turnhalle w gdzieś w okolicach Birkenallee, tyle że ona była wcześniejsza - z lat 1861-1865.
Pamiętam o tej hali, i ile razy trafiałem na jakiś nowy plan z tego okresu, to najpierw szukałem hali...
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Bachinstitut, zagadka nr 351

Postautor: Bachinstitut » 4 kwie 2020, o 20:32

To tak samo jak ja.
Ale biorę pod uwagę jeszcze kawałek Deutsche Straße. Nie pamiętam gdzie, ale na jakimś planiku Birkenallee była przeciągnięta w tę stronę.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Bachinstitut, zagadka nr 351

Postautor: Schulz » 4 kwie 2020, o 23:06

Ale wróćmy do hali, a właściwie dwóch hal na Nowym Mieście.
Schulz pisze: 12 gru 2007, o 21:16
Schulz pisze:
Bachinstitut pisze:Jeszcze coś mnie intryguje. Na prawo od Steuergebäude - te parterowe.
Też mnie to intryguje, sądzę, że jest to budyneczek na narożnej parceli należącej do Kirchplatz Nr. 2. A widać go, gdyż nie ma jeszcze budynku Arsenału.
Bachinstitut pisze:Może to stało jednak na środku placu?
Wyjaśnię, że wymieniona tu nazwa Kirchplatz to obecny Plac Zawiszy. Obecnie po 12 latach pojawiło się na stronach fb zdjęcie, które pomogło rozwiązać problem (zdjęcie nr 1). Jest to widok od strony obecnej Kępy Parnickiej przedstawiający dworzec szczeciński i górujące nad nim zabudowania Nowego Miasta z drugiej połowy XIX wieku. Widać tu nabrzeże przeładunkowe przed dworcem, fragment budynku dworca, obok niego plac postojowy dorożek i magazyn towarów. Natomiast powyżej dworca Bramę Odrzańską umożliwiającą wejście do miasta, mur krenależowy wzdłuż obecnej ulicy Owocowej i mur oporowy rawelinu 8-9 (obecny plac autobusowy na placu Grodnickim), a na rawelinie budynek mieszkalny przy Charlottenstraße Nr. 1 (Ks. Świętopełka). Obok widoczne są niezasypane jeszcze fosy dawnych fortyfikacji, a ponad nimi zabudowa Nowego Miasta przy ulicy Karlstraße (Korzeniowskiego) i wokół placu Kirchplatz (Plac Zawiszy). Na środku placu wznosi się budynek szachulcowy określany w naszej dyskusji sprzed laty jako „to parterowe”.
Wertując dostępne źródła czytamy, że w roku 1865 roku nasze miasto dostąpiło zaszczytu zorganizowania międzynarodowej wystawy wyrobów rzemiosła i przemysłu. Dokładne informacje o tym wydarzeniu podaje m.in. gazeta „Illustrirte Zeitung“ z 1865 roku (zdjęcie nr 2). Cały cykl artykułów na ten temat upubliczniono w 44 tomie Illustrirte Zeitung: Band 44, 1865, 1. Halbjahr, Nr. 1123–1147; tamże numery Nr. 1139, 29.04.1865; Nr. 1145, 10.06.1865; Nr. 1147, 24.06.1865 (https://de.wikisource.org/wiki/Illustrirte_Zeitung). Podano tam, iż otwarcie wystawy nastąpi w maju 1865 roku (wnętrze pawilonu na placu kościelnym na ilustracji nr 3). Prezentację wyrobów zaplanowano w dwóch pawilonach zlokalizowanych na dwóch jeszcze niezabudowanych placach, jeden na tzw. „placu armatnim” naprzeciw budynku ekonomii koszar artylerii (w miejscu planowanej i nigdy niezrealizowanej budowy szpitala miejskiego), natomiast drugi pawilon na tzw. placu kościelnym, gdzie z czasem miał stanąć kościół (Kirchplatz).
Ten drugi pawilon to właśnie intrygujący nas przed laty budynek, z którego dwóch wież, jak czytamy w gazecie, rozpościerał się piękny widok na rozległą dolinę Odry, Jezioro Dąbskie i wzgórza pokryte lasem bukowym. Nie udało się ustalić ile czasu intrygująca nas budowla stała na Placu Kościelnym. Faktem jest że pomiędzy 1867 a 1874 rokiem był na tyle zaniedbany i prawdopodobnie już niezabudowany, że jeden z mieszkańców tego rejonu kupiec Haase (Lindenstraße 11) z własnej inicjatywy urządził tu efektowny zieleniec.
W kolejnym wydaniu gazeta podaje, że uroczystego otwarcia w dniu 12 maja dokonał następca tronu Friedrich Wilhelm Kronprinz von Preußen. Równolegle z wystawą przemysłową na placu ćwiczeń przed Bramą Berlińską (Brama Portowa) ulokowano wystawę zwierząt hodowlanych, wyrobów rolniczych, i różnego rodzaju maszyn rolniczych. W dniu 18 maja w obecności następcy tronu zorganizowano przy „placu armatnim” pokaz nagrodzonych zwierząt (w tym miejscu w 1882 r. ukończono budowę sądu przy ul. Kaszubskiej). Z relacji gazety wynika, że w wystawie brało udział ponad dwa tysiące wystawców z całych Niemiec oraz z wielu państw europejskich. Opis wydarzeń utrwalono na trzech ilustracjach i trzech nieznanych nam dotychczas fotografiach.
Drugi pawilon wystawowy zbudowano na tzw. "placu armatnim" obok budynku ekonomi koszar artylerii (ilustracja nr 4, zdjęcie nr 5 i nr 6). Na ilustracji nr 4 widzimy w tle zabudowania przy ulicy Kaszubskiej, tj. Dom Czeladników (Kaszubska 46), kamienicę mieszkalną 47, a na przeciwległym narożniku Dom Sierot, późniejszą szkołę Luisenschule (Kaszubska 48, obecnie boisko SP 64); natomiast po prawej fragment budynku ekonomii koszar artyleryjskich (Sąd Rejonowy, Narutowicza 19); z kolei na tyłach pawilonu widzimy budynek Fundacji Klasztornej Johanniskloster (Urząd Skarbowy nr 2, Kaszubska 30 i budynek Fundacji Salingresches Stift, Neue Wallstraße (Potulicka 58). Zdjęcie nr 5 przedstawia pawilon wystawowy na "placu armatnim" obok budynku ekonomii koszar prawdopodobnie pod koniec budowy, podobnie jak na zdjęciu nr 6 (zdjęcie upublicznione dzięki uprzejmości Pana Ryszarda (rys-ter), gdzie w tle widoczny jest również fragment ulicy Kaszubskiej z zabudową, czyli Dom Czeladników (Kaszubska 46), narożna kamienica Kaszubska 47, a następnie na przeciwległym narożniku Dom Sierot, późniejsza szkoła Luisenschule (Kaszubska 48, obecnie boisko SP 64) .
Istnieją przesłanki (po przejrzeniu ksiąg adresowych, planów miasta oraz kalendarium szczecińskiego sporządzonego przez Johann-Sebastian-Bachinstitut • Stettin), że pawilon pomiędzy ulicą Potulicką a Kaszubską został wykorzystany przez miasto jako hala ćwiczeń (15.04.1867 wykonano projekt hali sportowej nazwanej tu „Turnhalle” przy Neue Wall Straße 3. Hala sportowa działała także po zmianie nazwy ulicy w 1894 roku na Bellevuestraße oraz numeracji (nr 57). W 1910 roku halę przebudowano na schronisko młodzieżowe, które od 1920 roku nosiło adres Linsingenstraße 57. Schronisko zostało zniszczenie w wyniku nalotu 6.01.1944 r.
Wyżej wspomnieliśmy, że równolegle do wystawy przemysłowej zorganizowano również wystawę zwierząt hodowlanych i wyrobów rolniczych oraz maszyn dla rolnictwa, w związku z tym prawdopodobnie na placu. na którym w 1882 roku stanie budynek sądu przy ulicy Kaszubskiej, odbył się pokaz nagrodzonych na wystawie rolniczej zwierząt (zdjęcie nr 7; w tle prawdopodobnie kamienice przy ulicy Narutowicza).
W załączeniu również plan Szczecina z 1866 roku, na którym zaznaczono poszczególne miejsca tego wydarzenia:
1. Pawilon wystawowy, Kirchplatz (Plac Zawiszy)
2. Pawilon wystawowy, Kanonenplatz (plac przy Narutowicza-Kaszubska)
3. Plac ćwiczeń przed Bramą Berlińską (plac przy Wojska Polskiego-Krzywoustego
4. Plac pokazowy nagrodzonych zwierząt, Kanonenplatz (plac przy Kaszubskiej-Narutowicza)
źródło: Plan Stettin Neu Aufgenommen Friedrich Nagel 1866 (fragment planu ze strony Deutsche Fotothek).
Załączniki
[nr 1] Ausstellungs-Gebäude am Kirchplatz, 1865 (pawilon I)
[nr 1] Ausstellungs-Gebäude am Kirchplatz, 1865 (pawilon I)
[nr 2] Fragmenty artykułów z czasopisma Illustrierte Zeitung, 1865
[nr 2] Fragmenty artykułów z czasopisma Illustrierte Zeitung, 1865
[nr 3] Ausstellungs-Gebäude am Kirchplatz-Innenräume  (wnętrze pawilonu I, ryc. H. Scherenberg „Illustrirte Zeitung“, Nr. 1145, 10.06.1865)
[nr 3] Ausstellungs-Gebäude am Kirchplatz-Innenräume (wnętrze pawilonu I, ryc. H. Scherenberg „Illustrirte Zeitung“, Nr. 1145, 10.06.1865)
[nr 4] Ausstellungs-Gebäude am Kanonenplatze, 1865 (pawilon II, rysunek wg fotografii; „Illustrirte Zeitung“, Nr. 1139, 29.04.1865)
[nr 4] Ausstellungs-Gebäude am Kanonenplatze, 1865 (pawilon II, rysunek wg fotografii; „Illustrirte Zeitung“, Nr. 1139, 29.04.1865)
[nr 5] Ausstellungs-Gebäude am Kanonenplatze, 1865 (pawilon II)
[nr 5] Ausstellungs-Gebäude am Kanonenplatze, 1865 (pawilon II)
[nr 6] Ausstellungs-Gebäude am Kanonenplatze, 1865 (pawilon II, zdjęcie upublicznione dzięki uprzejmości Pana Ryszarda /rys-ter/)
[nr 6] Ausstellungs-Gebäude am Kanonenplatze, 1865 (pawilon II, zdjęcie upublicznione dzięki uprzejmości Pana Ryszarda /rys-ter/)
[nr 7] Internationale landwirtschaftliche Ausstellung am Kanonenplatze, ryc.C. Arnold „Illustrirte Zeitung“,rys. C. Arnold „Illustrirte Zeitung“, Nr. 1147,10.06.1865)
[nr 7] Internationale landwirtschaftliche Ausstellung am Kanonenplatze, ryc.C. Arnold „Illustrirte Zeitung“,rys. C. Arnold „Illustrirte Zeitung“, Nr. 1147,10.06.1865)
[nr 8] Miejsce położenia obiektów wystawowych (Plan Stettin Neu Aufgenommen Friedrich Nagel 1866; tu fragment planu)
[nr 8] Miejsce położenia obiektów wystawowych (Plan Stettin Neu Aufgenommen Friedrich Nagel 1866; tu fragment planu)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Bachinstitut, zagadka nr 351

Postautor: Bachinstitut » 4 kwie 2020, o 23:26

No i teraz jest porządek.

Ale przez te trzynaście lat temu czułem, że tam COŚ jeszcze musiało stać. Nic się nie zgadzało z miejscem wykonania zdjęć. Moja wizja lokalna z Ajerem wyjaśniła tylko, że ta seria nie była wykonana ze kamienicy narożnej z Karlstraße i Kirchplatz. Ciekawe, czy ludzie, którzy tam mieszkają, pamiętają dwóch narwanych gości, którzy wtedy wtargnęli niemal do ich mieszkań z prośbą o wykonanie zdjęć. Przepraszamy was bardzo, drodzy Państwo, było to dla nas ważne i dziękujemy za pobłażliwość.

Od czasu przywiezienia skanów zdjęć z Greifswaldu cały czas zastanawiałem się, co to mogła być za „prowizoryczna” konstrukcja, z której wykonano serię zdjęć. Teraz już jasne. Schulzi i inni - wielkie dzięki.

Może tylko jedno pozostałoby do zrealizowania. Gdyby okazało się, że istnieją akta budowlane tego pawilonu, Ajer by się wskrzesił i dałby się namówić na to, by zrobić przemianę. Z drona! :)
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Bachinstitut, zagadka nr 351

Postautor: Schulz » 5 kwie 2020, o 01:51

Bachinstitut pisze: 4 kwie 2020, o 20:32 To tak samo jak ja.
Ale biorę pod uwagę jeszcze kawałek Deutsche Straße. Nie pamiętam gdzie, ale na jakimś planiku Birkenallee była przeciągnięta w tę stronę.
W tej chwili przypomniałeś mi, że w styczniu 1864 roku niejaki Heinrich Müller, geometra, sporządził na zlecenie kupca Hirscha Mosesa plan parcelacyjny zakupionego przez niego od Marie Gampe z d. Müller, wdowy po Friedrichu Juliusie Gampe, majątku Friedrichshof (grunty na północ od Fortu Wihelm (przyszły Westend). Geometra sporządził plan zatytułowany Situations-Plan betreffend die Parzellirung einer, dem Hernn H. Moses zugehӧrenden Grundfläche gelegen vor dem Kӧnigs Thor. Parzellirt u. berechnet im Januar 1864 durch H. Müller, Geometer. Tytuł szumny, ale na tym planie jest ta przeciągnięta Birkenallee. Niestety, ja tam hali póki co nie wypatrzyłem. Może ty masz lepszy wzrok. Podobno wykonał tego aż trzy różne egzemplarze, ten tu to niezbyt czytelny skan z B. Kozińskiej.
Idąc dalej, ale nie tym tropem typuję ogród pana Wollfa, ale dzisiaj, czyli już grubo północy muszę kończyć. Prześledź AB-uchy od 1864 aż do momentu jak pokaże się numeracja, i coś więcej konkretnego. Być może to jest teren naszej hali.
Załączniki
Karte von Stettin, Grabow und Bredow nach amtlichen    Quellen zusammengestellt im August 1879 (fragment, AP Szczecin)
Karte von Stettin, Grabow und Bredow nach amtlichen Quellen zusammengestellt im August 1879 (fragment, AP Szczecin)
AB 1864
AB 1864
Turnhalle.jpg (57 KiB) Przejrzano 64060 razy
Situations-Plan betreffend die Parzellirung einer, dem Hernn H. Moses zugehӧrenden Grundfläche gelegen vor dem Kӧnigs Thor. Parzellirt u. berechnet im Januar 1864 durch H. Müller, Geometer
Situations-Plan betreffend die Parzellirung einer, dem Hernn H. Moses zugehӧrenden Grundfläche gelegen vor dem Kӧnigs Thor. Parzellirt u. berechnet im Januar 1864 durch H. Müller, Geometer
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Bachinstitut, zagadka nr 351

Postautor: Bachinstitut » 5 kwie 2020, o 10:10

Prześledziłem.
W 1865-1866 występuje jeszcze jako Turnhalle między Flemmings Garten a Tiessen's Garten.
Od 1867 do 1869 występuje już tylko jako parcela Turnhallen-Grundstück między parcelą Flemmings Garten a parcelą Tiessen's Garten.
Od 1870 do 1871 występuje jako parcela Turnhallen-Grundstück między parcelą Wolff's Garten a parcelą Tiessen's Garten.
W 1872 Turnhallen-Grundstück wyszczególnione zostaje jako ostatnia parcela pod Wolff's Garten.
W 1873 parceli Turnhallen-Grundstück brak.

Numeracja Birkenallee pojawia się Adreßbuch 1876 i uwaga... Kaufmeister Wolff ma nr 5, od 1880 - nr 6 a w 1881 po zmianie numeracji - nr 19 na w okolicy przecięcia z Kronenhofstraße.
Ciekawe...
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości