Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni lat

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni lat

Postautor: Stau » 23 lip 2013, o 23:56

Przerzucam wątek z "komentarzy" na forum, gdzie łatwiej i przyjemniej dyskutować. Krótkie wprowadzenie - otrzymaliśmy pytanie w zakładce "kontakt" - KLIK z prośbą o podanie polskiej nazwy przedwojennej ulicy KRONENHOFSTRASSE.

Moja odpowiedź mailowa:

Ulica Kronenhofstrasse otrzymała po wojnie nazwę Leszka Białego. Aktualnie jednak nie istnieje i nie znajdzie jej Pani na mapie.

Cały pobliski rejon w czasie II wojny światowej doznał poważnych zniszczeń (bombardowania). Runęła wówczas zabudowa sprzed 1945 roku. W dobie PRL-u obszar uległ kolejnym przeobrażeniom. Przebudowano wówczas m.in. układ ulic (pod koniec lat 60. XX wieku zniknęła z mapy ulica Leszka Białego).

„Wizytówką” tego rejonu aktualnie są inwestycje powstałe po 1990 roku (PAZIM - wysoki biurowiec oraz Centrum Handlowe – „Galaxy”).

W miejsce, gdzie przebiegała dawniej ulica Kronenhofstrasse znajduje się aktualnie zaplecze wyżej wymienionego Centrum Handlowego, a także kawałek osiedla mieszkaniowego. Szczegóły lokalizacji (mapki) w naszej encyklopedii po tym linkiem:

http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Ul ... a%C5%82ego

Fragment planu z 1956 roku:
Leszka Białego.jpg
Tutaj przedwojenne trzy zdjęcia:
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... 3&pid=5709

-----

Dalsza wymiana zdań z PKa w kolejnych postach (ograniczyłem się do merytorycznych części wpisów - dla dociekliwych całość dyskusji dostępna jest pod tym linkiem na dole: KLIK).
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni la

Postautor: PKa » 24 lip 2013, o 00:01

...

To jest riposta na stauowy atak na mnie na moim wątku Kespersteig viewtopic.php?f=26&t=13805&start=15#p135492

Chociaż w realu mógłbym zapewne z łatwością skopać stauowy tyłek to na forum każdy moderator ma niepodzielną władzę i stąd moje "partyzanckie" działania. Jest oczywiste, że moderator ma możliwości dowolnej edycji każdego postu.
Stau pisze:Zaczynają już mnie irytować Twoje bezpodstawne "ataki" słowne, które powtarzają się za każdym razem.
To ma być atak ?? - ty też stawiasz to w cudzysłowie, też masz wątpliwości ?!
Stau pisze: To ostatni taki numer. Kolejnego nie będę już tolerował.
"numer"?? zajmij się lepiej swoimi "numerkami" małolacie !!
Stau pisze: Zapewniam Cię, że mój poprzedni komentarz był zrozumiały dla wszystkich, oprócz Ciebie.
Rzeczywiście nie wiedziałem, że ktokolwiek musi redagować zwykły post, a takiego oczekiwałem od kalmara. I tylko od kalmara, gdyż twoje parę słów odczytałem jako zapowiedź niezależnego postu. Z mojej strony było to zwykłe stwierdzenie co było zrozumiałe dla prawie wszystkich oprócz ciebie!
Ale sądzę że i tak niczego ciekawego nie masz do powiedzenia w wątku Kespersteig a poza tym jesteś dobry tylko w podsumowaniach postów innych userów!
Stau pisze: Jak widzę po innych komentarzach, nie tylko ja mam tego dość. Dziwnych zachowań jest za dużo.
Zdarzyła się jedna poważniejsza scysja ze slazmim i może kilka drobniejszych?! Jednak ostatnio otrzymałem minimum 2 podziękowania za moją pomoc i wcześniej też się takowe zdarzyły. W/g mnie to właśnie ja byłem wstrzemięźliwy po atakach które spotykały mnie na portalu i to od początku mojego zalogowania, właśnie także ze stauowym udziałem. Później sytuacja uległa nieco poprawie...a ówczesny adwersarz Bogus stał się osobą której najchętniej pomagałem.
Stau pisze: Aktualnie czasu na galerię czy inne duperele, o które czasami z oburzeniem pytasz (czy których się domagasz)
??? Na pewno się niczego tutaj nie domagałem a jedynie krytykowałem niektóre sedinowe decyzje - jak widać jest to niemile widziane! Dlatego ten portal faktycznie nie jest miejscem dla mnie, jeśli nie ma tu miejsca na krytykę. Obowiązuje tu raczej słodkomdława zasada żeby pisać tylko pozytywnie albo wcale. Nie interesują mnie obszary w których miałbym dławić swoją ekspresję!
Stau pisze:Przede wszystkim jednak nikt nie ma chęci. Bierze się to z różnych przyczyn, o których nie będę tutaj pisał, bo to inna historia. Historia dość przykra.
To kolejny przejaw twojej portalowej frustracji, której objawy występowały we wcześniejszych postach! W połączeniu z uprzedzeniem do mnie po twoich wpadkach i błędach w dyskusjach ze mną nie dziwny jest upust twojej frustracji właśnie na mnie!
Stau pisze: A jak czytam Twoje komentarze to sam chęci mam jeszcze mniej, dlatego daruj je sobie, bo chciałbym jednak do końca wywiązać się z niektórych ustaleń.
Zapomniałeś już jak w zeszłym roku dla przerwania bezruchu na portalu wyciągałeś bez mojej zgody moje komentarze do artykułów i tworzyłeś z nich nowe wątki na forum, bez żadnego podziękowania - m.in. ten na którym się znajdujemy !! "Do końca" - kończysz i to dobra wiadomość !!!
Ostatnio zmieniony 21 lip 2014, o 11:21 przez PKa, łącznie zmieniany 3 razy.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni la

Postautor: Stau » 24 lip 2013, o 00:04

Ulica Leszka Białego jest oznaczona na planie z 1967 roku, natomiast nie ma jej już na planach od 1969 roku w górę. Pod koniec lat 70. XX wieku rozpoczęto wielką przebudowę całego obszaru (układu komunikacyjnego).

Ulica nie ma obecnie polskiego odpowiednika, bo po prostu nie istnieje. Można to przeanalizować na mapach współczesnych, a najlepiej podłożyć pod jedną z nich historyczny plan:

http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/
http://gis.um.szczecin.pl/UMSzczecinGIS ... _85055.asp
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni la

Postautor: PKa » 24 lip 2013, o 00:06

...
Ostatnio zmieniony 21 lip 2014, o 11:11 przez PKa, łącznie zmieniany 20 razy.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni la

Postautor: Stau » 24 lip 2013, o 01:26

Po części masz rację, ale nie mogę ze wszystkim do końca się zgodzić.

Plac Rodła, ulice Wyzwolenia oraz Roosevelta były jeszcze w trakcie przebudowy/modernizacji/remontu w 1977 roku, o czym świadczą zarówno zdjęcia, jak i materiały prasowe. Choćby "Kurier" z 15 lutego 1977 informował o tym, że prace są jeszcze na finiszu - KLIK. Warto także zwrócić uwagę, że dopiero wówczas, tzn. w 1977 roku, przymierzano się do robót mających na celu przedłużenie ulicy M. Buczka bezpośrednio do Matejki. Planowano je pierwotnie wykonać do końca tegoż roku (nie wiem, kiedy ostatecznie wszystko zakończono). W następnej kolejności ruszyć miały dalsze prace nad poszerzeniem ulicy Wyzwolenia w "górnej" części miasta. Jeszcze w 1979 roku prasa informowała, że "za dwa lata" planowane jest ich sfinalizowanie. Wszystko zatem ma miejsce pod koniec lat 70. XX wieku.

Początek długo oczekiwanych prac faktycznie miał jednak miejsce już w 1975 roku:
- Remont torowiska na ulicy Wyzwolenia - klik
- Aleja Wyzwolenia wczoraj i dziś - klik

Fotki:
http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=893

Aleja Wyzwolenia:
27 września 1965 roku przyjęto uchwałę nr II/20/65 dotyczącą przemianowania ulicy ks. Jaromira i cześci Roosevelta na aleję Wyzwolenia. Wcześniej Wyzwolenia w ogóle nie istniała. Zmiany dokładnie można prześledzić na fragmentach planów:
1956.jpg
1969.jpg
Ciekawy link:
http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Jaromira

W latach 60. XX wieku doszło zatem do zmiany nazewnictwa oraz jak piszesz "skrętu" ulicy nieco w lewo:

"Dopiero w połowie lat sześćdziesiątych urbaniści postanowili zmienić jej kształt. Zachowując XIX-wieczny przebieg ulicy od placu Żołnierza Polskiego do skrzyżowania z ul. Buczka, tuż za skrzyżowaniem skręcili bieg ulicy w lewo. Ten nowy odcinek Jaromira (właściwie przyszłej Alei Wyzwolenia) wytyczony został na parcelach zniszczonych podczas działań wojennych kamienic 1, 2, 3, 4".

Pisząc o końcówce lat 70. XX wieku miałem na myśli kompleksową przebudowę, zatem nie odnotowałem powyższego "drobiazgu". Jeśli bowiem chcielibyśmy wszystko wypisać należy także odnotować zmianę z września 1950 roku, kiedy przebudowano skrzyżowanie ulic Jaromira i Buczka. "Położono nowe torowiska, a także zbudowano skręt w lewo, z ulicy Jaromira w Buczka".

Powyższą informację potwierdza publikacja o komunikacji miejskiej. Tam też dla dodania kolorytu czytam:

"W 1973 roku torowisko powstaje na odcinku Buczka od skrzyżowania Roosevelta do skrzyżowania z Matejki". Wykazy linii tramwajowych z kolejnych lat nie pozostawiają wątpliwości, że tak faktycznie się stało. Natomiast zdaje się, że położenie torowiska nie poszło w parze z wytyczeniem samej ulicy, która powstała najwcześniej dopiero w 1977 roku, co sugeruje informacja prasowa podana powyżej.

P.S. Ma ktoś może mapę Szczecina z lat 70. bądź 80. XX wieku i zechciałby się ze mną podzielić?

-----

Wracając jeszcze do ulicy Leszka Białego. Na mocy uchwały nr IV/27/78 z 30 czerwca 1978 roku zlikwidowano aż 40 ulic. "Motywowano to tym, że faktycznie nie istnieją, nie mają utwardzonej nawierzchni, a 95% z nich od wielu lat nie umieszcza się na planach". Wówczas z wykazu oficjalnie zniknęły m.in. ulice: Leszka Białego, Cysterska, Radomira.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni la

Postautor: PKa » 24 lip 2013, o 12:46

szybkich
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:22 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni la

Postautor: PKa » 24 lip 2013, o 13:09

rejonu!
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:22 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni la

Postautor: mirekjot » 24 lip 2013, o 20:23

Wiosną 1965 roku „Kurier Szczeciński” ogłosił plebiscyt na zmianę nazwy ulicy Roosevelta. Kończyła się wówczas budowa nowego „City” (między obecną Rayskiego i Piłsudskiego), zbliżało się XX-lecie Polski Ludowej, należało uczcić oba fakty. Czytelnicy zaproponowali nazwę „Aleja Wyzwolenia” i taką przyjęto. Z tym, że oprócz części ul. Roosevelta (między ul. Krasińskiego i al. Buczka) nowa nazwa objęła także całość ul. Jaromira. Zmieniła się także numeracja - al. Wyzwolenia miała już stronę parzystą i nieparzystą. Imię prezydenta Roosevelta nosi jeszcze krótki odcinek biegnący do ul. Matejki. O ile dobrze pamiętam, zmiana nazwy nastąpiła 26 kwietnia 1965 r. W każdym razie pochód 1-majowy poszedł już aleją Wyzwolenia.
Ajo1958
Posty: 23
Rejestracja: 4 mar 2012, o 20:44

Re: Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni la

Postautor: Ajo1958 » 24 lip 2013, o 22:42

Zarys ulicy Kronenhofstr. ( późniejsza Leszka Białego) jest do dziś widoczny w postaci szerokiego chodnika łączącego ul.Malczewskiego z Bazarowa. Przed wojną w tym rejonie była jeszcze ulica Lowestrasse jako poprzeczna do Malczewskiego ale dokładnego przebiegu jeszcze nie zlokalizowałem.
Andrzej
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni la

Postautor: PKa » 24 lip 2013, o 23:37

wiadomo?
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:22 przez PKa, łącznie zmieniany 2 razy.
irs6
Posty: 98
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin-Stargard Szcz.

Re: Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni la

Postautor: irs6 » 25 lip 2013, o 10:17

Faktycznie znajdowała się tam wytwórnia konserw działała jeszcze jak były budowane dwa punktowce przy pl.Grunwaldzkim.W 1945 w3ytwórnie tą pilnowali rosjanie.Ale za uwczesną twardą walute,,bimber,, można było wycywanic konserwy.Tak opisuje i prezydent Zaremba.Wytwurnia znajdowała się w podziemiach. Co do bunkru to budynek ten opisuje w wswoich wspomnieniach,,Ku pamięci,, jako jeden do którego jako dziecko baliśmy sie wchodzić.Czy był to bunkier raczej nie a budunek jak pamiętam 3 lub 4 piętrowy wykonany z żelbetu.JZnajdował sie między al.Wyzwolenia.a ul. Mazurską i Rayskiego fontem do tej ostarniej.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Re: Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni la

Postautor: Iwonka » 31 lip 2013, o 14:20

Ciekawostka do tego bardzo ciekawego tematu.

http://www.ebay.de/itm/AK-Stettin-Krone ... 189wt_1037
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni la

Postautor: Stau » 2 sie 2013, o 01:47

Ajo1958 pisze:Zarys ulicy Kronenhofstr. ( późniejsza Leszka Białego) jest do dziś widoczny w postaci szerokiego chodnika łączącego ul.Malczewskiego z Bazarowa. Przed wojną w tym rejonie była jeszcze ulica Lowestrasse jako poprzeczna do Malczewskiego ale dokładnego przebiegu jeszcze nie zlokalizowałem.
Faktycznie, widać to także dość dobrze na zdjęciu satelitarnym - klik.
PKa pisze:Załączam plik z sedinowej galerii z zaznaczeniem ulicy która wydaje się być właśnie przedłużeniem Cysterskiej poza J.Malczewskiego w kier. Sędziwoja (może to jednak L.Białego-nie mam pewności).
Jeśli to faktycznie pozostałość dawnej ulicy Cysterskiej to zastanawiam się czy na tym zdjęciu teoretycznie nie powinna być widoczna jakakolwiek pozostałość po ulicy Leszka Białego. W tle widzimy kamienice przy Matejki. Na odcinku pomiędzy Cysterską a Matejki gdzieś tam znajdowała się zatem ulica Leszka Białego. No chyba, że ślad po niej do czasu zrobienia tego zdjęcia kompletnie zanikł, a pozostało tylko pustkowie? Nie wiem. A jak to zdjęcie podpisane jest w galerii, bo szczerze mówiąc na szybko nie mogę dotrzeć (link by się przydał)?

-----------------------------

Prośba do PKa - mógłbym Cię poprosić o wrzucenie raz jeszcze fragmentów map z lat 1973, 1978, 1986 w "szerszym" wydaniu. Tak, aby było też widać al. Wyzwolenia (odcinek zarówno dawnej Jaromira, jak i "inkorporowanej" części Roosevelta). Z góry dziękuję.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni la

Postautor: mirekjot » 2 sie 2013, o 17:02

W albumie "Szczecin 1945 i dziś" wydanym w 1968 przez "Interpress", zamieszczono zdjęcie ul. Malczewskiego (w kierunku al. Wyzwolenia), wykonane z narożnika ul. Matejki. Najpewniej to jeszcze lata 40. Sporo tam jeszcze widać, choć są to tylko szkielety zrujnowanych kamienic i stosy pookładanych cegieł. Ale są to ruiny kamienic, wśród których na pewno znajduje się wylot ul. Leszka Białego, zapodany w linku Iwonki. (Ten sam widok jest tez w galerii przedwojennej BI - http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media ) Myślę, że to gdzieś w okolicy widocznego po lewej słupa energetycznego. Zatem okolica opustoszała później.
Załączniki
Ul. Malczewskiego  r. Matejki 194x.jpg
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Leszka Białego, Wyzwolenia i pl. Rodła na przestrzeni la

Postautor: mirekjot » 2 sie 2013, o 17:25

Jeszcze mały suplement do kwestii o którą pytał kolega PKa - czyli o tereny wokół SP 62. Odpowiedzi (dużo bardziej wyczerpującej, niż mógłbym uczynić to ja sam), udzielił w swoim poście kolega irs6. Ja spróbuję zilustrować to załączoną fotografią (lata 50.?), na której, jak myślę, jest widoczny wspomniany rejon. Fotografia również pochodzi z albumu Interpressu, "Szczecin 1945 i dziś" z 1968 r. Została wykonana z dachu kamienicy przy dzisiejszej al. Piłsudskiego. Na wprost - kamienica przy Mazurskiej 3, po prawej - fragment narożnej kamienicy Mazurska 42 (od podwórza). Czy jest gdzieś tam wytwórnia wędlin lub tez betonowy bunkier, niestety nie mnie rozstrzygać.
Załączniki
Ul. Mazurska 195x.jpg

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości