Linia kolejowa Stettin Hbf - Ziegenort

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Linia kolejowa Stettin Hbf - Ziegenort

Postautor: mirekjot » 4 sty 2018, o 11:29

Poszukuje informacji o tym, czy przed rokiem 1945 na w/w linii - na odcinku od stacji Stettin Torney (Szczecin Turzyn) do Poelitz (Police) - istnial drugi tor. Przeszukalem rozne zrodla i nie znalazlem informacji na tyle konkretnych, z ktorych wynikaloby jednoznacznie, ze na tym odcinku byla to linia dwutorowa. Znalazlem enigmatyczna wzmianke o tym, ze od 1936 roku istnial tam drugi tor, a stan kilku budowli inzynierskich wskazuje, ze rzeczywiscie moglo tak byc, ale bylbym wdzieczny za bardziej szczegolowe wiadomosci.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Linia kolejowa Stettin Hbf - Ziegenort

Postautor: Schulz » 4 sty 2018, o 17:55

Z informacji z prasy szczecińskiej z 1927 roku wiemy, że w związku z przewidywanym poszerzeniem linii kolejowej do Polic prosi się rodziny pochowanych na Cmentarzu Turzyńskim przy Noakowskiego o przeniesienie ich na inne cmentarze. Informację powziąłem z opracowania Pawła Knapa związanego z rzekomą zbrodnią niemiecką na robotnikach przymusowych i miejscem ich pochówku "odkrytym" na terenie ogródków działkowych przy ul. Twardowskiego (P. Knap, O „zbrodni” na Pogodnie. Słupskie Studia Historyczne Nr 15 [2009]). Przejrzałem dostępne mi plany katastralne (1:1000, 1:5000), ale tylko na arkuszu Nemitz 410 (1:5000) z 1936 roku znalazłem podwójny odcinek toru pomiędzy stacją Łękno (a właściwie od wiaduktu nad aleją spacerową obok Różanki), a wiaduktem nad ulicą Niemierzyńską/ Arkońską (jak w załączniku).
Załączniki
Katasteramt Stettin 1:5000 (fragment)
Katasteramt Stettin 1:5000 (fragment)
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Linia kolejowa Stettin Hbf - Ziegenort

Postautor: mirekjot » 5 sty 2018, o 15:53

Dziekuje za zainteresowanie i odpowiedz. Pokrywa sie to z moimi dotychczasowymi ustaleniami. Korekta granic cmentarza wzdluz Noakowskiego zapewne miala zwiazek z planami budowy nowej stacji Bahnhof Kreckower Str., stad tez powstal w tym miejscu obecny most Akademicki, rozmiarami uwzgledniajacy polozenie pod nim kilku torow nowej stacji. Wiadomo, ze te plany pozostaly na papierze, poza budowa przystanku kolejowego Kreckower Str. na skraju Cmentarza Turzynskiego. Ale czy powstal tam wowczas drugi tor? Nie bardzo wiem, jak zinterpretowac istnienie drugiego toru na odcinku wskazanym na fragmencie tego planu. Zasadniczo powinien to byc teren stacji Stettin Westend, wiec wieksza ilosc torow na stacji jest rzecza zrozumiala. Przed wiaduktem na Niemierzynskiej tory zbiegaja sie w jeden i to by znaczylo, ze do dworca Zabelsdorf bylby jeden tor. Z kolei przebudowa tego wiaduktu w polowie lat 30. zostala wykonana z mysla o drugim torze. Biorac pod uwage rozpoczecie budowy w 1937 Hydrierwerke Poelitz i przewidywany wzrost przewozow, mozna przyjac, ze ten drugi tor powinien byl powstac. Jednak nic na potwierdzenie ewentualnej jego budowy, jak do tej pory nic znalazlem. Trop urywa sie na roku 1936.
peter
Posty: 21
Rejestracja: 29 maja 2004, o 00:22

Re: Linia kolejowa Stettin Hbf - Ziegenort

Postautor: peter » 5 sty 2018, o 19:47

Na planie układów torowych z 1936 roku jest tylko jeden tor. Natomiast już na planie z 1939 już są dwa tory.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Linia kolejowa Stettin Hbf - Ziegenort

Postautor: mirekjot » 5 sty 2018, o 20:49

peter pisze: 5 sty 2018, o 19:47 Na planie układów torowych z 1936 roku jest tylko jeden tor. Natomiast już na planie z 1939 już są dwa tory.
Dzieki. Rozumiem, ze chodzi o dwa tory na odcinku Szczecin Turzyn - Police. Czy tak?
peter
Posty: 21
Rejestracja: 29 maja 2004, o 00:22

Re: Linia kolejowa Stettin Hbf - Ziegenort

Postautor: peter » 8 sty 2018, o 19:03

No nie do końca. Zapewne budowa postępowała etapami. Jak przeanalizowałem plany to drugi tor pojawiał się na nich sukcesywnie do 1942 roku. Inna sprawa to czy ułożony został fizycznie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości

cron