Nazwy ulic

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 28 wrz 2008, o 08:56

Bzycoo pisze:Ja mam takie pytanie dotyczące al. Wyzwolenia.

Otóż w pracy co jakiś czas spotykam się z nazwą tej ulicy: al. Wyzwolenia Wancerzów.

Czy ktoś może coś wyjaśnić na ten temat? Czy jest to jakaś pełna nazwa tej ulicy, czy też jakieś cuda-niewidy?
I kim u licha mieli by być owi Wancerze? Wujek google o niczym takim nie wspomina.
A to na pewno o Szczecin chodzi. :?: :?
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK
Bzycoo
Posty: 19
Rejestracja: 24 sie 2008, o 23:23

Postautor: Bzycoo » 28 wrz 2008, o 11:32

Na pewno.

I dodam, że na pewno o tą ulicę, która ciągnie się od ronda Lepp... ekhm... Giedrocia, do placu Żołnierza. :)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 28 wrz 2008, o 22:45

Bzycoo pisze: ...Otóż w pracy co jakiś czas spotykam się z nazwą tej ulicy: al. Wyzwolenia Wancerzów...
Bzycoo pisze:
...I dodam, że na pewno o tą ulicę, która ciągnie się od ronda Lepp... ekhm... Giedrocia, do placu Żołnierza. :)
Aleja Wyzwolenia powstała na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku na bazie dwóch ulic: Jaromira (Moltkestrasse) i Roosevelta (Pölitzerstrasse). Zaczyna się przy Placu Żołnierza, a kończy przy zbiegu Słowackiego i Krasińskiego. Obecny jej wygląd realizowano etapami i wygląda na to, że to jeszcze nie koniec. Myślę, że dodatek Wancerzów, z którym spotykasz się w pracy, wynika ze znanego powiedzonka byłego prezydenta Szczecina, który miasto, którym zarządzał, określał jako wioskę z tramwajami (nie ubliżając wsi Wancerzów).
Bzycoo
Posty: 19
Rejestracja: 24 sie 2008, o 23:23

Postautor: Bzycoo » 29 wrz 2008, o 06:49

Aha, czyli to nic oficjalnego :)

Dzięki za odpowiedź.

P.S. Jako ciekawostkę - nie dalej jak parę dni temu widziałem listy z Niemiec adresowane na... Elysiumstrasse. Ktoś chyba nie zauważył, że kilkadziesiąt lat minęło ;)
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 29 wrz 2008, o 07:38

Bzycoo pisze:Aha, czyli to nic oficjalnego :)

Dzięki za odpowiedź.

P.S. Jako ciekawostkę - nie dalej jak parę dni temu widziałem listy z Niemiec adresowane na... Elysiumstrasse. Ktoś chyba nie zauważył, że kilkadziesiąt lat minęło ;)
Listy pisane współcześnie ?
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Bzycoo
Posty: 19
Rejestracja: 24 sie 2008, o 23:23

Postautor: Bzycoo » 29 wrz 2008, o 16:43

Oczywiście. I to jeszcze jakaś instytucja nadała (drukiem na kopercie adres był).
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 29 wrz 2008, o 19:04

Bzycoo pisze:Oczywiście. I to jeszcze jakaś instytucja nadała (drukiem na kopercie adres był).
A skąd nadany? Może z Lubecki? :wink:
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Bzycoo
Posty: 19
Rejestracja: 24 sie 2008, o 23:23

Postautor: Bzycoo » 29 wrz 2008, o 21:45

Nie wiem, nie przyglądałem się. Widziałem tylko niemieckie stemple.
Roman
Posty: 7
Rejestracja: 16 lip 2016, o 14:37

Re: Nazwy ulic

Postautor: Roman » 13 lis 2016, o 19:31

kiedyś natknąłem się na powojenny plan miasta Szczecina z odręcznie naniesionymi ,zaznaczonymi na czarno budynkami przeznaczonymi do remontu lub całkowitego wyburzenia. Były tam też ulice Zaolziańska(Niedziałkowskiego) i Pionierów szczecińskich . Mieszkam właśnie przy Pionierów szczecińskich(Felczaka) i tak sobie myślę, że fajnie byłoby bardziej zapoznać się z tym planem... .Próbuję jakoś znależć go w internecie ale nie wychodzi mi to,no ,jestem już " starsza młodzież " i na komputerze nie radzę sobie za bardzo.Jakby mi ktoś pomógł ,byłbym bardzo wdzięczny. Roman.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Re: Nazwy ulic

Postautor: Zibsky » 13 lis 2016, o 20:32

Przejdz do Galerii, potem Szczecin cicer cum caule, pozniej pozniej plany, mapy, panoramy i wreszcie Szczecin po 1945
45
Roman
Posty: 7
Rejestracja: 16 lip 2016, o 14:37

Re: Nazwy ulic

Postautor: Roman » 14 lis 2016, o 18:36

Bardzo dziękuję.Mimo wszystko nie radzę sobie z powiększaniem obrazu, bo mi zaraz wraca poprzedni,ale nie będę ci zawracał głowy.Przyjdzie syn w odwiedziny to może jakoś to ogarnę,bo ulic mimo wysiłku nie mogę odczytać.Nie ma możliwości również znależć innych fragmentów planu,ale dzięki.To jednak nie ten plan ,który mi się obił o oczy...,no, szkoda .
Próbuję sił jako malarz - amator .Namalowałem już Hansabruecke (1m x 0.70),Berlinerthor(0.60 x 0.50) -to wszystko znalazłem na
starych widokówkach . Z ulicami też problemu nie miałem. Mam teraz takiego pomysła ,żeby namalować zabudowania w miejscu których stoi Hotel Radisson i ZUS.Byłby to taki tryptyk: budowle przedwojenne,gruzowisko i pozostałe 3 domy oraz dla porównania dzisiejszy hotel i ten nieszczęsny ZUS.Próbuję ustalić starą numerację ,nie za bardzo... Zdjęcia z rejonu są ale nie na tę stronę .Nie chciałbym przekłamać historii...,pozdrawiam -Roman.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Nazwy ulic

Postautor: Bogus » 15 lis 2016, o 17:37

Roman pisze: To jednak nie ten plan ,który mi się obił o oczy...,no, szkoda .
Nie wiem czy odnalazłeś właściwą mapę, którą miał na myśli Zibsky, ale sądzę, że to jednak ta sama o której Ty myślisz. Podsunę więc dla pewności bezpośredni link do pliku z tą mapą w Galerii:
http://sedina.pl/albums/ftp/_maplany/Sz ... czecin.jpg

Jeśli rzeczywiście o tę mapę Ci chodzi, to polecam ją w większej rozdzielczości pod adresem:
http://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/Conten ... -0-310.jpg
Tu już nie powinno być problemów z odczytaniem nazw ulic.
Roman pisze: Próbuję ustalić starą numerację ,nie za bardzo...
W celu ustalenia numeracji przedwojennej budynków, pomocna może być:
a) mapa, o której mowa w wątku: viewtopic.php?t=14057&p=137045#p137045
b) albo inna przyjazna dusza.

Tymczasm pozdrawiam!
Roman
Posty: 7
Rejestracja: 16 lip 2016, o 14:37

Re: Nazwy ulic

Postautor: Roman » 27 sty 2019, o 20:19

A czy jest to możliwe ,że w budynku przy Kiaser-Wilhelmstr.27 ,róg Schallehnstr.18 ,na przeciwko Landesamtu była na klatce schodowej winda?Nie mogę zdobyć takich wiadomości...,wszystko wskazuje (myślę),że na górze na strychu była maszynownia .Klatka schodowa też jakby do windy przystosowana .Może po wojnie podczas remontu budynków złomiarze to rozebrali... .Mieszkam obok(Felczaka) i fajnie byłoby wiedzieć co tutaj 100 lat temu było.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron