Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Zibsky » 1 maja 2017, o 20:04

Szukam informacji na temat ksiazki "A Full Account of the Situation, Former State, and Late Siege of Stetin" - vide zdjecie strony tytulowej -
A Full Account of the Situation, Former State, and Late Siege of Stetin.jpg
Ksiazka o Stetinie (sic!) z 1678 roku po angielsku - w internecie praktycznie nie ma informacji na jej temat.

Czy ktos moze cos wie o niej?
Ostatnio zmieniony 2 maja 2017, o 23:04 przez Zibsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Beata40 » 2 maja 2017, o 14:51

A jakie jeszcze informacje np, bo tytuł,wydawcę i rok masz na pierwszej str. Książka nie jest anonimowa i jest znana. Można wypożyczyć skany odpłatnie, ja jej nie czytałam bo słabo znam angielski. Czy jest najstarsza? Raczej wątpię. Po niemiecku są starsze, z pięknymi rycinami. Po angielsku pewnie też.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Re: Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Zibsky » 2 maja 2017, o 16:01

Beata40 pisze:A jakie jeszcze informacje np, bo tytuł,wydawcę i rok masz na pierwszej str. Książka nie jest anonimowa i jest znana. Można wypożyczyć skany odpłatnie, ja jej nie czytałam bo słabo znam angielski. Czy jest najstarsza? Raczej wątpię. Po niemiecku są starsze, z pięknymi rycinami. Po angielsku pewnie też.
Ok, pytanie - co to znaczy ze ksiazka "jest znana"? poza paroma linkami do zbiorow bibliotecznych w Internecie generalnie nie ma zadnych informacji na ten temat.
"Po angielsku pewnie też." Prosilbym o wiecej informacji na temat ksiazek po angielsku o Stetinie/Szczecinie wydanych przed 1678 - tytuly, autorzy, rok wwydania - ewentualnie o tym gdzie znalazlas jakies dane, info, etc. linki mile widziane!
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Beata40 » 2 maja 2017, o 20:37

:). Może inaczej, znana tzn. wiadomo o jej istnieniu szerzej, nie wyskoczyła nage w jednym egzemplarzu. Była kiedyś na aukcji.
Znajomy , którego rodzina mieszkała w przedwojennym Szczecinie wiec zbiera szczecinalia, ma ją w kolekcji,ogólnie ma taką kolekcję książek o naszym mieście że mowę odejmuje.
Grzebię dużo po bibliotekach ale interesują mnie książki i archiwa w j. niemieckim bo ten język znam. Różne książki już mi się rzucały w oczy, te wydane w Szn i te o Szn, oczywiście te starsze. Poszperam ale to u mnie potrwa, no i znam tyle o ile angielski, nie bedę się spierac ale dam sobie palec uciąć że jest coś starszego.
Od jakiegoś czasu wystawiona jest "kronika" z pierwszej połowy XVII wieku, po niemiecku ale gość za dużo sobie za nią rzyczy, prawie 5 tyś euro.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Re: Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Zibsky » 2 maja 2017, o 20:58

Beata40 pisze::) Znajomy , którego rodzina mieszkała w przedwojennym Szczecinie wiec zbiera szczecinalia, ma ją w kolekcji.
A mozna dowiedziec sie cos na temat egzemplarza "A Full Account of the ...." posiadanego przez tego "znajomego"?
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Beata40 » 2 maja 2017, o 21:28

Znajomy to tak po prawdzie rodzina mojego męża, która do 1944 roku kieszkała w Szczecinie. Kiedy zorientowali sie że wszystko idzie ku ruinie spienieżyli majątek a resztę spakowali i uciekli głębiej na zachód a dziś mieszkają w Saksonii pod Bawarią, troche daleko ode mnie. Chyba nie mam jak teraz cokolwiek powiedzieć.
Skopiowałam teraz tytuł tej książki w wyszukiwarke i naprawdę sporo wyskoczyło. W grudniu np na aukcji w USA sprzedaa, teraz na innej aukcji do kupienia za 150 dolców.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Re: Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Zibsky » 2 maja 2017, o 21:46

Beata40 pisze:Znajomy to tak po prawdzie rodzina mojego męża, która do 1944 roku kieszkała w Szczecinie. Kiedy zorientowali sie że wszystko idzie ku ruinie spienieżyli majątek a resztę spakowali i uciekli głębiej na zachód a dziś mieszkają w Saksonii pod Bawarią, troche daleko ode mnie. Chyba nie mam jak teraz cokolwiek powiedzieć.
Skopiowałam teraz tytuł tej książki w wyszukiwarke i naprawdę sporo wyskoczyło. W grudniu np na aukcji w USA sprzedaa, teraz na innej aukcji do kupienia za 150 dolców.
Czyli nie masz zadnego dostepu o tej ksiazki ktora znajduje sie "w Saksonii pod Bawarią" - szkoda....
A ksiazka byla na aukcji u Swann'a w Nowym Yorku w pazdzierniku 2016 - http://catalogue.swanngalleries.com/asp ... &saletype=
"teraz na innej aukcji do kupienia za 150 dolców" gdzie? bo nie widze zadnej aukcji w w Internecie gdzie ta ksiazka bylaby na sprzedaz obecnie... Bylbym wdzieczny za link do aukcji gdzie ta ksiazka jest aktualnie na sprzedaz.
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Beata40 » 2 maja 2017, o 22:04

I znowu jest na tym samym portalu.
http://catalogue.swanngalleries.com/asp ... s=10&pg=10
Ostatnia na pierwszej stronie, przynajmniej na moim monitorze.

Nie zapominaj że to koniec XVII wieku, czyli mamy już od ponad 100 lat książki praktycznie o wszystkim. Od kucharskich i poradników, naukowe np o astronomi po kompletne [--cenzura--]. Z ruchomymi obrazkami, przewodniki itp. Na pewno jest coś starszego. Np. z czasow okupacji Szwedzkiej czy Wojny 30letniej.
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Beata40 » 2 maja 2017, o 22:06

Mignęła mi jeszcze gdzieś inna aukcja ale ja zgubiłam. Poszukam jutro.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Re: Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Zibsky » 2 maja 2017, o 22:18

Beata40 pisze:I znowu jest na tym samym portalu.
http://catalogue.swanngalleries.com/asp ... s=10&pg=10
Ostatnia na pierwszej stronie, przynajmniej na moim monitorze.
To jest ta sama aukcja (Sale 2425 | Lot 100 - Oct 18, 2016) i nie bylo zadnego innego egzemplarza w sprzedazy u Swanna - (cena wywolawcza $150,-) jestem na biezaco z ich aukcjami - otrzymuje od nich katalogi/emaile z info o aukcjach)
Ostatnio zmieniony 2 maja 2017, o 22:28 przez Zibsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Re: Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Zibsky » 2 maja 2017, o 22:28

I jak to bylo w tym starym dowcipie o Grydzewskim ktory zwykl byl mawiac:
Ja wiem ze "Pana Tadeusza" napisal Adam Mickiewicz ale przed oddaniem numeru do druku tak na wszelki wypadek jeszcze raz sprawdzam czy rzeczywiscie tak jest.....
Ale Grydzewski juz nie zyje... pytanie ... czy ktos jeszcze wie bez zagladania do wiki kto to byl Grydzewski...
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Beata40 » 2 maja 2017, o 22:34

Dziwne bo, w archiwum aukcji w listopadzie została sprzedana. Więc jakim cudem? Chyba że kupujacy się wycofał.
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Beata40 » 2 maja 2017, o 22:48

Póki co, znalazlam książkę w bibliotece australijskiej. Mają dostęp on line i mikrofilm. Jak znam biblioteki to pewnie płatny. Niestety nie mogę sie zarejestrować bo mnie przerzuca na dziwną stronę bez formularza. Książka jest jeszcze w niemieckich bibliotekach, z tych korzystam i są płatne.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Re: Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Zibsky » 2 maja 2017, o 22:52

Beata40 pisze:Dziwne bo, w archiwum aukcji w listopadzie została sprzedana. Więc jakim cudem? Chyba że kupujacy się wycofał.
W jakim archiwum aukcji???? w listopadzie?? - byl jeden egzemplarz na pazdziernikowej aukcji (Sale 2425 | Lot 100 - Oct 18, 2016) i zostal na tej aukcji wygrany/sprzedany!
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Re: Pierwsza ksiazka o Stetinie/Szczecinie po angielsku?

Postautor: Zibsky » 2 maja 2017, o 23:01

Beata40 pisze:Póki co, znalazlam książkę w bibliotece australijskiej. Mają dostęp on line i mikrofilm. Jak znam biblioteki to pewnie płatny. Niestety nie mogę sie zarejestrować bo mnie przerzuca na dziwną stronę bez formularza. Książka jest jeszcze w niemieckich bibliotekach, z tych korzystam i są płatne.
Wracajac do tematu - pytalem o informacje na temat tej ksiazki - info na temat "znajomego z Saksonii pod Bawaria" okazal sie slepym tropem - wiec powtorze pytanie jeszcze raz - czy tak jak pisalas znane ci sa inne wczesniejsze ksiazki po angielsku o Stetine/Szczecinie z okresu przed 1678 - interesuja mnie linki etc. ew. informacje na temat tej ksiazki (poza informacjami ze sa gdzies w zbiorach bibliotecznych (n.p. w Australii - bo w Library of Congress jej na przyklad nie ma - ani w BN tez nie).
Załączniki
Full Account of the Situation, Former State, and Late Siege of Stetin. .jpg
IMG_9791.JPG

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości

cron