Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 15 maja 2014, o 15:00

[quote="Bogus"]Pr
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:47 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
Old Szczecin
Posty: 21
Rejestracja: 12 maja 2014, o 16:57

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: Old Szczecin » 20 maja 2014, o 12:53

Dla wyjątkowych miłośników starej linii do Sobieradza przez Kołbacz mam jeszcze 3 informacje:

1. Ktoś zabrał szuter na odcinku tych torów - wiadukt pod Autostradą – ul. Szosa Stargardzka przed 2012 r.
W czasie rajdu „MiniMaraton” PTTK w 2009 r. idąc od ul. Koziej wzdłuż ul. Aleksandra ŚWIĘTOCHOWSKIEGO widzieliśmy jeszcze ślad tego nasypu.
Penetrując ten teren w 2012 r. aż do Szosy Stargardzkiej zobaczyłem, ze ktoś wybrał cały szuter, tak, że powstała nowa leśna droga.

2. 25 marca 2008 w czasie spotkania z Joanną Kulmową w dniu 80. urodzin poetki.
Dowiedziałem się, że książka dla dzieci pt. „Stacja nigdy w życiu” powstała właśnie pod wpływem tych opuszczonych budynków w pobliżu stacji Szczecin-Lotnisko
(rejon (zbieg)ul. Hangarowa i Leszczynowa) oraz wagonów b. motelu „Relaks”.

3. Idąc śladem starego toru od Szczecina-Płoni na południe w kierunku os. Smerdnica wzdłuż ul Buczynowej (ale śladem toru) możemy w rejonie potoku i małego stawku odnaleźć resztki instalacji – jakby od rurociągów?
Może pozostałość po jakimś ukrytym (wojskowym?) punkcie rozładunku cystern – czy ktoś to fotografował i coś na ten temat wie ??
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: 5lipca » 17 sty 2015, o 11:28

Rozbiórka torów linii sobieradzkiej na terenie budowanej teraz pętli SST w rejonie obecnych Turkusowa-Selgros. Zdjęcie pochodzi od Sz.P. T.Seidlera - zamieszczam jedną z dwóch poglądówek z tego miejsca. Pan T.S. udostępnił mi też kilka fotek z rozbiórki linii stargardzkiej i stacji w rejonie ul.Hangarowej (dawna Flughafenstr.). Mam też prywatną fotkę z fragmentu polskiego łuku linii sobieradzkiej, od strony Dąbia.
Załączniki
DlaSedina.jpg
DlaSedina.jpg (18.85 KiB) Przejrzano 22177 razy
Awatar użytkownika
kicikk
Posty: 110
Rejestracja: 7 maja 2004, o 17:38
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: kicikk » 26 mar 2015, o 10:17

5lipca, a jest możliwość żebyśmy je jakoś zobaczyli? :)
Maciej Kiciński
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: 5lipca » 26 mar 2015, o 17:18

Oczywiście nie i wiem że zadałeś pytanie retoryczne.

Na pocieszenie dodam, że chociaż wiem przynajmniej na jakiej wysokości Szosy Stargardzkiej stał Motel Relax to oprócz cegieł nie znalazłem niczego konkretnego :( . No i poznałem nieco histrorii Gryfbetu przy okazji, nieważne.

Nazwisko podałem (to też pomoc!), więc zgłoś się do tego Pana to może będziesz miał więcej fotek niż ja!
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 18 cze 2015, o 21:53

Na FB portal zamieścił fotkę lotniczą z przedłużką ul.A.Struga za ulicę Gryfińską. Widać na nim, choć słabo trasę łuku kolejowego bezpośrednio prowadzącego do Dąbia: https://www.facebook.com/sedinaPL/photo ... =1&theater
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 21 lis 2015, o 22:59

Mata stację Kołacz, na dwóch fotkach:
http://www.spichlerz-sztuki.pl/pl/page/ ... wkach.html
Jestem w szoku...
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 21 lis 2015, o 23:00

tj. Kołbacz
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 21 lis 2015, o 23:06

PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 22 lis 2015, o 00:11

Awatar użytkownika
kicikk
Posty: 110
Rejestracja: 7 maja 2004, o 17:38
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: kicikk » 7 gru 2015, o 15:25

Nieźle! Chyba się przejadę tam na spontanie i sprawdzę czy nic z tego murka/rampy nie wystaje z ziemi
https://www.google.pl/maps/@53.3029025, ... 56!6m1!1e1

a z Google Street View widać, że warto być tam co rok, zazwyczaj po sezonie zimowym ale przed łataniem wyrw... :)
http://www.bazakolejowa.pl/index.php?dz ... 0263&uid=0
Maciej Kiciński
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 7 gru 2015, o 20:55

Przemaszerowałem się też pieszo w 2010r. na trasie Śmierdnica-Kołbacz i co nieco sfociłem (dużo za mało!), zapewne podobnie jak wielu innych...Już chyba tego nie powtórzę, nie na moje lata choć to wcale nie tak daleko ?! Fajnie że ktoś odpowiedział, bo już mi się zdawało, że znowu "wszyscy" już wiedzą a ja na końcu podaję "prawdę objawioną" !
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 7 gru 2015, o 20:59

Ale jeszcze tak z grubsza przeglądając fotkę, to wychodzi na to że Niemcy nie mieli w Kołbaczu (i nie tylko) murowanych budynków stacyjnych ? To wygląda na wiaty, zapewne także murowane, ale nie solidny budynek stacyjny ?!
Awatar użytkownika
kicikk
Posty: 110
Rejestracja: 7 maja 2004, o 17:38
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: kicikk » 7 gru 2015, o 21:49

PKa pisze:Fajnie że ktoś odpowiedział, bo już mi się zdawało, że znowu "wszyscy" już wiedzą a ja na końcu podaję "prawdę objawioną" !
Bynajmniej. Ja bym powiedział raczej, że ludzie się tym tematem po prostu nie interesują :) Ale spokojnie, ja staram się dbać, żeby co jakiś czas temat odkurzyć :)
Ale jeszcze tak z grubsza przeglądając fotkę, to wychodzi na to że Niemcy nie mieli w Kołbaczu (i nie tylko) murowanych budynków stacyjnych ? To wygląda na wiaty, zapewne także murowane, ale nie solidny budynek stacyjny ?!
Nie mam żadnych informacji na ten temat ale wydaje mi się, że raczej nie ma w tym nic dziwnego. Lokalna linia przez biedny teren to i infrastruktura skromna. Blaszaki podobne jak na linii Randower Kleinbahn (Stobno-Nowe Warpno):
DSC_5545.JPG
b41_nassenheide_bahnhof.jpg
W sumie jedyny porządny budynek stacyjny miała stacja w Starym Czarnowie.
PKa pisze:Już chyba tego nie powtórzę, nie na moje lata choć to wcale nie tak daleko ?!
Ja uważam podobnie, choć mi niedawno stuknęła trzydziestka dopiero. Niemniej, inne priorytety. Z wózkiem po krzakach nie da się tak łatwo jeździć...
Maciej Kiciński
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 8 gru 2015, o 11:55

Przeglądałem fotki z Kołbacza -niestety ode mnie tylko tyle- i 5,5 roku temu teren rampy i przystanku był rozkopany i zniwelowany. Nie całkiem, ale wydaje mi się że już może nawet jakiś spory czas wcześniej. Nie miałem planów linii ani dokładnego położenia stacji, tylko na podstawie orientacyjnego schematu linii i rozkopaniu miejsca można było przypuszczać, że teren stacji to właśnie było to miejsce. Fotka Doriana to potwierdziła, a na stronie Spichlerza można znależć ładną panoramę współczesną z pobliża przystanku...

"Trzydziestka" - ja już nawet nie pamiętam takiego wieku...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron