Tajemnicze instalacje w Szczecinie

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Old Szczecin
Posty: 21
Rejestracja: 12 maja 2014, o 16:57

Tajemnicze instalacje w Szczecinie

Postautor: Old Szczecin » 2 cze 2014, o 16:50

1. (Była) Instalacja u zbiegu ul Wielkopolskiej i J.Pawła II (d. Jedności Narodowej)

Podobno (podobno!) pod 6 dużymi płytami - pokrywami chodnikowymi znajdowała się instalacja sterująca latarniami gazowymi. ( czy były one przed 1945 r. jakoś automatycznie zapalane?? czy działały po 1945 r. ?)
Obok nich znajdowała się kolumna wyciągu z charakterystycznym poziomym wentylatorem do którego prowadziły jakieś kabelki. Obiekt ten zlikwidowano ok. 2007 r.

2. Tajemnicze instalacje alarmowe - ul. Boh. Warszawy róg ul. Jagiellońskiej oraz pl.Kościuszki rejon ul. Sikorskiego.
Czy służyły do wzywania Straży bądź Policji ? A może innych celów?
Kto to może sfotografować dobrym sprzętem? Kto ma jakieś stare plany?
irs6
Posty: 98
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin-Stargard Szcz.

Re: Tajemnicze instalacje w Szczecinie

Postautor: irs6 » 3 cze 2014, o 09:25

Przy zbiegu ul.Wielkopolskiej a al.Jana Pawła II przy pLocie okalającym boiski szkolne i basen ppoż mieścił się kiosk z gazetami iart.spożywczymi.Obok faktycznie znajdowała się sterownia gazowa która to regulowała dopływ gazu na poszczególne odcinki.Co do automatyki to przed wojną i po 1945r. polegała na ręcznym zapalaniu latarni.Na d€giej tyczce paliła się tzw.świeczka. Co do kabelków to napewno do czegoś służyły ale nie przypominam sobie aby przy latarniacg gazowych była instalacja elektryczna.To nie ten okres rozwoju technicznego.
rwpb
Posty: 154
Rejestracja: 28 lut 2005, o 20:38
Lokalizacja: Fritzenhof
Kontakt:

Re: Tajemnicze instalacje w Szczecinie

Postautor: rwpb » 3 cze 2014, o 18:08

Old Szczecin pisze:(...) Kto to może sfotografować dobrym sprzętem? (...)
Możemy się umówić na niedzielę.
Warto abyś zaznaczył w Street View o co dokładnie chodzi. Może się samo wyjaśni.
Moja prywatna strona o Wielgowie i okolicach: http://www.wielgowo.pl
Old Szczecin
Posty: 21
Rejestracja: 12 maja 2014, o 16:57

Re: Tajemnicze instalacje w Szczecinie

Postautor: Old Szczecin » 6 cze 2014, o 18:01

irs6 pisze:"Obok faktycznie znajdowała się sterownia gazowa która to regulowała dopływ gazu na poszczególne odcinki..."
_ Bardzo dziękuję za tę informację, ja tego nie sfotografowałem, bo nie myślałem, ze kiedyś zniknie.


2. Jedną z najbardziej tajemniczych instalacji w Szczecinie (z mojego punktu widzenia) było radio przewodowe.
Ponieważ kiedyś wszystko było utrzymywane w tajemnicy, nikt mi chciał odpowiedzieć do czego służyły te tajemnicze linie elektryczne biegnące po dachach budynków.

Jak pamiętam, jedna z nich która dochodziła gdzieś aż na Niebuszewo (?) biegła potem w kierunku południowo-zachodnim, przecinając al. Jedności Narodowej (dziś al. Jana Pawła II), następnie w rejon al. Wojska Polskiego (linie takie mogły być rozmieszczone tylko w obszarach budynków nie wyburzonych), a następnie (stając się coraz bardziej wieloprzewodowa) kluczyła w stronę ul. Bogurodzicy, gdzie dochodziła do izolatorów umieszczonych na najwyższym (niedostępnym) piętrze wielkiego budynku pocztowego.

Zdaje się, że dopiero pod koniec lat 80-tych w jakimś artykule prasowym opisano to radio przewodowe w Szczecinie.

Czy ktoś ma jakieś wspomnienia, dostęp do dokumentacji opisującej jej przebieg (sieć), parametry wzmacniaczy, itp.
Podobno napięcie na tej sieci (aby uniknąć strat energii) było rzędu 110 Volt ??
Po stronie odbiorczej głośnik mógł być tylko podłączony za pomocą specjalnego transformatora głośnikowego.
irs6
Posty: 98
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin-Stargard Szcz.

Re: Tajemnicze instalacje w Szczecinie

Postautor: irs6 » 6 cze 2014, o 20:03

,,Kołchożnik,, tak zwali go posiadacze tego radia a faktycznie głośnika z potęcjometrem które to odbierało jadną stacje.Stacje to Radio Szczecin lub Jedynka.Taki głośnik zawitał w domu gdzieś na początku lat 50-tych.Opłata wynosiła połowę opłaty normalnego radia,Sama instalacja musiała pamiętać lata 30,40-te gdyż w bl0ku nie było montażu instalacji.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Tajemnicze instalacje w Szczecinie

Postautor: Busol » 9 cze 2014, o 14:51

W jednej z audycji "Szczecin we wtorek" jest o tym mowa...

III.25. Szczecin we wtorek 10.03.2009 – Radio w Szczecinie

http://sedina.pl/wordpress/index.php/20 ... k-sezon-3/
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Old Szczecin
Posty: 21
Rejestracja: 12 maja 2014, o 16:57

Re: Tajemnicze instalacje w Szczecinie

Postautor: Old Szczecin » 26 cze 2014, o 12:51

I jeszcze jedno wspomnienie dla zbieraczy sentymentów i ciekawostek:

W podziemiach Urzędu Miejskiego w Szczecinie mieściła się kiedyś oryginalna podwieszana kolejka gondolowa służąca do przewozu węgla do miejscowej kotłowni.
Czy zachowały się jakiekolwiek wspomnienia, zdjęcia, może dokumentacja na ten temat?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości

cron