Budowlanka

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
ptasior
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2013, o 12:14

Budowlanka

Postautor: ptasior » 27 gru 2013, o 12:47

Witam,

Ostatnio intersuję się budynkiem mojej szkoły, jak wyglądała przed nalotami i jak bardzo zmieniła się przez te wszystkie lata. Natrafiłem na kilka zdjęć szkolnego internatu i jedna rzecz nie daje mi spokoju.
Obrazek
Otóż budynek z tego zdjecia to dzisiejszy internat ZSB po przbudowie(?)
Obrazek
A na tym zdjeciu widzimy dwa duże budynki i jeden mniejszy, wydaje mi się, że ten po lewej to dzisiejszy internat, a ten po prawej oraz środkowy budynek nie istnieją. I tutaj mam pewne wątpliwości, ponieważ po odwróceniu w programie graficznym otrzymamy bardziej realny obraz:

Obrazek

Na tym orginlnym zdjeciu nie mogę się dopatrzyć tej baramy która przetrwała do dziś:
Obrazek
Kiedyś widziałem jeszcze zdjęcie mężczyzn którzy stali na tle zniszczonego środkowego budynku, ale teraz niestety nie mogę go odszukać.
Czy moja interpretacja jest poprawna?

Obok stał jeszcze drugi, nieistniejący już budynek z przyległą kamienicą:
Obrazek
A tutaj od wewnętrznej strony:
Obrazek
I tutaj kolejne pytanie. Po prawej stronie na dole widać łacznik. Na logikę łączył oba budynki, by można było przejść suchą stopą, ale w takim razie po co wybudowano niski, środkowy budynek który chyba bardziej dzielił, niż łączył. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi, wiem, że post napisany chaotycznie ale nie wiem jak to lepiej wyjaśnić.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Budowlanka

Postautor: Stau » 27 gru 2013, o 18:01

"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
ptasior
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2013, o 12:14

Re: Budowlanka

Postautor: ptasior » 27 gru 2013, o 18:52

Fotka planu rozwiała moje wątpliwości, ogromna szkoda, że to nie przetrwało do dzisiejszych czasów. Ta piękna bogata architektura, ehhh...
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Budowlanka

Postautor: mirekjot » 27 gru 2013, o 22:07

Ja znalazłem u siebie jeszcze taki widoczek.
Załączniki
Gemeindeschule Gneisenaustr..jpg
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Budowlanka

Postautor: Schulz » 27 gru 2013, o 23:11

Być może tego zdjęcia szukał ptasior. Przedstawia Wiktora i Stanisława Kiezików z Trzebieży, sprzedających ryby w 1947 roku na obecnym placu Teatralnym (któremu swojego czasu zabrano niepopularną już dzisiaj nazwę "Plac Żukowa").
Załączniki
Forum sedina.pl
Forum sedina.pl
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Budowlanka

Postautor: mirekjot » 28 gru 2013, o 00:05

ptasior pisze:I tutaj kolejne pytanie. Po prawej stronie na dole widać łacznik. Na logikę łączył oba budynki, by można było przejść suchą stopą, ale w takim razie po co wybudowano niski, środkowy budynek który chyba bardziej dzielił, niż łączył. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi, wiem, że post napisany chaotycznie ale nie wiem jak to lepiej wyjaśnić.
Ten niższy budynek po środku to najwidoczniej była hala sportowa.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Budowlanka

Postautor: Stau » 28 gru 2013, o 15:33

mirekjot pisze:
ptasior pisze:I tutaj kolejne pytanie. Po prawej stronie na dole widać łacznik. Na logikę łączył oba budynki, by można było przejść suchą stopą, ale w takim razie po co wybudowano niski, środkowy budynek który chyba bardziej dzielił, niż łączył. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi, wiem, że post napisany chaotycznie ale nie wiem jak to lepiej wyjaśnić.
Ten niższy budynek po środku to najwidoczniej była hala sportowa.
Tak też został opisany w sedinowej galerii.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
ptasior
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2013, o 12:14

Re: Budowlanka

Postautor: ptasior » 28 gru 2013, o 20:05

Jesteście świetni! Bardzo dziękuję wam za pomoc. Moją szkołę widzę codziennie od 17lat ale dopiero od niedawna zacząłem dostrzegać jej piękno, tak bardzo żałuję, że całe jej otoczenie nie dotrwało do dzisiejszych czasów...

E:

Macie może jakieś zdjęcia dzisiejszej ulicy Unisławy? Widziałem stare zdjecie szkoły i to, że obok stał kościół, co prawda znalazłem zdjęcia zniszczonych kamienic ale nie mogę sobie uzmysłowić gdzie co stało.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Budowlanka

Postautor: Stau » 29 gru 2013, o 21:14

ptasior pisze:Macie może jakieś zdjęcia dzisiejszej ulicy Unisławy? Widziałem stare zdjecie szkoły i to, że obok stał kościół, co prawda znalazłem zdjęcia zniszczonych kamienic ale nie mogę sobie uzmysłowić gdzie co stało.
viewtopic.php?f=13&t=4288

To nie złośliwość, ale sam przyznasz, że po ulicy Unisławy - mogą pojawić się kolejne pytania i tak bez sensu, aby ciągle ktoś Cię wyręczał.

---------------

kościół:

4. Altlutherische Christuskirche - Grünhof, Petrihofstraße 55
Kościół staroluterański Chrystusa na nieistniejącym odcinku ul. Niedziałkowskiego (przy pl. Witosa)
B - 1910-1911, Z - ? 29/30.08.1944

http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=783

ul. Unisławy
http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php ... y_title=on

Masz zresztą też plany, gdzie wszystko dobrze widać, np. ten kolorowy z 1936 roku:
http://sedina.pl/index.php/2010/01/01/m ... telitarne/
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
ptasior
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2013, o 12:14

Re: Budowlanka

Postautor: ptasior » 30 gru 2013, o 10:07

To już było moje ostatnie pytanie :p

Zdjęcia budynków widziałem ale nie mam pojęcia gdzie stały, a z planu niczego nie wywnioskowałem.

E:

Dobra już prawie wszystko wiem, tylko nie mam pojęcia z którego miejsca zostało zrobione to zdjęcie:

http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Budowlanka

Postautor: Stau » 30 gru 2013, o 18:38

ptasior pisze:Dobra już prawie wszystko wiem, tylko nie mam pojęcia z którego miejsca zostało zrobione to zdjęcie:

http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media
Hmmm - przecież to zdjęcie jest podpisane:

Deutsche Straße, Ecke Scharnhorststraße; 1902 - a

Wielkopolska, róg z Unisławy.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Budowlanka

Postautor: mirekjot » 30 gru 2013, o 18:50

Owszem, jest podpisane, ale zorientować się wcale nie jest łatwo. Sam mam z tym problem, zdjęcie jest nieduże, a obecnie okolica zupełnie zmieniona. To najpewniej widok Deutsche str. (Wielkopolska) w kierunku Poelitzerst. (al Wyzwolenia), a po lewej wylot Scharnhorststr. (Unisławy).
ptasior
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2013, o 12:14

Re: Budowlanka

Postautor: ptasior » 30 gru 2013, o 20:35

To wiele wyjaśnia, to już chyba wszystko na ten temat. Dziękuję za odpowiedzi.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości