Stół pod maszynę C.L. GELETNEKY STETTIN

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
damianson
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwie 2014, o 23:43

Stół pod maszynę C.L. GELETNEKY STETTIN

Postautor: damianson » 15 kwie 2014, o 23:49

Witam!

To mój pierwszy post tutaj i od razu potrzebuję pomocy... Robiąc porządek w piwnicy natrafiłem na kompletny stół pod maszynę do szycia opisany na bokach z dwóch stron napisem "C.L. GELETNEKY STETTIN".
Choć przekopałem internet, to nic nie znalazłem na temat szczecińskiego producenta maszyn o takim nazwisku.
Może ktoś z użytkowników posiada jakąś wiedzę w tym temacie, bo może to jakaś rzadkość o sporej wartości historycznej, a szkoda żeby wylądowało na złomie?

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Damian
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Stół pod maszynę C.L. GELETNEKY STETTIN

Postautor: Bogus » 16 kwie 2014, o 17:08

Nie trzeba przekopywać się przez cały Internet, ja znalazłem coś w Galerii :) :
GALREIA > Strona główna > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Alt-Stettin > Altstadt > Roßmarkt > PLIK 13/35, 15/35, 34/35

Wygląda na to, że C.L. Geletneky to firma nie produkująca lecz handlująca maszynami do szycia:
C.L. Geletneky - Rossmarktstr. 18.jpg
W książkach adresowych z lat 1910-15 widnieje jeszcze jako firma w stanie likwidacji, co może pomóc w określeniu wieku stolika.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Re: Stół pod maszynę C.L. GELETNEKY STETTIN

Postautor: Aygon » 16 kwie 2014, o 20:15

Bron was Panie takich rzeczy na zlom ;) Jak to sie mowi "juz takich nie robia". Kazda taka rzecz, choc moze nie zawsze ma wieksza wartosc materialna, to jednak ma historyczna.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Stół pod maszynę C.L. GELETNEKY STETTIN

Postautor: Jsz » 16 kwie 2014, o 22:57

Nie wykluczam, że stolik mógł być wykonany przez szczecińskiego potentata w temacie maszyn - Stoewer'a. Fabryka produkowała także maszyny do szycia ze stolikami (odlewy) dla innych odbiorców pod markami własnymi. Np.Velocitas, Favorit, Bobbin, Record, Harris. Spróbuję zgłębić temat. Jednocześnie potwierdzam datowanie maszyny przez Bogus'ia na ok. 1910 r.
Jsz
PS. Zgłaszam gotowość do prac porządkowych w piwnicy.
damianson
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwie 2014, o 23:43

Re: Stół pod maszynę C.L. GELETNEKY STETTIN

Postautor: damianson » 17 kwie 2014, o 14:01

Piwnica już wyczyszczona i pomalowana, a sprzątać pomagałem sąsiadce, której mąż zmarł kilka lat temu i z zawodu był tapicerem. Rozmawiając z ojcem i drugim sąsiadem ustaliliśmy, że wcześniej na stole zamontowana była maszyna szewska Singer z długim ramieniem (nie wiem jak fachowo nazywa się element, na końcu którego jest igła). Niestety ktoś od sąsiada odkupił ją za bezcen kilka lat temu...
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Re: Stół pod maszynę C.L. GELETNEKY STETTIN

Postautor: Aygon » 17 kwie 2014, o 17:45

Takie maszyny jeszcz epare lat temu masowo ladowaly na skupach zlomu, liczyly sie tylko stoliki ktore potem wstawiano do restauracji albo na wystawy. Nawet widzialem tak zalatwiona maszyne Stoewera.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości