Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
tusio
Posty: 6
Rejestracja: 26 wrz 2014, o 00:17

Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: tusio » 2 paź 2014, o 11:49

Witam,
Mieszkam w tytułowym domu. Chciałem ustalić jego rok budowy. Kiedy nabywaliśmy ten dom, sąsiedzi wspominali że przed wojną dom stał nieukończony. Gdyby brać pod uwagę wygląd domu, zarówno mojego jak i sąsiedniego, 15 (kostka, z płaskim dachem), to rzeczywiście to by miało sens.

Jednak w Stettiner Adressbuchu z 1943 pod Promenadenweg 17 (Scheune) znajdziemy właściciela - Wilhelma Wendta, a także lokatora, Willego Stolzmanna. Zaś obok, pod 19 znajdziemy informację, iż jest to "Garten". Potwierdzenie tego znajdziemy również na mapie "kościelnej" z 1937, przedmiotowe domy istnieją, zaś parcela 19 jest pusta.

Byłem w Archiwum Państwowym, niestety brak jest dokumentów nt mojego domu. Nie za bardzo wiem gdzie dalej szukać, lub kogo pytać. Złożyłem rewers na dokumenty okolicznych domów, jednak dostanę je dopiero po weekendzie.

Moje pytanie więc, jak jeszcze można ustalić rok budowy, lub gdzie szukać dokumentów (PnB, plan sytuacyjny, szkice, cokolwiek), co dalej można z tym zrobić, bo na zdjęcia to nie liczę. Będę wdzięczny za wszelkie rady i pomoc.

Pozdrawiam.

http://goo.gl/GF1V9C współczesny widok na Kielecką 15 i 17
http://goo.gl/vWbp3A SAB 1943 przedstawiający Promenadenweg 17
http://imgur.com/CGj2UxX wycinek mapy z 1937, na czerwono Promenadenweg 17
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: Stau » 2 paź 2014, o 18:21

tusio pisze:Witam,
Mieszkam w tytułowym domu. Chciałem ustalić jego rok budowy. Kiedy nabywaliśmy ten dom, sąsiedzi wspominali że przed wojną dom stał nieukończony. Gdyby brać pod uwagę wygląd domu, zarówno mojego jak i sąsiedniego, 15 (kostka, z płaskim dachem), to rzeczywiście to by miało sens.

Jednak w Stettiner Adressbuchu z 1943 pod Promenadenweg 17 (Scheune) znajdziemy właściciela - Wilhelma Wendta, a także lokatora, Willego Stolzmanna. Zaś obok, pod 19 znajdziemy informację, iż jest to "Garten". Potwierdzenie tego znajdziemy również na mapie "kościelnej" z 1937, przedmiotowe domy istnieją, zaś parcela 19 jest pusta.

Byłem w Archiwum Państwowym, niestety brak jest dokumentów nt mojego domu. Nie za bardzo wiem gdzie dalej szukać, lub kogo pytać. Złożyłem rewers na dokumenty okolicznych domów, jednak dostanę je dopiero po weekendzie.

Moje pytanie więc, jak jeszcze można ustalić rok budowy, lub gdzie szukać dokumentów (PnB, plan sytuacyjny, szkice, cokolwiek), co dalej można z tym zrobić, bo na zdjęcia to nie liczę. Będę wdzięczny za wszelkie rady i pomoc.

Pozdrawiam.

http://goo.gl/GF1V9C współczesny widok na Kielecką 15 i 17
http://goo.gl/vWbp3A SAB 1943 przedstawiający Promenadenweg 17
http://imgur.com/CGj2UxX wycinek mapy z 1937, na czerwono Promenadenweg 17
Hey,

Moim zdaniem "ścieżka" poszukiwań jest właściwa. Zrobiłbym to dokładnie tak samo. Uściślając - na moich planach z lat 1936-1938 ulice w tym obrębie są już wytyczone i odpowiednio nazwane. Te mapy są ogólnie mniej dokładne niż Twoja - nie widać poszczególnych parcel - tylko pomarańczowy "pasek" zabudowy (dość ogólny).

Sprawdziłem z ciekawości AB. W AB z 1932 nie ma jeszcze śladu ulicy Promenadenweg. W AB z 1934 pojawia się już nazwa ulicy i konkretne domy (w tym Twój - właściciel ten sam) - natomiast brak jeszcze numeracji. Od AB 1935 "w górę" - dodano numerację. To sugerowałoby, iż dom (w jakiejś postaci) jednak powstał w okolicach 1932-1933 roku - oczywiście orientacyjnie. Należy bowiem pamiętać, iż AB przedstawiają stan na rok poprzedni. Czasami zdarzają się tam również pewne nieścisłości.

Jeśli nie ma śladu w ANB (Aktach Nadzoru Budowlanego - BauPolizei) w AP w Szczecinie - trop niestety raczej się urwie. Jednak jak sprawdzisz "okoliczne" domy - uda Ci się ustalić/upewnić w kontekście przybliżonej daty powstania. Można także rzucić okiem na Akta Kanalizacji - chociaż ten zbiór jest mocno wybrakowany. Nie mam też wiedzy czy "domki" również tam się znajdują, bowiem dawno do tych źródeł nie zaglądałem.

P.S. Ta mapa "kościelna" to Twoje zbiory? Widać całe miasto?
AB.jpg
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
tusio
Posty: 6
Rejestracja: 26 wrz 2014, o 00:17

Re: Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: tusio » 2 paź 2014, o 22:01

^^ Nazwałem to mapą "kościelną" bo w galerii sedina.pl jest podobna z naniesionymi parafiami. Ta moja obejmuje nieco większy obszar (= po wybudowaniu m.in. domów w mojej okolicy). Świetnie przedstawia podział parcelacyjny, nieruchomości, a w części przypadków także numerację. Dzięki za pomoc z adressbuchami, nie mogłem się dostać do żadnego innego niż 1943. To rzuca nowe światło na historię mojego domu, jest sporo starszy niż większość uważała.

http://www.mapywig.org/m/City_plans/Cen ... K_1937.jpg mapa z której korzystałem, nie mam pojęcia co znaczą obszary pokolorowane kredkami, podejrzewam jakieś planowane inwestycje (fioletowy przypomina projekt Personbahnhofa).
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: Schulz » 2 paź 2014, o 22:48

Pewnie niewiele wniosę, ale załączam dwa fragmenty planów, jeden z 1930 (1:5000) z naniesionymi poprawkami przez Katasteramt Stettin w sierpniu 1938 roku porównany z planem współczesnym, i drugi kolorowy z 1941 r. (1:10000), powstały po zmniejszeniu przez Vermessungsamt der Stadt Stettin planu o podziałce 1:5000.
Załączniki
Kielecka (2014) - Promenaden Weg (Aug. 1938)
Kielecka (2014) - Promenaden Weg (Aug. 1938)
Scheune, Vermessungsamt der Stadt Stettin, 1941
Scheune, Vermessungsamt der Stadt Stettin, 1941
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: Stau » 2 paź 2014, o 23:39

tusio pisze:^^ Nazwałem to mapą "kościelną" bo w galerii sedina.pl jest podobna z naniesionymi parafiami. Ta moja obejmuje nieco większy obszar (= po wybudowaniu m.in. domów w mojej okolicy). Świetnie przedstawia podział parcelacyjny, nieruchomości, a w części przypadków także numerację. Dzięki za pomoc z adressbuchami, nie mogłem się dostać do żadnego innego niż 1943. To rzuca nowe światło na historię mojego domu, jest sporo starszy niż większość uważała.

http://www.mapywig.org/m/City_plans/Cen ... K_1937.jpg mapa z której korzystałem, nie mam pojęcia co znaczą obszary pokolorowane kredkami, podejrzewam jakieś planowane inwestycje (fioletowy przypomina projekt Personbahnhofa).
AB z tego okresu możesz pobrać tutaj: http://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/publication/2610.

Są tam też inne AB - jak się "pokopie". Napisz proszę, gdy będziesz po wizycie w AP (ANB). Jestem ciekawy, co dokumenty "mówią".

Mapka świetna - dzięki! Dodałem już stosowny news na stronie głównej.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: Stau » 3 paź 2014, o 19:28

Krasiu z GW uznał informację za wartą przekazania dalej:

http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34 ... ecina.html

Na FB u nas też niezły ruch:

https://www.facebook.com/sedinaPL/photo ... =1&theater

Jeszcze raz dzięki.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
tusio
Posty: 6
Rejestracja: 26 wrz 2014, o 00:17

Re: Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: tusio » 4 paź 2014, o 00:19

Cieszę się bardzo, że narobiłem takiego zamieszania i znalazłem tak dokładne źródło, tylko na litość boską, jak kto chce publikować na gazeta.pl to niech pyta o zgodę, tam jest podany mój prywatny adres:(
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: Busol » 4 paź 2014, o 09:43

tusio pisze:Cieszę się bardzo, że narobiłem takiego zamieszania i znalazłem tak dokładne źródło, tylko na litość boską, jak kto chce publikować na gazeta.pl to niech pyta o zgodę, tam jest podany mój prywatny adres:(
Krasiu - jak możesz wywal ten adres. Bo ja kilkoma kliknięciami wiem o tusiu już wszystko :) I do tego mam jego adres. PS. tusio, te vinyle to tam znalazłeś?
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
tusio
Posty: 6
Rejestracja: 26 wrz 2014, o 00:17

Re: Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: tusio » 4 paź 2014, o 11:00

Busol pisze:te vinyle to tam znalazłeś?
Tak:) w piwnicy, co one tam robiły, to nikt nie wie, albo nikt nie chce mi powiedzieć. Ale już zostały zabezpieczone i służą. Generalnie nie mam problemów z prywatnością/publicznością, niech ludzie wiedzą o mnie co chcą, ale mimo wszystko nie chcę im tego ułatwiać i rozdawać swój adres na prawo i lewo w dużym serwisie informacyjnym.
Krasiu, wywal chociaż numer domu i polską nazwę - zainteresowany będzie wiedzieć o co chodzi, niezainteresowany nawet nie zauważy.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: Busol » 4 paź 2014, o 11:43

Krasiu zadziałał.
Adres ukryty :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Andyko
Posty: 32
Rejestracja: 20 sty 2005, o 11:33
Lokalizacja: Przecław
Kontakt:

Re: Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: Andyko » 5 paź 2014, o 20:46

tusio pisze:^^ Nazwałem to mapą "kościelną" ...

http://www.mapywig.org/m/City_plans/Cen ... K_1937.jpg mapa z której korzystałem, nie mam pojęcia co znaczą obszary pokolorowane kredkami, podejrzewam jakieś planowane inwestycje (fioletowy przypomina projekt Personbahnhofa).
Osobiście skanowałem ten i inne plany. Jeśli jutro uda mi się znaleźć wolną chwilkę w pracy to przejrzę zasoby i być może znajdę coś jeszcze z tych okolic.

Andrzej.
AndyKo
Szczecin-Przecław
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: PKa » 5 paź 2014, o 22:33

Ciekawi mnie czy Pan S.Fedorowicz ma zgodę na publikację tych planów ? Wydaje mi się że znam źródło tych planów ?!
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: Busol » 6 paź 2014, o 08:36

Andyko pisze:Osobiście skanowałem ten i inne plany. Jeśli jutro uda mi się znaleźć wolną chwilkę w pracy to przejrzę zasoby i być może znajdę coś jeszcze z tych okolic.
Andrzej.
A to proszę o kontakt jeśli można na priv. Chętnie opublikujemy i rozpropagujemy.
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
tusio
Posty: 6
Rejestracja: 26 wrz 2014, o 00:17

Re: Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: tusio » 9 paź 2014, o 15:25

Witajcie po kilkudniowej przerwie;)
Właśnie wróciłem z archiwum, przeglądałem akta okolicznych domów, wszystkie datowane są na 1933-34. Także można przyjąć że i mój dom tak powstał. Z ciekawostek, polski nadzór budowlany, który po wojnie przejął niemieckie dokumenty i używał ich jako bieżących, musiał mieć problemy z tłumaczeniem oraz lokalizacją, bo np w aktach domu 21 jest druga teczka, w której jest właściciel, PnB, plan, szkic, dosłownie wszystko ale.. dla domu nr 10. Lub Teczka z adresem ul. Kielecka przedstawiająca dom przy Bachstr (Ogrodowa). No ale nic, popatrzyłem, poprzeglądałem i upewniłem się w dacie 1933.

Znalazłem też w inwentarzu akt kanalizacyjnych wpis o moim domu, złożyłem na niego rewers, będzie za równy tydzień, w czwartek. Czego mogę się spodziewać w tym dokumencie, co mi może pomóc?
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Dom przy Promenadenweg 17 (Scheune)

Postautor: Stau » 10 paź 2014, o 01:17

tusio pisze: Z ciekawostek, polski nadzór budowlany, który po wojnie przejął niemieckie dokumenty i używał ich jako bieżących, musiał mieć problemy z tłumaczeniem oraz lokalizacją, bo np w aktach domu 21 jest druga teczka, w której jest właściciel, PnB, plan, szkic, dosłownie wszystko ale.. dla domu nr 10. Lub Teczka z adresem ul. Kielecka przedstawiająca dom przy Bachstr (Ogrodowa).
Rzeczywiście - w tych aktach panuje spory nieład. I ten dziwaczny układ, tzn. ulic trzeba szukać po imionach patronów. Uderza też brak konsekwencji.
tusio pisze:Znalazłem też w inwentarzu akt kanalizacyjnych wpis o moim domu, złożyłem na niego rewers, będzie za równy tydzień, w czwartek. Czego mogę się spodziewać w tym dokumencie, co mi może pomóc?
Miałeś dużo szczęścia, że coś konkretnego z tego zbioru wyłuskałeś. W aktach będzie spory "ślad" budowy Twojego domu, w tym m.in. odbiór instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ten odbiór jest konieczny, aby przekazać budynek do użytkowania.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

cron