Plac I Armii Wojska Polskiego

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 9 wrz 2014, o 06:47

I ostatnie kwestie nie zmieniają meritum, że nazwa Plac 1AWP dotyczyła zmiany nazwy z niemieckiego "Exercier-Platz "!
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 9 wrz 2014, o 07:28

I przypominam dla mirekjot, że nazwa Plac 1AWP była nieużywana i zapewne nie tylko potocznie ale i formalnie - takich niekonsekwencji w terminologii możnaby znaleźć więcej!Przypuszczam też, że pomimo tego, że nazwa placu jest nawet na planie z 2005r. to nie będzie żadnego budynku, obiektu funkcjonalnego o adresie z nazwą placu ?!
Ale tutaj niespodzianka, jest na tym planie konkretny placowy kształt w tym rejonie przyporządkowany 1AWP i w pobliżu budynki, chyba też któregoś dnia się tam przejdę - to też nie zmienia podstawowych ustaleń w temacie, ale może jest to nowsza i konkretna lokalizacja tego placu ?! (skanu nie będzie!)
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 9 wrz 2014, o 07:49

Skanu niet, ale z http://www.targeo.pl (pamiętam, że autor nie chciał linków i sprawdzał mapy), jest tam osobny wjazd od ul.Piastów z nitki wjazdowej do centrum - ale podkreślam raz jeszcze że podstawowych ustaleń co do pochodzenia tej nazwy aktualna lokalizacja placu nie zmienia. Nawet jeśli jest tam plac i istnieje od dawna, to jest prawie niemożliwe że pierwsza powojenna lokalizacja właśnie go dotyczyła !
Załączniki
Plac1AWP.jpg
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: mirekjot » 9 wrz 2014, o 10:18

PKa pisze:I przypominam dla mirekjot, że nazwa Plac 1AWP była nieużywana i zapewne nie tylko potocznie ale i formalnie - takich niekonsekwencji w terminologii możnaby znaleźć więcej!Przypuszczam też, że pomimo tego, że nazwa placu jest nawet na planie z 2005r. to nie będzie żadnego budynku, obiektu funkcjonalnego o adresie z nazwą placu ?!
Niczego nie próbuję kwestionować, a już na pewno wojskowego przeznaczenia tego terenu. Raczej mam na uwadze "wzbogacenie" wiedzy o tym obszarze, skoro już się pojawił. Spenetrowałem przy okazji zasoby przedwojennej galerii Sedina.pl (autorstwa BI) i znalazłem jeszcze dwa ciekawe wątki fotograficzne, uzupełniające przeznaczenie/wykorzystanie omawianego placu:

Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Silberwiese, Hauptbahnhof, Rathausplatz, Neustadt, Kasernenviertel, Oberwiek > Kasernenviertel, Fort Preußen > Reserve-Lazarett I - Barackenlazarett, Körnerstraße 75a

Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Silberwiese, Hauptbahnhof, Rathausplatz, Neustadt, Kasernenviertel, Oberwiek > Kasernenviertel, Fort Preußen > Lager Reichsbahn, Körnerstraße 75

Byc może nazwa Reichsbahn-Sportplatz ma związek z Lager Reichsbahn. Niestety, nie wiem co za formacja tam się ulokowała - historia wojskowości nie jest moją specjalnością.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 9 wrz 2014, o 11:16

Fragment planu z sedina.pl na poparcie tego, że projektowano poprzez plac poprowadzenie linii kolejowej - nie znam tematu, ale czytałem już gdzieś o tym wcześniej.
Nie mam dostępu do najwcześniejszego powojennego planu, to był chyba 1945 lub 1946 rok i plan był chyba wcześniej dostępny na sedina.pl ?! Czy jest na nim Plac 1AWP ? Postuluję też do posiadaczy adressbuchów o sprawdzenie czy jest w nich jakakolwiek wzmianka o Exercier-Platz ?

Na obszarze już zabudowanym Exercier-Platz, po stronie zachodniej wewnętrznej przecinki jest jakiś obszar przypominający plac - nie wiem co to może być, może plac, chyba nie basen ppoż. ? Nie ma chyba na tym obszarze z czasów niemieckich niczego więcej placokształtnego, więc skoro na tamtych obszarach należy szukać placu i podano go krótko po wojnie to jego protoplastą mógł być tylko Exercier-Platz i tutaj prof. Białecki raczej się nie myli. Inną kwestią jest to że z planów wynika też że tuż przed 2. wojną plac ten był znacznie okrojony lub zanikł już całkowicie. Tym bardziej wydaje się niecelowe wobec tego lokalizowanie tam nazwy placu - ale kto wtedy wnikał w szczegóły!
Załączniki
Exec-Bahn.jpg
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 9 wrz 2014, o 11:18

I zapomniałem:
Załączniki
Plac02_1936.jpg
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: mirekjot » 9 wrz 2014, o 12:09

PKa pisze:Fragment planu z sedina.pl na poparcie tego, że projektowano poprzez plac poprowadzenie linii kolejowej - nie znam tematu, ale czytałem już gdzieś o tym wcześniej.
Na tym terenie zarezerwowano miejsce pod budowe nowego dworca glownego. Ty jest atrykul "wzmiankujacy":

http://sedina.pl/wordpress/index.php/20 ... wny-pkp-3/
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: mirekjot » 9 wrz 2014, o 12:19

PKa pisze:Nie mam dostępu do najwcześniejszego powojennego planu, to był chyba 1945 lub 1946 rok i plan był chyba wcześniej dostępny na sedina.pl ?! Czy jest na nim Plac 1AWP ?
Tak, był prezentowany na Sedina.pl plan z 1945-6 (ze strony Urzędu Miejskiego). Tu jego adekwatny do Twojego pytania fragment:
Załączniki
1945 plan Szczecin fr.jpg
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 9 wrz 2014, o 14:59

Dziękuję za fragment i wniosek wydaje się być oczywisty, od razu po wojnie poszli po całości dawnego Exercier-Platz!

Sprawdzałem na zdjęciu sateltarnym z googla i niczego placopodobnego oprócz parkingowych nie zauważyłem ?! Widać boisko, ale o innej orientacji niż Pionierka. Pozostaje sprawdzenie adressbuchów tzn. czy pod tą nazwą był jakiś adres i czy ewentualnie przetrwał do i po 2 w.św. ?!

Exercier-Platz mógł być placem ćwiczeniowym nawet ćwierć tysiaclecia?! Nie mam pewności i nie będę teraz tego szukał, przydałby się fachowiec nt. fortyfikacji ale Fort Prusy był chyba następcą szwedzkiego, wysuniętego szańca i dlatego teren ten już w 17. wieku mógł pełnić te same funkcje jak do pierwszych dekad 20. wieku?!
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 9 wrz 2014, o 15:15

Jednak dokonałem podstawowego sprawdzenia, w czasach szwedzkich był oczywiście wysunięty szaniec gwiaździsty:
http://encyklopedia.szczecin.pl/images/ ... m_1641.jpg
http://encyklopedia.szczecin.pl/images/ ... s_1631.jpg

Na stronach Uniwerysetetu Greifswald powinny być szwedzkie plany, dużej rozdziałki.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: mirekjot » 9 wrz 2014, o 17:22

PKa pisze:Dziękuję za fragment i wniosek wydaje się być oczywisty, od razu po wojnie poszli po całości dawnego Exercier-Platz!
(...)
Exercier-Platz mógł być placem ćwiczeniowym nawet ćwierć tysiaclecia?! Nie mam pewności i nie będę teraz tego szukał, przydałby się fachowiec nt. fortyfikacji ale Fort Prusy był chyba następcą szwedzkiego, wysuniętego szańca i dlatego teren ten już w 17. wieku mógł pełnić te same funkcje jak do pierwszych dekad 20. wieku?!
Niewykluczone, ale chyba nie pod tą nazwą. Pojawia się ona zapewne jakiś czas po decyzji o likwidacji twierdzy. W każdym razie na planie z ok. 1870 jeszcze nie występuje.
Załączniki
1870 Plan Stettin fr.jpg
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: mirekjot » 9 wrz 2014, o 17:24

Na planie z 1888 roku już jest.
Załączniki
1888 plan Stettin  fr.jpg
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: mirekjot » 9 wrz 2014, o 17:37

A na tej stronie można znaleźć ciekawy, kolorowy obrazek z czasów szwedzkich Szczecina - z okresu wojny skanskiej (1675-79) - przedstawiający oblężenie miasta przez wojska duńsko-brandenburskie, gdzie jak mniemam, widoczny jest obszar zawierający późniejszy teren placu I Armii WP :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_S ... s_szwedzki
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: PKa » 9 wrz 2014, o 20:39

mirekjot pisze:A na tej stronie można znaleźć ciekawy, kolorowy obrazek z czasów szwedzkich Szczecina...
Z którego roku to obraz, bo nie doszukałem się takiej informacjii? Pamiętam go z prezentacji na FB.

Co do planów z tematycznego miejsca, na pewno fachowcy mają dużo lepsze od poniższych, mój czas już minął ale jak ktoś intensywnie poszukuje jest w stanie znaleźć "perełki" których próżno szukać by w necie...
Załączniki
sed_008.jpg
sed_007.jpg
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Plac I Armii Wojska Polskiego

Postautor: mirekjot » 9 wrz 2014, o 21:27

PKa pisze:Z którego roku to obraz, bo nie doszukałem się takiej informacjii? Pamiętam go z prezentacji na FB.
Podpis głosi, że z pierwszego roku wojny szwedzko-duńskiej, czyli 1675.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości